Square Enix, denizaşırı oyun geliştirme stüdyolarından üçünü, ilgili fikri mülkiyetleriyle birlikte, Koch Media, Gearbox Entertainment, Saber Interactive ve diğerleri gibi yayıncıların sahibi olan İsveçli medya ve oyun holding şirketi Embracer Group’a sattı. Anlaşma nakit olarak 300 milyon dolar ve Tomb Raider ve Deus Ex’in arkasındaki stüdyoların ve dünya çapında sekiz lokasyonda yaklaşık 1.100 çalışanın satın alınmasını içeriyor.

onun içinde basın bülteni Anlaşmada Square Enix, satışın “şirketin küresel iş ortamında sürmekte olan değişikliklere uyum sağlamasına yardımcı olacağını” ve “blok zinciri, yapay zeka ve bulut gibi alanlardaki yatırımlarla ilerleyerek yeni işletmelerin başlatılmasını sağlayacağını” söyledi. ”

Embracer Group’un kurucu ortağı ve CEO’su Lars Wingefors, şirketin Crystal Dynamics, Eidos-Montreal ve Square Enix Montreal’in satın alınmasından “heyecanlandığını” söyledi. “Geçtiğimiz on yıllar boyunca defalarca kanıtlanan fantastik fikri mülkiyeti, birinci sınıf yaratıcı yeteneği ve mükemmellik sicilini tanıyoruz” dedi. şirket basın açıklaması.

Square Enix, yurtdışı yayın bölümünün Outriders, Life is Strange ve Just Cause serilerini yönetmeye devam edeceğini söyledi. Ancak Tomb Raider, Deus Ex ve Thief gibi efsanevi seriler, her serideki en yeni girişleri yaratan stüdyolarla birlikte artık Embracer’a ait.

Embracer, basın açıklamasında, bu stüdyoların satın alınması tamamlandığında, Amerika Birleşik Devletleri’nin en fazla oyun geliştiricisinin yaşadığı ve çalıştığı yer olacağını ve Kanada’nın ikinci olacağını belirtiyor. Embracer, satın alma işlemini bu yıl Temmuz ve Eylül ayları arasında tamamlamayı umuyor.

Embracer’ın açıklaması, anlaşmadaki üç stüdyonun satış tamamlandıktan sonra mevcut oyun listesi üzerinde çalışmaya devam edeceğini gösteriyor.oyun-2