İspanya’nın telefon, Avrupa‘in üçüncü büyük telekom şirketi, yatırımlarını artırmayı hedefliyor İsrailÜst düzey bir yetkili, bu yıl e-sağlık ve diğer tüketiciye yönelik işler de dahil olmak üzere yüksek teknoloji sektörünün olduğunu söyledi.

Luisa RubioTelefonica’nın inovasyon kolu WayraX’in başkanı olan , notlardan daha hızlı ve daha verimli özetler oluşturmak için yapay zekayı (AI) kullanan Upword’e İsrail’de bir yatırım yaptı.

Erken aşama finansmanına küçük miktarlarda yatırım yapan WayraX’in önümüzdeki haftalarda bir karar vermesi beklenen iki İsrailli girişime daha yatırım yapmayı düşündüğünü söyledi.

İlkini zaten gerçekleştirdik ve umarım yıl sonunda İsrail’den gelen dört veya beş şirket daha olacak” dedi. Rubio geçen hafta ülkeyi ziyaret ettikten sonra Reuters’e verdiği röportajda söyledi. “İsrail, yeni yatırımların gerçekleştirilmesi açısından en alakalı pazarlarımızdan biri olacak.”

WayraX, 2020’nin sonunda başladığından bu yana 12 şirkette hisse aldı ve 2022’nin sonunda 20’ye ulaşmayı planladığını söyledi. On yaşında olan Wayra, 800 kadar şirkete yatırım yaptı ve Telfonica Ventures daha olgun, büyüme aşamasındaki şirketlere satın aldı.

Yatırımları erken aşamada olduğundan, WayraX tur başına yalnızca 250.000 Euro’ya (263.500,00 $) kadar yatırım yapıyor.

Rubio, “Masaya getirdiğimiz değer finansal değil, bu girişimcilerin operasyonlarını ayak izimizin her yerinde genişletmelerine ve gelecekte Telefonica ile potansiyel olarak iş yapmalarına yardımcı olacak stratejik bir ortak olmaktır.” Dedi.

Elektronik sağlık ve müşterilerin çevrimiçi doktorlarla bağlantı kurma yeteneği Telefonica’nın odak noktası ve İsrail’de önemli bir yatırım alanı olmasına rağmen Rubio, yiyecek satın alma gibi tüketici etkinliklerinden de söz etti.

Rubio, “(Yatırım kararlarında) gerçekten hızlı hareket etmemiz gerektiğini biliyoruz çünkü İsrail kadar dinamik bir ekosistem görmedim” dedi.

Wayra’nın ayrıca, Avrupa’yı Latin Amerika’daki İspanyolca konuşan ülkelerle birleştirmek için bir merkez olarak Miami’deki yatırımları artırmak istediğini de kaydetti.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9