Belçika, diğer birçok ülke gibi, kendi bünyesinde gelişen kripto sektörünü düzenlemek için çalışıyor. Yeni bir duyuruda, Belçika hükümeti tüm sanal varlık oyuncularının kendilerini tanımlamasını zorunlu hale getirdi. Belçika’nın Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kurumu’ndan (FSMA) gelen emir, hükümetin yasa dışı amaçlarla yasa dışı işlemleri kolaylaştırabilecek herhangi bir kripto firmasını tanıma fırsatını kaçırmamasını sağlamayı amaçlıyor. Ek olarak Belçika, kayıtsız kripto servis sağlayıcıları tarafından gerçekleştirilen potansiyel finansal dolandırıcılık riskini de azaltmak istiyor.

FSMA, “1 Mayıs 2022’den itibaren, Belçika’da sanal para birimleri ile yasal para birimleri arasında değişim hizmetleri veya saklama cüzdanı hizmetleri sağlamak isteyen herhangi bir tüzel kişi, FSMA’ya önceden kayıt yaptırmak zorunda kalacak.” dedim yaptığı açıklamada.

Kural, şu anda yaklaşık 12 milyon nüfuslu ülkede faaliyet gösteren mevcut sanal varlık firmaları için de geçerlidir.

FSMA, “Halihazırda 1 Mayıs 2022’de faaliyet gösteren sağlayıcılar, faaliyetlerini 1 Temmuz 2022’den önce FSMA’ya bildirmeli ve 1 Eylül 2022’den önce kayıt için başvuruda bulunmalıdır.”

Sanal varlık yatırımlarını yatırımcılar için güvenli tutmak için Singapur, Küba, İngiltere ve BAE gibi diğer ülkeler de benzer adımlar atıyor.

Bu arada, kripto para birimleri Belçika’da büyük ölçüde düzenlenmemiş durumda. Yetkililer sanal para birimlerinin yasal ihale olmadığı konusunda uyarırken, ülke hala dijital varlıklar sektörüyle ilgili düzenleyici yasaları üzerinde çalışıyor.

Vergi amaçlı olarak, Belçika’daki Özel Vergi Müfettişliği (STI) genellikle kripto para biriminin satışından elde edilen gelir veya kazançları vergiye tabi “çeşitli gelirler” olarak değerlendirir.

Belçika’nın kripto çemberi yavaş yavaş büyümeye devam ediyor.

Ocak 2022’de Belçika’nın başkenti Brüksel’den Christophe De Beukelaer, Avrupa’dan maaşını Bitcoin’e çeviren ilk politikacı oldu.

Parlamenter, 0.17 BTC’ye tekabül eden aylık 5.500 Euro (kabaca 4.5 lakh Rs.) maaş alıyor. Yazma sırasında, BTC 38.523 dolardan (kabaca 29 lakh Rs) işlem görüyor.

göre üçlü-A Verilere göre, Belçika 2021’de 270.000’den fazla kripto sahibine sahipti.
genel-8