Goblinz Publishing, Hero’s Hour ve Banners of Ruin gibi taktik oyunları yayınlamasıyla ünlüdür. Sizi gereksiz ölümlerin baş ağrısından kurtarmak için Oaken başlangıç ​​kılavuzumuzda bu oyunun sunduklarına derinlemesine bir dalış yapalım.

Özetle Oyun Mekaniği

Oaken Oyun Tahtası

Sıra tabanlı bir altıgen taktik strateji oyunu için, bu erken erişimin sunduğu içeriğe şaşırdım. Hearthstone veya Legends of Runeterra gibi kart oyunları oynadıysanız, Oaken’ı almak oldukça kolaydır. Ancak basit mekaniğine aldanmayın çünkü aynı zamanda uzun vadeli bir strateji de içerir.

Oyun bize bir Harry Potter sahnesinden Wizard’s Chess’i hatırlatıyor, bu yüzden oyuna bağımlı olmamız şaşırtıcı değil.

Destenizi oluştururken farklı yollarla hikaye bölümlerini keşfedin. Kahramanınız bir seviye boyunca öldüğünde, tekrar denemek için sadece bir şansınız var. İkinci kez ölür ve baştan başlarsınız, bu yüzden roguelike unsurların devreye girdiği yer burasıdır.

Oaken Başlangıç ​​Kılavuzu Ölüm EkranıOaken Başlangıç ​​Kılavuzu Ölüm Ekranı

Bu satranç oyunu kendini tekrar ediyor ama her zaman oyunu taze tutan farklı senaryolarla tanışıyorsun. Oaken’da Görüş Hattı’nın (LoS) nasıl çalıştığına hakim olmak, seviyelerinde oynama konusunda size üstünlük sağlayacaktır.

Güvertenizi Tanımak

Birkaç kez öldükten sonra öğreticiyi tamamladığınızı varsayarsak, oyun aslında oyunun ana Kahramanı olan The Lady olarak oynamanızla başlıyor. Oaken’da ilerledikçe, yeni bir oyuna giriştiğiniz her seferde strateji oluşturma şeklinizi değiştirebilecek diğer rehberlerle tanışma şansınız olacak.

Öğreticiyi oynadıktan sonra, size kahramanınızın kullanabileceği benzersiz bir buff ve beceri kazandıran ilk rehberiniz olarak Aya ile tanışacaksınız. Bu durumda, aşağıdakileri alacaksınız:

 • Aya’nın Dikenli Tohumları – Yeşil altıgenlerdeki düşmanlar, turunuzun sonunda bir hasar alır.
 • Delici Diken – LoS’unuzdaki bir düşmana bir hasar verin.

Keşfin Oaken’da nasıl uygulandığını seviyorum çünkü mistik ormanlara ne kadar uzun süre girerseniz, kartlara kendinizi o kadar alıştırırsınız. Ama Oaken’dan aldığın her ruh, büyü ya da rehberle uğraşmayacağız. Kendiniz deneyimlemenizi istiyoruz.

Güverte bölümünü tanımak için zaman ayırın, çünkü burası bir sonraki stratejilerinizi planlamak için “savaş odanız” olarak hizmet edecektir, özellikle daha sonra tartışacağımız oyun boyunca alacağınız Biblolar ve Periler ile.

Dünya Haritası

Oaken Rehberi Dünya HaritasıOaken Rehberi Dünya Haritası

Oaken, ağaç benzeri dünya haritasıyla güverte kurma maceranıza benzersiz bir dokunuş sunuyor. Sanat tarzı benim zevkime göre minimalist ve nezih görünüyor. İşte her bölümde oynayabileceğiniz olası senaryoların bir özeti.

 • Etkinlik – Bu, belirli bir olaya bağlı olarak size bir seçenekler listesinin verildiği bir seviyedir. Aşağıdaki örneğe bakın.
 • sığınak – Bu, bir tutam alabileceğiniz, biraz yorgunluğu iyileştirebileceğiniz veya Lumi Dust’ınızı büyü, ruh kartı veya bir tutam almak için harcayabileceğiniz bir senaryodur.
Oaken Rehber EtkinliğiOaken Rehber Etkinliği
 • Gizli – Bu, hedefleri tamamladığınızda emrinize yeni kartlar ve yetenekler veren yeni bir rehber edinme şansı veren özel bir seviyedir.
 • Savaş – Ruh destenizi (ya da benim adlandırdığım satranç taşlarını) oluşturmak istiyorsanız, Savaş seviyelerini seçmek ordunuzu eğitmenin hızlı bir yoludur.
 • Rastlamak – Bu, hedeflerini yerine getirirseniz bir Wisp ile ödüllendirileceğiniz bir seviyedir. Bonus hedefler genellikle bir ruhu veya yapıyı savunmayı içerir.
 • Seçkinler – Bir kahramanı yenin veya zor hedefler üstlenin ve ödül olarak bir Biblo alın.
 • Patron – Bu, Oaken’da patronu yendikten sonra iki ödül alacağınız bir bölümün son seviyesidir.

Bilmeniz Gereken Kart Geliştirmeleri

Oaken, deste denemelerini eğlenceli hale getiren kartlarınızı yükseltmek için bu benzersiz mekaniğe sahiptir. İşte dikkat etmeniz gereken terminolojilerin bir listesi.

 • bir tutam ruhlarınızın daha uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olabilecek geliştirmelerdir. Efektler, ruhlarınıza Elusive veya Defender gibi özellikler vermekten hem müttefiklere hem de düşmanlara güçlendirmeler ve debufflar sağlamaya kadar değişir.
 • Ivır zıvır Savaşlarınızı kolaylaştırmak için kahramanınıza pasif güçlendirmeler verin. Bu yüzden onları yalnızca Elit ve Boss seviyelerinde (veya şansınız varsa bazen Etkinliklerde) elde edersiniz.
 • Lumi Küreler güverte büyülerini ve kahraman büyülerini yükseltmek için kullanılır. Kahraman büyülerini yükseltmenin daha pahalı olduğunu unutmayın.
 • Lumi Tozu Oaken’ın ruh kartlarınızı yükseltmek için kullanabileceğiniz oyun içi para birimidir (burada mikro işlem yoktur). Bunu belirli etkinlikler sırasında da harcayabilirsin, bu yüzden bazen daha iyi kartlar elde etmek için tüm bu tozu biriktiriyorum.

Zen Oyunu İçin İpuçları ve Püf Noktaları

Oaken Kılavuzu İpuçları ve Püf NoktalarıOaken Kılavuzu İpuçları ve Püf Noktaları

Oaken bizi, taktiksel altıgen ızgara eylemiyle üzerimize gelen tehditleri yenme konusunda zekamızı test ettiğimiz efsanevi bir dünyaya götürüyor.

Oyun çok dinamiktir, bir bölümü bitirdiğinizde her hikaye döngüsü farklı hissettirir ve roguelike öğeler sizi daha fazlası için oynamaya devam eder. Yeni kartların kilidini açmak ayrıca oyunun döngüsünü taze tutar ve size düşmanlarınızı yenmek için yeni stratejiler sunar.

Özellikle bu türde yeniyseniz ve sık sık ölmeye alışık değilseniz, roguelike’ların rahatsız edici olabileceğini biliyoruz. İşte en azından daha az ölmenize ve öfkeyi bırakma riski olmadan saatlerce oynamaya devam etmenize yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları.

 • Kartlarınızı çok erken tüketmeyin. Sağlanan bölümün ilk yarısında başlıyorsanız, dengesiz kartları oynamaya çalışmayın. Her şeyi ortaya çıkarmanın en iyi yolu, Boss seviyesinde olmanızdır. Patronu yendikten sonra tüm kartlarınız bir sonraki bölüme yenilenir.

Dünya Haritası yolunuz Sığınma seviyeleri gösteriyorsa kartları tüketin. Bu sayede destenizi yenileseniz bile hiçbir şey olmamış gibi kahramanınızın yorgunluğunu da geri alabilirsiniz.

 • Mevcut desteniz yoruluyorsa kartlarınızı yükseltin. Aslında bunu 10 saatten fazla Oaken oynadıktan sonra anladım. Sığınak seviyelerinin sık sık ortaya çıkmadığı durumlar vardır. Bu nedenle alternatif bir çözüm, Lumi Dust harcayarak kartlarınızı yükseltmektir. Ayrıca, kahramanınız yalnızca bir Sığınma etkinliğinde yorgunluğunu geri kazanırken ruhlar iyileşmez. Bunu aklında tut.
 • Ruhunuzun LoS’unu kontrol edin. Ruh (veya “satranç”) taşlarınızı doğru şekilde yerleştirmek savaşın gidişatını büyük ölçüde değiştirebilir. Düşmanın nereye hareket edeceğini ve bundan sonra saldıracağını düşünmeye çalışın. Düşmanın sırası geldiğinde ruhlarınızın savaşabileceğini unutmayın.
 • Sıranız sırasında hareketlerinizi geri alabilirsiniz. Taktiksel bir strateji oyununda kararınızı tersine çevirmenin utanılacak bir tarafı yok. Hepimiz hata yaparız. Ancak ek bir meydan okuma istiyorsanız, bunu yapmamayı seçebilirsiniz.
 • Farenizi Son Dönüş simgesinin üzerine getirin. Bu basit eylemi yapmak, sağlığınız pahasına bir grev yapmanız gerekiyorsa bile, karar vermenizi geliştiren hangi düşmanların tahtadan temizleneceği hakkında bir fikir verecektir.
 • En az dirençli yolu seçin. Bu ipucu, güvertenizin gücüne bağlı olarak özneldir. Bazen, keşifleriniz sırasında iyi Wisps aldıysanız, ruhunuzu çok fazla zorlamanıza gerek yoktur.
Oaken Yolu SeçimiOaken Yolu Seçimi
 • Ölürsen üzülme. Roguelike oyunların amacı budur. Oynadıkça daha iyi oluyorsun.

Ve bu, Oaken başlangıç ​​kılavuzumuzu tamamlıyor! Bunu yer imlerine eklemekten veya diğer ipuçlarınızı yorum bölümünde bırakmaktan çekinmeyin. Sizden haber almak isteriz.

Bunun gibi altıgen tabanlı strateji oyunlarıyla ilgileniyorsanız, Dorfromantik incelememize bir göz atmak isteyebilirsiniz.oyun-5