Hindistan’ın kara para aklamayla mücadele kurumu, İcra Müdürlüğü (ED), şirketin döviz yasalarını ihlal ettiğini tespit ettikten sonra Xiaomi Hindistan’dan 5551,27 crore (yaklaşık 725 milyon $) değerindeki varlıklara el koydu.

Şirket Hindistan’da 2014 yılında faaliyetlerine başladı. Faaliyetinin yasadışı kısmının 2015 yılında başladığı söyleniyor. AML ajansı, Xiaomi Hindistan’ın telif hakları kapsamında üç off-shore kuruluşuna yabancı para birimi devrettiğini iddia ediyor. Xiaomi grubundan bir şirket. Diğerleri ABD merkezliydi.

Ayrıca ajans, ödemelerin “Çinli ana grup kuruluşlarının talimatları üzerine” yapıldığını söyledi.

Xiaomi karara itiraz ediyor

Xiaomi Hindistan yanıtladı Twitter aracılığıylafinansal süreçlerinin Hindistan yasa ve yönetmeliklerine uygun olduğunu söyledi.

Şirket yanıtında, “Telif hakkı ödemelerimizin ve bankaya yaptığımız açıklamaların hepsinin meşru ve doğru olduğuna inanıyoruz” dedi. “Xiaomi Hindistan’ın yaptığı bu telif ödemeleri, Hindistan versiyonu ürünlerimizde kullanılan lisanslı teknolojiler ve fikri mülkiyetler içindi. Xiaomi Hindistan’ın bu telif ödemelerini yapması meşru bir iş sözleşmesidir.”

Ancak Xiaomi Hindistan, “herhangi bir yanlış anlaşılmayı açıklığa kavuşturmak için hükümet yetkilileriyle yakın çalışma” sözü verdi.

2021’in ikinci çeyreğinde yıllık bazda %83’lük bir büyüme yaşadıktan sonra ana şirket Xiaomi, akıllı telefonlar için %17 pazar payına ulaştı ve Apple’ı ve nihayetinde Samsung’u geçerek küresel pazarda kısaca en üst sıralarda yer aldı. Kontrpuan Araştırması.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15