gibi teknoloji devleri Google, Meta ve Netflix maliyetinin bir kısmını üstlenmek zorunda kalabilir. Avrupa‘nin telekom ağı, Avrupa’nın dijital şefi margrethe vestager Pazartesi günü, AB telekom operatörlerinin şikayetlerinin ardından söyledi.

Vestager düzenlediği basın toplantısında, “Bence çok fazla odaklanmamız gereken bir konu var ve bu da telekomünikasyon ağlarına adil katkı meselesi.”

“Çünkü daha sonra işlerini mümkün kılan çok fazla trafik oluşturan, ancak bu trafiği sağlamak için fiilen katkıda bulunmayan oyuncular olduğunu görüyoruz. Bağlantının yaygınlaştırılmasına yönelik yatırımların gerçekleştirilmesine katkıda bulunmuyorlar” dedi.

Vestager, “Ve bunun nasıl etkinleştirilebileceğine dair kapsamlı bir anlayış edinme sürecindeyiz,” dedi ve veri trafiğinin zaman içinde ve COVID-19 salgınıyla ilgili nasıl geliştiğini araştırdığını da sözlerine ekledi.

Telekom lobi grubu ETNO tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir araştırmaya göre, Meta, Alphabet, ElmaAmazon, Microsoft ve Netflix, geçen yıl tüm küresel veri trafiğinin %56’sından fazlasını oluşturdu.

Araştırma, teknoloji devlerinin ağ maliyetlerine yıllık 20 milyar avroluk (21 milyar dolar) bir katkının AB ekonomisine 72 milyar avroluk bir destek sağlayabileceğini söyledi. ETNO üyeleri arasında Deutsche Telekom ve Orange bulunmaktadır.

Ancak Vestager, telekomünikasyon endüstrisinin daha fazla konsolidasyona izin vermek için AB birleşme kurallarını gevşetme çağrılarına kısa bir süre kaldı.

“Sorun şu ki, yatırım yapmak için ölçek ihtiyacı gibi duyduğumuz argümanlar yeni değil” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9