Bir hükümet sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, İspanya başbakanı ve savunma bakanına ait cep telefonlarına geçen yıl Pegasus casus yazılımı bulaştığını söyledi.

Mayıs 2021’de Başbakan Pedro Sanchez’in cep telefonu iki kez saldırıya uğradı, Savunma Bakanı Margarita Robles’in akıllı telefonu o yılın Haziran ayında bir kez saldırıya uğradı. Bilgiler, Cumhurbaşkanlığı Bakanı Felix Bolaños tarafından sabah düzenlediği basın toplantısında gazetecilere doğrulandı.

Bunun yasa dışı, yetkisiz bir müdahale olduğundan şüphemiz yok. Bu, üçüncü taraf devlet kuruluşlarından gelir ve mahkeme yaptırımı yoktur.


felix bolanosSaldırıda kullanılan Pegasus casus yazılımı, yazılımı yalnızca devlet kurumlarına sattığını söyleyen İsrail güvenlik firması NSO tarafından üretiliyor. Bolaños, İspanya Ulusal Kriptoloji Merkezi’nden gelen teknik raporların, iki cihazdan çıkarılan veri miktarını tahmin ettiğini söyledi. İspanya Başbakanı’nın telefonundan ilk saldırıda toplam 2,6 GB, ikinci saldırıda 130 MB, Savunma Bakanı’ndan ise 9 GB veri çalındı.

Geçen yıl, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, potansiyel Pegasus hedefleri listesindeki 14 mevcut veya eski devlet başkanı arasında yer aldı. Hatta bu bilgiler ortaya çıktıktan sonra akıllı telefonunu ve cep telefonu numarasını değiştirmeye karar verdi.

Eski CIA ve NSA özel ajanı Edward Snowden o sırada skandalın yılın hikayesi olacağını söylemişti.genel-22