İspanyol yetkililer, Başbakan’ın cep telefonlarında “Pegasus” casus yazılım tespit etti Pedro Sanchez ve Savunma Bakanı Margarita Roblescumhurbaşkanlığı için hükümet bakanı, felix bolanosdedi Pazartesi.

Bolanos, düzenlediği basın toplantısında Sanchez’in telefonuna Mayıs 2021’de virüs bulaştığını ve o sırada en az bir veri sızıntısı meydana geldiğini söyledi. Başbakan hakkında kimin casusluk yapmış olabileceğini veya bunun arkasında yabancı veya İspanyol grupların olduğundan şüphelenildiğini söylemedi.

“Müdahaleler yasadışı ve hariciydi. Resmi olmayan organlar tarafından ve devlet izni olmadan gerçekleştirilen dış araçlar” diyerek, enfeksiyonların adalet bakanlığına bildirildiğini ve davanın Yüksek Mahkeme’nin sorumlu olacağını da sözlerine ekledi.

Duyuru, Kanada’nın dijital haklar grubu Citizen Lab’ın Katalan ayrılıkçı hareketiyle bağlantılı 60’tan fazla kişinin İsrail tarafından yapılan “Pegasus” casus yazılımının hedefi olduğunu söylemesinin ardından sol koalisyon hükümetine kendisini açıklaması için yoğun baskının ardından geldi. NSO Grubu.

Azınlık hükümetinin parlamentodaki kilit müttefiki Katalonya’nın bağımsızlık yanlısı sol partisi ERC, Katalan ayrılıkçı hareketi üyeleri hakkında casusluk yaptığı iddialarının ardından, Madrid güveni yeniden tesis edecek önlemler alana kadar hükümeti desteklemeyeceğini söyledi.

İspanya parlamentosundaki ERC sözcüsü Gabriel Rufian, “Devlet casusluk yaptı, casusluk yapacak ve casusluk yapacak” diye tweet attı.

bu Avrupa Birliği‘nin veri koruma gözlemcisi, müşteri hükümetler tarafından hak aktivistleri, gazeteciler ve politikacılar üzerinde casusluk yapmak için kötüye kullanıldığı iddiaları üzerine Pegasus’un yasaklanması çağrısında bulundu.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9