İnternette bir şey olduğunda, onu kaldırmak neredeyse imkansızdır. Ancak Google artık herkesin kişisel bilgilerinin Google’ın kendi arama sonuçlarından kaldırılmasını istemesini kolaylaştırıyor.

Google, AB vatandaşlarının teknoloji devleri de dahil olmak üzere şirketlerden kendileri hakkında saklanan kişisel verileri silmesini talep etmelerine izin veren bir Avrupa yasasının bir yüzü olan küresel bir “unutulma hakkına” genel olarak karşıdır. Ancak bu, Google’ın bir şirket olarak topladığı bilgileri sınırlamak için kullanıcılara araçlar sağlamasının yanı sıra çocukların ve genç yetişkinlerin fotoğraflarının Google’ın görsel arama sonuçlarından kaldırılmasını istemesine olanak tanıyan araçlar sunmasını engellemedi.

Şimdi onunla yeni arama sonuçları kaldırma isteği özelliği, Google’dan telefon numarası, e-posta adresi veya ev adresiniz gibi kendiniz (veya temsil ettiğiniz biri) hakkında kişisel tanımlayıcı bilgileri ve çevrimiçi hesaplarınıza girmek için kullanılabilecek diğer hassas bilgileri arama sonuçlarından kaldırmasını isteyebilirsiniz, oturum açma kimlik bilgileri gibi. Google, bunun, bir kişi hakkındaki bilgilerin, genellikle kötü niyetle, rızası olmadan çevrimiçi olarak yayınlandığı doxxing kurbanlarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Google, kişisel bilgilerinizi arama sonuçlarından kaldırma isteğinde bulunmanıza izin verir. Resim: TechCrunch

Arama sonuçlarınızın kaldırılmasını istemek için önce not edin Google’ın sizden neye ihtiyacı var? Kaldırma talebini işlemek için. Google, gizli resmi kimlik numaraları, banka hesap numaraları, kimlik belgelerinin resimleri ve telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi iletişim bilgileri gibi ne tür kişisel bilgileri kaldıracağını açıklar.

Hazır olduğunuzda, şuraya gidin: Google’ın arama sonuçları kaldırma formu ve vur Google Arama’da gördüğünüz bilgileri kaldırıno zamanlar İçinde Google’ın arama sonuçları ve bir web sitesinde. Bu noktada, web sitesi barındırıcısına ulaşmak istiyorsanız Google size rehberlik edecek, ancak aksini söyleyebilirsiniz. hayır tercih etmem web sitesi sunucusuyla iletişime geçin ve formla devam edin.

Bu noktada Google, hangi arama sonuçlarının kaldırılmasını istediğinizi size sormalıdır. seçmelisin Kimlik numaraları ve özel belgeler gibi kişisel bilgiler, ardından iletişim bilgileriniz, özel tıbbi belgeleriniz veya diğer resmi kimlik belgeleriniz gibi kaldırılmasını istediğiniz kişisel bilgileri seçin. Buradan, tam adınız, ikamet ettiğiniz ülke, en iyi iletişim e-posta adresiniz ve kişisel bilgilerinizin web adreslerinin listesi dahil olmak üzere ilgili bilgilerle formu doldurmalısınız. Hak ihlalinde bulunan arama sonuçlarının web adreslerini tarayıcınızın adres çubuğundan alabilirsiniz.

Bu formdaki son soru, kişisel bilgilerinizin, Google’ın bilgilerin “kötü niyetli, tehdit edici veya taciz amaçlı paylaşılıp paylaşılmadığını” sorduğu doxxing ile ilgili olup olmadığıdır. Bu durumda, seçin Evet.

Bilgilerinizi bulduğunuz tüm web adreslerini sağlamanız gerekecektir. Bu, hem bilgilerinizin bulunduğu web sayfasının web adresi hem de web adresi anlamına gelebilir. – ve Google arama sonuçları sayfasının web adresleri. Ayrıca zorunda kalabilirsiniz ekran görüntüsü al ve gönder Google’ın isteği size göre daraltmasına yardımcı olmak için arama sonuçları. Bir seferde 1.000’e kadar web adresi gönderebilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, formun altındaki imza formunu kontrol edin.

Bilgilerinizi Google’ın arama sonuçlarından kaldırmanın her derde deva olmadığını unutmayın. Google’ın istek özelliği, kişisel bilgilerinizi verilerinizin barındırıldığı web sitelerinden otomatik olarak kaldırmaz, ancak Google’ın arama algoritmasının yardımı olmadan başkalarının verileri keşfetmesini zorlaştırır.

Arama kaldırma formunun doldurulması da Google’ın sizin adınıza işlem yapacağını garanti etmez. Google dedim “genel olarak yararlı olan diğer bilgilerin mevcudiyetini sınırlamadığımızdan emin olmak için web sayfasındaki tüm içeriği değerlendirecektir, örneğin haber makalelerinde.” Bilgilerinizin bir mahkeme başvurusu veya bir devlet web sitesi gibi kamuya açık bir kaydın parçası olduğu durumlarda, Google bu arama sonuçlarını kaldırmayacağını söyledi.

Siber Güvenlik 101 - TechCrunchgenel-24