NASA’nın başka bir gezegende uçan ilk sondası olan Ingenuity helikopteri, kendisine yardımcı olan iniş takımlarının ve yoldaşı Perseverance gezgininin Şubat 2021’de Mars’a iniş yapmasının görüntülerini yakaladı. NASA, helikopterin koptuğunu söyleyerek görüntüleri paylaştı. Kızıl Gezegen’deki 26. uçuşu sırasında enkaz. Görüntüler, Azim’in Mars yüzeyine inmesine yardımcı olan tozlu paraşütü ve Mars atmosferinde olduğu kadar derin uzayda da inanılmaz bir hızla hareket ederken 2,4 milyar dolarlık robotik görevi koruyan koni şeklindeki arka kabuğu gösterdi.

Mars’a giriş, iniş ve iniş, araç yerçekimi kuvvetlerine, yüksek sıcaklıklara ve Mars atmosferine saatte 20.000 km hızla girmenin getirdiği diğer operasyonel zorluklara dayanmak zorunda olduğundan, hızlı tempolu ve streslidir. NASA, görüntülerin helikopterin ilk uçuşunun birinci yıldönümü olan 19 Nisan’da çekildiğini söyledi.

“Küçük gözlerimizle casusluk yapıyoruz… gezici iniş takımları! Mars helikopterinin 26. uçuşu sırasında, Perseverance’ın güvenli bir şekilde Mars’a inmesi için gereken giriş, iniş ve iniş takımlarının fotoğraflarını çekti. Koruyucu arka kabuğu ve devasa tozlu paraşütü görebilirsiniz, ”dedi NASA’nın görevi yürüten Jet Propulsion Laboratuvarı bir tweet’te.

Azim gezicisi, bilim adamlarının eski mikrobiyal yaşamın belirtilerini bulmayı umduğu kurumuş bir göl yatağı olan Jezero Krateri’ne güvenli bir şekilde indi. Şu anda, gezici, gelecekteki bir insan görevinde Dünya’ya geri göndermek için Mars’tan toprak örnekleri topluyor. Bu görüntüler, bilim insanlarının gelecekteki görevin inişini planlamaları için harika bir fırsat sunuyor.

“NASA, bunun gibi öncü uçuşlar gerçekleştirmek için Ingenuity uçuş operasyonlarını genişletti. Ingenuity’nin Güney Kaliforniya’daki NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda ekip lideri olan Teddy Tzanetos, “Havada olduğumuz her zaman, Ingenuity yeni bir alan kaplıyor ve daha önce hiçbir gezegensel misyonun başaramayacağı bir bakış açısı sunuyor” dedi. ifade.

Gezici daha önce görüntülü uzaktan paraşüt ve arka kabuk, ancak bu görüntüler, bu fotoğrafların sağladığı hava perspektifinden yoksundu.genel-8