StreamOn seçeneği sayesinde, bugüne kadar Telekom cep telefonu tarifesi olan müşteriler, rezerve ettikleri data hacmini tüketmeden, istedikleri kadar streaming servislerini kullanabiliyorlar. Ancak Avrupa Adalet Divanı’nın bir kararından sonra, Federal Ağ Ajansı şimdi seçeneğin kabul edilemez olduğunu ilan etti. Bu nedenle yürürlükten kaldırılmıştır.

Mahkemeye göre, StreamOn ağ tarafsızlığını ihlal ediyor. Bu nedenle artık Telekom tarafından sunulamaz – hatta mevcut tarifelerde bile. Müşteriler için karar, büyük bir değişiklik anlamına geliyor, çünkü StreamOn’un sona ermesiyle cep telefonu tarifeleri katma değerde önemli ölçüde kaybediyor.

StreamOn değiştirilmeden bırakılır

StreamOn, Telekom müşterilerinin cep telefonu sözleşmelerine ekleyebilecekleri ücretsiz bir seçenektir. Telekom, Netflix, Disney+ ve Spotify gibi büyük isimlerin yanı sıra Apple Music, Twitch ve Instagram da dahil olmak üzere 280’den fazla akış ve multimedya hizmetiyle ortaklığa girmiştir. Hizmetleri kullanmak için veri hacmini tüketmek yerine, AB çapında sabit bir oranda çalışırlar. Ancak, StreamOn gibi teklifler veri trafiğini eşit olarak ele almadığından ve bu nedenle ağ tarafsızlığını ihlal ettiğinden, sorun tam olarak burada yatmaktadır.

Bu nedenle Telekom, seçeneği 1 Temmuz 2022’ye kadar pazarlamayı bırakmalıdır. Opsiyon mevcut tarifelerde en geç 2023 Mart ayı sonuna kadar sunulabilir. Sonra yerine koymadan kaybolur. Ancak, müşterilerin StreamOn’un sona ermesi nedeniyle özel bir fesih hakkı yoktur, çünkü bu yalnızca ek bir seçenektir ve sözleşmenin sabit bir parçası değildir. Aynı tarife fiyatını ödemeye devam edersiniz, ancak seçenekten vazgeçmeniz gerekir.

Bu özellikle acı çünkü Telekom’un cep telefonu tarifeleri ucuz değil. Telefon ve SMS için tüm ağ sabit ücretinin yanı sıra 6 GB veri içeren en küçük teklif, 24 aylık bir dönem için ayda 39,95 Euro’dur. 5G seçeneği burada zaten dahil edilmiş olsa da, StreamOn benzersiz satış noktası olmadan teklif artık gerçekten çekici değil. Karşılaştırma için: Congstar’ın ayda 22 Euro’ya 15 GB veri içeren bir tarifesi var, örneğin Edeka Smart, ayda 15 Euro’nun biraz altında 5 GB veri içeren bir tarife sunuyor. Her iki sağlayıcı da Telekom şebekesinde çalışır.

Ayrıca okuyun: Tüketici Merkezi Telekom, Vodafone ve O2’yi uyardı

Tarifeler şimdi ucuzluyor mu?

Öte yandan, Federal Ağ Ajansı, StreamOn ve Vodafone Pass gibi benzer seçeneklerin sona ermesinin Alman mobil iletişim pazarı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu düşünüyor. “Sağlayıcıların artık daha yüksek veri hacimli tarifeler veya daha ucuz mobil sabit tarife tarifeleri sunmasını bekliyoruz. Federal Ağ Ajansı Başkanı Klaus Müller, “Tüketiciler bundan faydalanacak” diyor. StreamOn’un durdurulmasından sonra Telekom’un tarifelerini gerçekten revize edip etmeyeceği şüpheli.

kaynakgenel-25