Bu, Apophis asteroitinin yüzeyine yakın iticileri ateşleyen OSIRIS-REx uzay aracının bir sanatçı çizimidir. Kredi bilgileri: Heather Roper

NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı, 24 Eylül 2023’te Bennu asteroidinden bir örnek vermek için Dünya’nın yanından geçecek.

NASA, OSIRIS-APEX olarak yeniden adlandırılacak olan Arizona Üniversitesi liderliğindeki görevi, 18 ay boyunca Dünya’ya yakın asteroit Apophis’i incelemek için genişletti. Apophis, 2029’da Dünya’ya yakın bir yaklaşım yapacak.

Arizona Üniversitesi, OSIRIS-REx uzay aracının Bennu’dan topladığı örneği Ekim 2020’de teslim etmesinden 30 gün sonra Apophis’e doğru ilk manevrasını yapacak olan göreve liderlik edecek. Bu noktada, orijinal görev ekibi bölünecek—örnek uzay aracı ve enstrüman ekibi, OSIRIS-Apophis Explorer’ın kısaltması olan OSIRIS-APEX’e geçiş yaparken, analiz ekibi Bennu örneğini analiz edecek.

Regents Gezegen Bilimleri Profesörü Dante Lauretta, görevin kalan iki yıllık numune iade aşaması boyunca OSIRIS-REx’in baş araştırmacısı olmaya devam edecek. Gezegen bilimleri yardımcı doçent ve OSIRIS-REx baş araştırmacı yardımcısı Dani DellaGiustina daha sonra OSIRIS-APEX’in baş araştırmacısı olacak. Uzatma, görev maliyet sınırına 200 milyon dolar daha ekler.

Görev ekibi, potansiyel asteroit hedefleri için kapsamlı bir arama yaptı. OSIRIS-REx uzay aracı, buluşma görevi olarak adlandırılan şey için inşa edildi, yani bir nesnenin tek bir uçuşunu yapmak ve hızlı bir şekilde görüntü yakalamak ve veri toplamak yerine, “nesneyle yakın ve kişisel olmak” için tasarlandı. dedi DellaGiustina. “Uzay aracımız bu konuda gerçekten olağanüstü.”

DellaGiustina, “Apophis en kötü şöhretli asteroitlerden biridir.” Dedi. “2004’te ilk keşfedildiğinde, yakın yaklaşımı sırasında 2029’da Dünya’yı etkileyeceği endişesi vardı. Daha sonraki gözlemlerden sonra bu risk kaldırıldı, ancak bu büyüklükteki bir asteroidin 50 veya bu yüzden yıllardır asteroitler yakından izlendi veya önümüzdeki 100 yıl boyunca şimdiye kadar keşfettiğimiz asteroitler. 2029 karşılaşması sırasında Dünya ile ay arasındaki mesafenin onda biri kadar yaklaşıyor. Avrupa ve Afrika’daki insanlar görebilecek çıplak gözle, işte o kadar yakın olacak. Görevin uzatıldığını öğrenmek bizi çok heyecanlandırdı.”

NASA, OSIRIS-REx uzay aracının başka bir asteroidi ziyaret etmesi için yeşil ışık yaktı

Görüntüleme bilim adamları Dathon Golish, JPL’den Marina Brozović ve meslektaşları tarafından üretilen bir şekil modeline dayalı olarak, Dünya’ya yakın asteroit Apophis’in görüntüsünün bu simüle edilmiş görüntüsünü APEX kamerasında yarattı. Kredi: UArizona/JPL/Arecibo

OSIRIS-REx, bilim adamlarının güneş sisteminin ve Dünya’nın yaşanabilir bir gezegen olarak oluşumu hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacak Bennu’dan bir örnek toplamak için 2016 yılında piyasaya sürüldü. OSIRIS-REx, Dünya’ya yakın bir asteroitten bir örnek toplayan ve iade eden ilk NASA görevidir.

OSIRIS-APEX bir örnek toplamayacak, ancak Apophis’e ulaştığında asteroidi 18 ay boyunca inceleyecek ve yol boyunca veri toplayacak. Ayrıca yüzeye yaklaşıp iticilerini ateşleyerek Bennu’da numune toplama sırasında yaptığına benzer bir manevra yapacak. Bu olay, görev bilim adamlarının asteroitin malzeme özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlamak için asteroitin yeraltını ortaya çıkaracak.

Bilim adamları ayrıca, asteroitin 2029’da yakın yaklaşımına girerken Dünya’nın yerçekimsel çekiminden fiziksel olarak nasıl etkileneceğini de incelemek istiyorlar.

Ayrıca asteroitin bileşimi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorlar. Apophis, Bennu ile hemen hemen aynı boyuttadır – en uzun noktasında yaklaşık 1000 fittir – ancak spektral tipi olarak adlandırılan şey farklıdır. Bennu, karbonlu kondrit meteoritlerine bağlı B tipi bir asteroit, Apophis ise sıradan kondrit meteoritlerine bağlı S tipi bir asteroittir.

Arizona Üniversitesi Başkanı Robert C. Robbins, “OSIRIS-REx misyonu şimdiden pek çok ilke imza attı ve bize güneş sistemimizin kökenleri hakkında bilgi vermeye devam edeceğinden gurur duyuyorum” dedi. “OSIRIS-APEX misyon uzantısı, Arizona Üniversitesi’ni, uzay araçlarıyla küçük cisimleri incelemek için dünyanın önde gelen kurumlarından biri olarak liderliğini sürdürüyor ve uzay bilimlerindeki inanılmaz kapasitemizi bir kez daha gösteriyor.”

DellaGiustina ayrıca, misyonun erken kariyer bilim adamlarına mesleki gelişim kazanmaları için mükemmel bir fırsat sağlamasından da heyecan duyuyor. OSIRIS-REx gazileri, erken görev aşamalarında mentor olarak bu erken kariyer bilim insanlarıyla yakın çalışacak. Uzay aracı Apophis’e ulaştığında, gelecek nesil OSIRIS-APEX’te liderlik rollerine adım atacak.

Lauretta, “OSIRIS-APEX, uzay araştırmalarında yeni nesil liderliği mümkün kılma misyonumuzun temel hedeflerinden birinin bir tezahürüdür. Dani ve APEX ekibiyle bundan daha fazla gurur duyamazdım,” dedi. “Dani bizimle ilk olarak 2005 yılında bir lisans öğrencisi olarak çalışmaya başladı. Apophis asteroid misyonunun liderliğini üstlendiğini görmek, Arizona Üniversitesi’ndeki olağanüstü eğitim fırsatlarını gösteriyor.”


NASA’nın OSIRIS-REx’i asteroit Bennu’nun son turunu tamamladı


Arizona Üniversitesi tarafından sağlanan

Alıntı: NASA, OSIRIS-REx uzay aracının başka bir asteroidi (2022, 26 Nisan) ziyaret etmesi için yeşil ışık yaktı https://phys.org/news/2022-04-nasa-green-osiris-rex-spacecraft-asteroid .html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1