Spirit Havayolu’nun yönetim kurulu, JetBlue’nun havayolunu satın alma teklifini reddetti ve çok düşük maliyetli rakiplerinden biri olan Frontier ile mevcut birleşme anlaşmasına devam edecek. Bir basın açıklaması. Spirit, JetBlue ile yapılan bir anlaşmanın “antitröst izni alma olasılığının düşük” olduğunu ve hissedarları için “kabul edilemez bir kapanma riski” oluşturduğunu belirtiyor.

Frontier, Spirit’i Şubat ayında 2,9 milyar dolar değerinde nakit ve hisse senedi anlaşmasıyla satın alma planlarını ilk kez açıkladıktan sonra, JetBlue takip etti geçen ay 3.6 milyar dolarlık tamamı nakit teklifle. Havayolu, antitröst sorunlarının anlaşmanın gerçekleşmesini engellemesi durumunda 200 milyon dolarlık bir ayrılık ödemesi yapmayı bile teklif etti. Tüm bunlara rağmen Spirit, JetBlue’nun American Airlines ile olan Kuzey Amerika İttifakı’nı (NEA) ana endişesi olarak göstererek anlaşmayı yine de reddetti.

2020 yılında JetBlue ve American Airlines açıklandı NEA, hizmetlerini New York ve Boston’da birleştirme girişimi. NEA bunu yapmayı hedefliyor yolcular için daha kolay herhangi bir havayolundan bağlantılı uçuşlara binmek ve her iki şehre daha fazla rota getirmesi gerekiyor. Her iki şirket de NEA’nın rekabeti artırdığını iddia ederken, Adalet Bakanlığı (DOJ) antitröst şikayetinde bulundu İttifaka geçen Eylül’de ittifaka karşı çıkarak, “bu şehirlerdeki önemli rekabeti ortadan kaldırmakla kalmayacak, aynı zamanda JetBlue’nun başka yerlerdeki Amerikalılarla rekabet etme teşvikini önemli ölçüde azaltarak ve zaten oldukça yoğunlaşmış bir endüstriyi daha da pekiştirerek ülke genelindeki hava yolcularına zarar verecek” dedi.

Spirit, JetBlue ile yapılacak bir anlaşmanın Adalet Bakanlığı’nın endişelerini dağıtmayacağına ve yolculara fayda sağlamayabileceğine inanıyor. “JetBlue’nun DOJ’a veya bir mahkemeye, JetBlue’nun çıkarlarını eski bir taşıyıcıyla aynı hizaya getiren rekabete aykırı bir ittifak kurmasına ve ardından en büyük ULCC’yi ortadan kaldıracak bir satın alma işlemine katılmasına izin verilmesi gerektiğine nasıl inanabileceğini anlamakta zorlanıyoruz. [ultra-low-cost carrier] Spirit Airline’ın yönetim kurulu başkanı Mac Gardner, JetBlue’ya yazdığı bir mektupta şunları söyledi:

Spirit’in Frontier ile anlaşmasının 2022’nin ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Anlaşma, Frontier / Spirit’i ABD’deki en büyük beşinci havayolu yapacak.genel-2