Pandemi sırasında kaybedilen tüm BT işleri kurtarılmış olsa da, en son istatistiklere göre, BT uzmanlarının işe alınması artık kalifiye eleman eksikliği nedeniyle engelleniyor.

Buna rağmen, BT iş piyasası genişlemeye devam ediyor. BT istihdam danışmanlığı Janco Associates’e göre, geçtiğimiz yıl boyunca her ay 11.000’den fazla yeni BT pozisyonu eklendi. (Janco, bilgilerini ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu – BLS.)

Janco, “Tüm işaretler bu büyümenin devam ettiğini gösteriyor” dedi. web sitesinde açıklama.

Nisan ayı teknolojisi CompTIA tarafından yayınlanan iş raporu endüstri derneği, teknoloji endüstrisinin Şubat ayından Mart 2022’ye kadar 12.300 iş eklediğini gösterdi. Yazılım geliştiricileri (3.613) ve sistem mühendisleri/mimarları (3.126), mevcut yeni pozisyonlar açısından paketi yönetti.

CompTIA’ya göre, yazılım geliştiriciler ve mühendisler, ABD genelinde 115.000’den fazla iş ilanıyla şirketlerin doldurması gereken açık ara en çok aranan pozisyonlar. BT destek uzmanları, BT proje yöneticileri, sistem mühendisleri ve mimarları ile ağ mühendisleri ve mimarları da yüksek talep görmektedir.

CompTIA’nın baş araştırma görevlisi Tim Herbert, “Her açıdan bakıldığında bu, teknoloji istihdamı için yıla son derece güçlü bir başlangıç ​​oldu” dedi. “Teknoloji yeteneklerini işe alma ve elde tutma konusundaki silahlanma yarışı, şüphesiz işverenleri doğrudan ve dolaylı yollarla zorluyor.”

CompTIA tarafından yapılan en son işgücü piyasası verilerinin analizine göre, teknoloji firmaları arka arkaya 16. ayda işçi eklediğinden ve teknoloji pozisyonları için işveren iş ilanları Mart ayında 400.000’i aştığından, teknoloji meslekleri için işsizlik oranı rekora yakın bir seviyeye düştü.

“Zaten dar olan işgücü piyasası, teknik yetenekler için rekabet rekor seviyelere yaklaştıkça daha da sıkılaştı.” Herbert yaptığı açıklamada. “Eski işe alma taktiklerine güvenen herhangi bir işveren için, işe alma ve elde tutma yaklaşımlarını yeniden düşünmenin zamanı geldi.”

ABD genelinde BT işleri Mart ayında 19.000 arttı. Teknoloji meslekleri için işsizlik oranı %1,3, Haziran 2019’dan bu yana en düşük seviyesi ve mevcut ulusal işsizlik oranının (%3,6) yaklaşık üçte biri.

Janco, 2022’de 138.000’den fazla yeni BT işi yaratılacağını tahmin ediyor. BT iş piyasasında şu anda ABD’de 3.85 milyondan fazla pozisyon var. Aralık 2021 itibariyle, Janco ABD’de 3,72 milyon BT pozisyonu bildirdi.

Janco CEO’su M. Victor Janulaitis yaptığı açıklamada, “Analizimize göre, BT iş piyasası ve BT uzmanları için fırsatlar olumlu olmaya devam edecek, ancak kapsam olarak 2021’in son çeyreğindeki kadar geniş olmayacak” dedi. “CIO’lar, piyasa koşullarına dayalı olarak blok zinciri işleme ve güvenlik uygulamalarını ele almak için daha fazla personel işe alma ve teknolojileri genişletmeye devam ediyor. Ancak son olaylar, artan enerji maliyeti ve yüksek enflasyon hayaleti BT iş piyasasının büyümesine zarar verecek.”

Janco'dan iş piyasası tahmini Janco

Son yıllarda BT iş büyümesi.

BLS’ye göre, bilgisayar ve bilgi teknolojisi mesleklerinde istihdam 2020’den 2030’a kadar %13 büyümesi bekleniyor, tüm meslekler için ortalamadan daha hızlı. BLS’ye göre, BT’nin bulut bilişime, büyük verilerin toplanması ve depolanmasına ve bilgi güvenliğine daha fazla vurgu yapılmasından kaynaklanan bu çalışanlara yönelik taleple birlikte yaklaşık 667.600 yeni iş eklemesi bekleniyor.

Bilgisayar ve bilgi teknolojisi meslekleri için ortalama yıllık ücret, Ocak 2021’de 94.729 dolardı ve bu, tüm meslekler için ortalama yıllık ücretten (45.760 dolar) daha yüksekti. Ocak 2022’de, BT pozisyonları için medyan ücret, yaklaşık %2,05’lik bir artışla 96.667$’a yükseldi.

Tersine, Janco’ya göre, 2021’in son çeyreğinde yeni BT çalışanlarına mevcut personelden %5 ila %6 daha fazla ödeme yapıldı.

Janulaitis, “Birkaç CIO ile yaptığımız görüşmede, yeni işe alımlarda %9 ila %12 aralığındaki artışların alışılmadık olmadığını öğrendik” dedi. “ Son derece yetenekli ve deneyimli (10 yıldan fazla) BT uzmanlarına 125.000 ABD Doları ve üzerinde maaş teklif edilmesi nadir değildir. Maaş eşitsizliği, mevcut çalışanlar arasında memnuniyetsizliğin ve yıpranma oranındaki artışın itici gücüdür.”

Aralık 2021

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, BT uzmanlarının işe alınması, bu yıl şimdiye kadar geçen yılın aynı dönemine göre 197.000 daha fazla BT işiyle rekor bir hızda.

BT istihdam danışmanlığı Janco Associates’e göre, BT iş piyasasında son sekiz ayda bir büyüme oldu.

Janco’nun CEO’su M. Victor Janulaitis şirketin yaptığı açıklamada, “Bilgi Teknolojisi liderleri, teknik yeteneklere yönelik talep arttıkça, potansiyel iş adayları havuzunu genişletmek için ücret paketlerini ve esnek çalışma seçeneklerini artırdıklarını söylüyorlar,” dedi. İnternet sitesi.

Çalışanları cezbetmek ve mevcut teknoloji personelini elde tutmak için CIO’lar, ofis içi ve uzaktan çalışmanın bir kombinasyonu gibi esnek çalışma seçenekleri sunuyor. Janulaitis, BT uzmanları için ortalama maaşın Ocak ayında 94.600 dolardan biraz fazla ve Haziran ayında 95.600 dolardan 96.000 ila 97.000 dolar arasında artması bekleniyor.

“Çoğu CIO daha önce bu oranda işe alım yapmadı. Janco, şirketlerinin hedeflerine ulaşmak için bazı CIO’ların işe alınmasını, güvenlik, uyumluluk ve bulut bilişim ile ilgili yetenekleri işe almakla ilişkilendiriyor. Bu BT işlerinin doldurulması zor,” dedi.

2019’da 90.200 yeni BT işi yaratıldı. Küresel salgının bir sonucu olarak. Buna karşılık 2020’de 33.200 kişi kaybedildi. 2021’de BT iş piyasasına yaklaşık 150.000 iş eklendi.

Neredeyse tüm iş piyasaları dahil 100 milyon çalışma çağındaki insan dışlandı BLS verilerine dayanan Janco Associates’e göre, Kasım 2021’de işgücünden. BLS verilerine göre elbette çoğu hala okulda, emekli hasta veya engelli ve çalışamıyor. Ancak, işgücünden dışlananlar arasında 471.000 “cesareti kırılmış işçi” de var ve bu, geçen ayki 460.000’den bir artışı temsil ediyor. İşgücüne yeniden katılmamak için belirtilen nedenler arasında aşı zorunluluklarının, seyahat kısıtlamalarının ve yeni virüs varyantlarının devam eden etkisi vardı.

İş arama şirketi Joblist’e göre, bu yıl yaklaşık 34,4 milyon kişi iş hayatlarını yeniden değerlendirirken işini bıraktı. Anket Joblist tarafından kısa süre önce yayınlanan 26.000 çalışandan yaklaşık dörtte üçü, aktif olarak bırakmayı düşündüklerini söyledi. Ve bu yıl yaklaşık 34,4 milyon insan 2021 yılında iş hayatlarını yeniden değerlendirirken işini bıraktı.

Geri kalan iş gücünün yaklaşık %46’sı, uzaktan çalışmalarına izin verilmediği için işten ayrılmayı düşünüyor. İş Eğilim Endeksi çalışması Microsoft Corp tarafından

Janco Associates’in internet sitesine göre, “Hiç çalışmak istemeyen 94.438 milyon kişi var. Bu, geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 612.000 kişi artış demek.”

Bebek patlamalarının emekli olması, İşgücüne Katılım oranındaki düşüşün devam etmesinde başka bir faktördür.

Bununla birlikte, genel olarak, ABD’deki BT iş piyasası, 2021’in her ayı boyunca, tipik bir aylık ortalama 5.000 ila 8.000 işten oluşan ortalama 13.000 pozisyon ekledi.

ABD BT endüstrisindeki iş büyümesi Ekim ayında yavaşladı ve düşüşe geçerek yalnızca 4.800 pozisyon ekledi. Janco Associates’ten rakamlar. Bu, revize edilmiş Eylül rakamlarına eklenen 8.900 pozisyondan düştü.

Ekim ayında, COVID-19’un son derece bulaşıcı delta varyantı, özellikle restoran, eğlence ve hizmet sektörlerindeki yavaşlamalar nedeniyle genel iş büyümesini engellemeye devam ederken bile BT pozisyonlarındaki genel büyüme gerçekleşti.

Janulaitis o sırada yaptığı açıklamada, BT endüstrisinin en büyük zorluğunun bu BT işleri için nitelikli adaylar bulmak olduğunu söyledi. Ve meydan okuma yakında bitmeyecek, dedi ki:

İncelediğimiz verilere göre, kapatmalar, üniversitelerden ve ticaret okullarından mezun olan daha az bilgisayar bilimi adayıyla sonuçlandı. Bu dereceler için boru hattında olanlar da azaldı. Bu eğilimin itici güçlerinden biri, sınırların kapanmasının bu eğitim ve öğretime hak kazanabilecek yabancı uyrukluların sayısını sınırlamasıydı.

CIO’ların doldurmaya çalıştığı yeni pozisyonların çoğu yeni teknolojilerde. Gerekli eğitim ve becerilere sahip bireylerde eksiklik var. Doldurulamayan açık pozisyonlar var. … Aynı zamanda, birçok BT organizasyonunda zaman kaybı oranları artıyor.

ABD BT iş büyümesi yılın başlarında, delta değişkeni ve yetenek eksikliğinden önce daha güçlüydü: Ağustos ayında 25.400 yeni iş artışı görüldü, Haziran’da yaklaşık 18.500 ve Temmuz’da 9.900 (tümü revize edilmiş rakamlardır) devam eden işi yansıtıyor pandemiden iyileşme. Aslında, Mayıs ayı boyunca eşitsiz olmasına rağmen, BT iş artışı 15 ay üst üste gerçekleşti. 2021’de şu ana kadar her ay ortalama 13.000 yeni iş buldum.

ABD’deki BT iş durumu, pandemi öncesi duruma çok benzemeye devam ediyor: adaylardan daha fazla pozisyon. Janulaitis, aslında işletmelerin yeterli sayıda nitelikli aday bulsalardı Eylül ayında daha fazla BT pozisyonu dolduracaklarını söyledi. Web geliştiricileri ve siber güvenlik ve uyumluluk uzmanları bulmanın CIO’lar için en zor görev olmaya devam ettiğini ve İK’nın BT personelinin elde tutulmasına daha fazla odaklanmasına neden olduğunu söyledi.

Janulaitis, yetenek eksikliğinin işletmeler üzerinde maaşları artırmaları için daha da büyük bir baskı oluşturduğunu ve ABD BT maaşlarının 2021’de zaten yükselme eğiliminde olduğunu söyledi.

Janco, 2021’de BT işlerinde hala daha fazla büyüme olmasını bekliyor — 31 Ekim itibariyle 2021’de 189.000 yeni pozisyon vardı ve yıl içinde iki aylık işe alım daha kaldı — önceki yıllara kıyasla, bu durum nedeniyle kaybedilen işleri telafi etmekten çok daha fazlası pandemi. Son zirve, 112.500 yeni pozisyonun oluşturulduğu 2015 idi. 2018’de 104.600 yeni BT pozisyonu eklendi; 2019’da artış 90.200; ve 2020’de sektör 33.200 pozisyon kaybetti.

Janco, şu anda ABD’de 3,72 milyon BT uzmanı işi olduğunu tahmin ediyor.

Aylık teknik işler CompTIA endüstri derneği tarafından yayınlanan rapor Ekim ayında da daha yavaş işe alım artışı gösterdi. CompTIA, geçen ay ABD teknoloji sektöründe Eylül’de 18.700, Ağustos’ta 26.800, Temmuz’da 10.700 ve Haziran’da 10.500 olan yeni iş sayısı olan 8.300 yeni iş olduğunu hesapladı. CompTIA verilerine göre, ABD teknoloji sektörünün iş sayıları Mart 2020 zirvesi olan 4,76 milyon pozisyonun üzerinde kalıyor ve Ekim 2021’de 4,81 milyonu biraz geçiyor.

CompTIA, kabaca %44’ü teknik ve %56’sı teknik olmayan olmak üzere, teknoloji satıcılarındaki hem teknik hem de teknik olmayan konumları hesaplar; Janco, yazılım geliştiricileri de dahil olmak üzere tüm sektörlerdeki BT pozisyonlarına bakar.

CompTIA, teknoloji sektörü için tahmini işsizlik oranını Eylül’deki %2,2’den Ekim’de %2,1’e, ancak Ağustos ve Temmuz’daki %1,5’ten yukarıya hesapladı. Mevcut teknoloji işsizlik oranı, %1,2 ile %2,4 arasında değiştiği 2018-19’daki en düşük seviyelerinde yer alıyor. BLS’ye göre, Ekim ayında ulusal işsizlik oranı Eylül’deki %4,8’den %4,6’ya düştü.genel-12