Apple, Amazon, Google, Samsung ve hatta Ikea’nın desteğiyle Matter, akıllı ev alanında her şeye hükmeden standart gibi görünüyor. Ama Matter nedir ve neden önemsemelisiniz? NextPit sizi standartla tanıştırır.

İçindekiler:

Sorun nedir?

Matter, 2019’un sonlarında Amazon, Apple, Google ve Zigbee Alliance tarafından “akıllı ev ürün uyumluluğunu geliştirmek için lisanssız bir bağlantı standardı” olarak duyuruldu. Başlangıçta IP üzerinden Connected Home (CHIP) olarak adlandırılan standart, farklı cihazları, ekosistemleri ve uygulamaları bağlamak için İnternet Protokolü’nü (IP) kullanır.

Akıllı ev cihazları için USB portu olarak düşünebilirsiniz. Bugün yaygın olan “evrensel” konektör, öncelikle seri (DE-9), paralel (DB-25), oyun portu (DA-15) ve daha yakın zamanda DisplayPort (DP) ve hatta şarj konektörleri. Matter ise cihazları kontrol etmek için Siri, Alexa veya Google Assistant veya onlarla iletişim kurmak için Z-Wave, Thread veya Zigbee arasında seçim yapmak zorunda kalma şüphesini ortadan kaldırmak istiyor.

Bu tabii ki yol açar en iyi ünlü xkcd çizgi romanı tarafından gösterilen klasik durum irade. Ancak dahil olan tüm şirketlerin katıksız nüfuzu, Matter’in pazar standardı haline geleceğini gösteriyor.

Çoğu büyük akıllı ev şirketi Matter’ın arkasında. / © Konu

Matter ne zaman kullanıma sunulacak?

Standardın 2021’de yayınlanması gerekiyordu, ancak daha sonra “Yaz 2022″ye geri itildi – ve ancak son zamanlarda bu Mart ayında “Güz 2022“Heyecanlıyız.

Wi-Fi standardına benzer şekilde, şirketler zaten spesifikasyonun taslak sürümleri üzerinde çalışıyor ve bazı ilk doğrulama testleri devam ediyor. Ancak, nihai teknik özellikler yayınlanana kadar ürün duyurularının yapılması beklenmiyor. Bu nedenle ürünlerin 2022’nin 4. çeyreğinden önce raflara çıkmasını beklemeyin.

Matter ne tür cihazları destekleyecek?

USB gibi, Matter de bir dizi ürün kategorisi (veya sınıf) tanımlayacaktır. Lansman sırasında Matter’ın aşağıdakilerle uyumlu olması bekleniyor:

Ayrıca Google, güvenlik kameraları, akıllı ekranlar ve görüntülü kapı zilleri için akış yetenekleri üzerinde çalıştığını zaten duyurdu. İlk standart versiyondan sonra ekosistemin hava temizleyicileri, elektrikli süpürgeler, hava istasyonları ve çok daha fazlası gibi kategorilerle genişlemesi bekleniyor.

Mevcut cihazlar Matter ile uyumlu olacak mı?

Şart değil. Ürünlerin yeni standart için sertifikalandırılması gerekir, bazıları için bir ürün yazılımı güncellemesi gerekir. Hem Amazon hem de Google, cihaz üreticileri eWeLink, Ledvance, Sengled, TP-Link, Tuya ve Lifx ile birlikte birçok cihazın Matter ile uyumlu olacak bir ürün yazılımı güncellemesi alacağını duyurdu. Ön listede pek çok Eko-, yuva– ve SmartThings cihazları – ve tabii ki Alexa ve Google Asistan.

Bazı durumlarda, aygıt yazılımı yükseltmesi yalnızca evdeki tek bir cihaz için gerekli olacaktır. Örneğin, mevcut lambaları yeni ekosisteme entegre eden Philips Hue köprüsü için Signify tarafından duyurulan Matter yükseltmesi. Samsung ayrıca bazı akıllı TV’lerinin/monitörlerinin ve hatta buzdolaplarının uyumlu cihazları kontrol etmek için madde merkezleri olarak hizmet edeceğini duyurdu.

Samsung akıllı buzdolabı

Akıllı buzdolapları konusunda hala şüphelerim var ama Samsung tamamen içine girmiş gibi görünüyor. / ©Samsung

Matter hakkında ne düşünüyorsun? Uyumlu ürünlerin piyasaya çıkmasını mı bekliyorsunuz yoksa şimdiden evinizi yeni standarda mı hazırlıyorsunuz? Standardın yayınlanmasına yaklaştıkça bu kılavuzu güncelleyeceğiz. Böyle yazın sonbahar kış 2022 2023. Ya da onun gibi bir şey.genel-27