İşadamı Oleg Tinkov, Rusya’da yasaklanan bir sosyal ağdaki sayfasında, Rus yetkililerin Ukrayna’daki eylemlerini eleştirdiği skandal bir gönderiden bu yana ilk kez New York Times’a röportaj verdi.

Gönderinin yayınlanmasından bir gün sonra, yetkililer Tinkoff Bank yönetimiyle temasa geçti ve Tinkov’un kendisiyle bağlarını kesmemesi halinde bankayı kamulaştırmakla tehdit etti. Sonuç olarak, Vladimir Potanin’in Interros grubu, Oleg Tinkov’un ailesinden TCS Group Holding’in %35 hissesini satın aldı.

Oleg Tinkov, Kremlin tarafından kendisine dayatılan anlaşmayı “çaresiz bir satış, indirimli satış” olarak nitelendirdi: “Fiyatını tartışamazdım. Bu bir rehine durumudur – size sunulanı pazarlık yapmadan alırsınız. Ayrıca, hissesinin satışından en azından biraz para almasına izin verdiği için Potanin’e teşekkür etti.Hissesinin piyasa değerinin sadece %3’ünü aldığını belirterek, “İfadelerim yüzünden beni zorla sattılar. Bir kuruşa satıldı.

Tinkov, Rus istihbarat bağlantıları olan arkadaşlarının kendisine hayatından endişe etmesi gerektiğini söylemesi üzerine korumalar da tuttu.

Skandal yazının yayınlanmasından sonra Tinkoff Bank, Oleg Tinkov’un Tinkoff grubunun şirketlerinde uzun yıllardır karar verici olmadığını belirtti. Bir yeniden marka da açıklandı.genel-22