2 buzullarının üzerinde bulunan ve onları koruyan artık karbondioksit kapağıdır. Çevredeki arazi, arka planda dağları kaplayan kırmızı tozdan ve CO2 buzullarını destekleyen 4 kilometre kalınlığındaki H2O buz örtüsünden oluşur. Kredi: NASA verileri JMARS kullanılarak görselleştirildi.” width=”600″ height=”530″/>

Mars’ın Güney Kutup Başlığı’nın, Mars Orbiter Lazer Altimetresinden alınan topografyanın üzerine dökülen Viking görüntülerini kullanarak perspektif görünümü. Beyaz buz, üzerinde bulunan ve çok daha kalın olan CO’yu koruyan artık karbondioksit kapağıdır.2 buzullar. Çevredeki arazi, arka planda dağları kaplayan kırmızı tozdan ve 4 kilometre kalınlığındaki H’den oluşuyor.2O CO’yu destekleyen buz başlığı2 buzullar. Kredi: NASA verileri JMARS kullanılarak görselleştirildi.

Gezegen Bilimleri Enstitüsü Araştırma Bilimcisi Isaac Smith’in bir makalesine göre, karbon dioksit buzulları hareket ediyor ve bugün Mars’ın güney kutup bölgesinde kilometrelerce kalınlıkta tortular oluşturuyor.

“CO2 “Mars’ın Güney Kutbu’ndaki Karbon Dioksit Buz Buzulları”nın baş yazarı Smith, “İlk olarak 2011’de tanımlanan tortular, tıpkı Dünya’daki buzullar gibi bugün akmaya başladı” dedi. Jeofizik Araştırma Dergisi—Gezegenler.

“Yaklaşık 600.000 yıl önce CO2 Mars’ın güney kutbunda buz oluşmaya başladı. İklim döngüleri nedeniyle, buzun hacmi ve kütlesi birkaç kez arttı, süblimleşme yoluyla kütle kaybı dönemleri kesintiye uğradı” dedi. en kalın buz sadece yaklaşık 45 metre kalınlığında olacaktır. Bunun yerine, yokuş aşağı, göletlere ve sarmal oluklara – eğrisel havzalara – aktığı için, bir kilometre kalınlığa ulaşan tortular oluşturabildi.

Smith, “Buzullar, yüceltilirlerse gezegenin atmosferik basıncını iki katına çıkaracak kadar kütleye sahipler. Çarpıcı bir miktar ve Putzig’den PSI Kıdemli Bilim Adamı tarafından 2018’de yayınlanan bir makale, bunu en doğru şekilde ölçtü,” dedi. “En uzun buzul yaklaşık 200 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 40 kilometre genişliğinde. Bunlar büyük! Bu aktivite devam ediyor, ancak akış hızları muhtemelen birikimin en yüksek olduğu yaklaşık 400.000 yıl önce zirveye ulaştı. Yavaş bir dönemdeyiz çünkü buz azalıyor kütle halinde ve bu buzulları yavaşlatıyor.”

Karbondioksit buzulları Mars'ın Güney kutbunda hareket ediyor

Mars’ın güney kutbundaki en büyük karbondioksit buzulunun yukarıdan görünümü. Karanlık şeritler, 40 kilometre genişliğindeki buzulları sınırlayan havza sınırlarıdır. Kavisli topografik çöküntüler, buzulun tepesindeki yarıkların imzasıdır. Kredi: NASA/MSSS.

Kısmen PSI’da yürütülen (ve Smith’e fon sağlanan) son çalışma, karbon dioksit buzunun akış yasalarını veya mukavemet özelliklerini araştırdı. Bu çalışma CO olduğunu buldu2 buz, H’den 100 kat daha hızlı akar2Mars koşullarında ve yüksek yamaçlarda buz. Bu nedenle CO2 buz, H’nin geri kalanının olduğu yerlerde buzullar gibi davranır.2O, onu destekleyen buz başlığı sabit görünüyor.

NASA’nın Buz Levhası ve Deniz Seviyesi Sistem Modeli kullanılarak, iki ortak yazar tarafından desteklenen ve Smith tarafından Mars ve CO ile çalışmak üzere uyarlanan buzul modelleme sonuçlarının analizi2CO olduğunu gösterdi2 buz tipik yöntemlerle hareket ettirilmemiştir. “Atmosferik çökelme buzu görmediğimiz bir şekle sokar. Çok daha eşit bir şekilde yayılır ve daha ince olur. Buzul yorumunun sağladığı şey, buzu yüksek yerlerden, yine aynı yerde bulunan alt havzalara taşımak için bir mekanizmadır. daha düşük enlem,” dedi Smith. “Buzun üzerinde etkili olan tek süreç atmosferik çökelme olsaydı, o zaman çoğu en yüksek enlemde ve en yüksek yükseklikte bulunurdu. Durum böyle değil. Buz yokuş aşağı havzalara doğru akıyor, tıpkı suyun yokuş aşağı göllere akması gibi. 2018’de bulduğumuz dağılımı sadece buzul akışı açıklayabilir.”

Smith ve ekibinin ek çalışması, karasal buzullarda gördüğümüz özelliklere çok iyi benzeyen birkaç yüzey özelliği buldu. Bunlar, karasal özelliklere benzeyen topografik profilleri, yarıkları ve sıkıştırma sırtlarını içerir. Bu, sonuçları güçlendirdi ve modellerle karşılaştırmak için bir temel sağladı.

Dünya, Mars ve Plüton, Güneş Sistemi’nde aktif olarak akan buza sahip olduğu bilinen tek cisimler, ancak muhtemelen yalnız değiller. Güneş sisteminde çok sayıda buz türü vardır ve cüce bitkilerin sayısı arttıkça, bazılarının Mars’ta yeni keşfedilen kuru buz buzullarından bile daha egzotik olan karbon monoksit veya metan buzullarına sahip olması muhtemeldir.


Olimpik Ulusal Park’ın buzulları 2070 yılına kadar gitmiş olabilir


Daha fazla bilgi:
IB Smith ve diğerleri, Mars’ın Güney Kutbu’ndaki Karbon Dioksit Buz Buzulları, Jeofizik Araştırma Dergisi: Gezegenler (2022). DOI: 10.1029/2022JE007193

Nathaniel E. Putzig ve diğerleri, Mars kutup kapaklarındaki yapıların ve kraterlerin üç boyutlu radar görüntülemesi, İkarus (2017). DOI: 10.1016/j.icarus.2017.09.023

Gezegen Bilimleri Enstitüsü tarafından sağlandı

Alıntı: Karbondioksit buzulları Mars’ın Güney Kutbu’nda hareket ediyor (2022, 26 Nisan) 2 Mayıs 2022 https://phys.org/news/2022-04-carbon-dioxide-glaciers-mars-south.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1