Wikipedia’nın arkasındaki kuruluş olan Wikimedia Foundation (WMF), ilk olarak bildirildiği üzere artık kripto para biriminde bağış kabul etmeyeceğini duyurdu. Web3 Harika Gidiyor. İçinde bir güncelleme, WMF “bir bağış aracı olarak kripto para biriminin doğrudan kabulünü durdurmaya karar verdiğini” söyledi. Ayrıca Bitpay hesabını kapatacağını ve kriptoya gelecekteki katkıları önleyeceğini söylüyor.

uzun bir aradan sonra tartışma WMF topluluğunun yaklaşık 400 üyesiyle, çoğunluğu ortadan kaldırmak için oy kullandı 234’ten 94’e kripto katkılarıyla. Ana argümanlardan bazıları, Bitcoin’in çevresel etkileri, dolandırıcılık riski ve WMF’nin diğer ödeme biçimlerine kıyasla kripto para biriminde çok düşük miktarda bağış almasıyla ilgiliydi. WMF alındığını söylüyor 2021’de 130.100,94 dolarlık kripto para bağışı, aldığı toplam katkıların sadece yüzde 0,08’ini oluşturuyor. Topluluğun oylamasının ardından, WMF bir iç tartışma düzenledi ve kripto para birimi bağışlarını durdurmak için son çağrıyı yaptı.

WMF önce kabul etmeye başladı 2014 yılında Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ether bağışları yapıldı, ancak bir dizi sorun organizasyonu bu politikayı yeniden değerlendirmeye itti. Molly White, uzun süredir Wikipedia editörü ve yaratıcısı Web3 Harika GidiyorWMF’nin, kuruluşun çevresel sürdürülebilirlik taahhüdüyle çeliştiğini ve ayrıca Wikimedia Vakfı’nın “doğal olarak yağmacı” yatırımları desteklediğine işaret ettiğini öne sürerek, Ocak ayında kripto para birimi bağışlarını almayı bırakmasını önerdi.

White (Wikipedia’da GorillaWarfare kullanıcı adını kullanıyor), Mozilla’nın kripto alanındaki katılımını yeniden değerlendirmesinden de bahsetti. Mozilla sonunda karar verdi kripto para bağışlarını durdur Nisan ayında kullanıcılardan, geliştiricilerden ve kurucularından biri olan Jamie Zawinski’den paylaşım için tepki aldıktan sonra bir tweet kullanıcılara Bitcoin ve Ethereum’da bağış kabul ettiğini hatırlatıyor.

White, yaptığı açıklamada, “Wikimedia Vakfı’nın topluluğundan gelen talebi yerine getirmesinden gerçekten mutluyum ve birçok düşünceli tartışmadan sonra etik karar olduğunu düşündüğüm şeyi verdiğim için topluluğumla gerçekten gurur duyuyorum” dedi. Sınır. “Kripto ile ilgili herhangi bir potansiyel bağış gelirinin, onu meşrulaştırmaya yardımcı olma maliyetine değmeyecek kadar çok sorunu var.”

WMF, güncellemesini “bu konuyu izlemeye devam edeceğini” ve “esnek kalacağını ve gönüllülerin ve bağışçıların ihtiyaçlarına cevap vereceğini” söyleyerek sonlandırdı.

genel-2