Hindistan, ülkede faaliyet gösteren kripto borsaları için beş yıllık bir veri depolama süresi zorunlu kıldı. Tüm sanal varlık hizmet sağlayıcıları, esasen Hintli kullanıcılar için KYC kimlik formları aracılığıyla aldıkları müşteri bilgilerine sahip olacaktır. Kural, Kızılderililere Sanal Özel Ağ (VPN) hizmetleri sağlayan tüm firmalar için de geçerlidir. Yasa, Hindistan’ın Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi (CERT-In) tarafından getirildi. Ayrıca, ilgili şirketlere, güvenlik ağlarına yönelik herhangi bir tehdidi veya tavizi, tespit edildikten sonra altı saat içinde bildirmeleri talimatını verir.

Hükümet destekli ajans, “CERT-In, olay müdahale önlemlerini kolaylaştırmak için tespit edilen boşlukları ve sorunları ele almak için bilgi güvenliği uygulamaları, prosedürü, önlenmesi, müdahalesi ve siber olayların raporlanması ile ilgili talimatlar yayınladı” dedi. ifade.

Hindistan, kriptonun benimsenmesinde sağlıklı bir büyümeye tanık oldu. Geçen sene, Tracxn veriler, Hindistan’ın halihazırda ülkede 400’e yakın kripto girişimine ve 12 takas edilemez token (NFT) oyuncusuna sahip olduğunu iddia etti.

Sektörün içindekiler, kripto ekosisteminin Hindistan’da hala erken kuruluş aşamalarında olduğu bu noktada, bu yeni yasa nedeniyle öngörülebilir bir dizi kurumsal değişiklikle ilgili endişelerini dile getirdiler.

“Bence Hindistan hükümetinden gelen bu talep, verilerin uzun, beş yıl boyunca korunması söz konusu olduğunda olağanüstü. EasyFi Network’ün Kurucu Ortağı ve Operasyon Direktörü (COO) Anshul Dhir Gadgets 360’a verdiği demeçte, yeni kurallara uymak istiyorlarsa iş modellerini tamamen değiştirmeleri gerektiğine inanıyorum. 2 Polygon blok zinciri tarafından desteklenen dijital varlıklar için DeFi Borç Verme protokolü.

Zaman damgalı ve zaman dilimli IP adresleri, işlem kimlikleri, açık anahtarlar ve cüzdan adresleri gibi hassas veriler, dijital varlık firmalarının beş yıl boyunca saklaması gereken bilgiler listesinde CERT-In tarafından isimlendirildi.

İşlemin niteliği ve tarihi gibi ek izleme verilerinin yanı sıra aktarılan tutara ilişkin ayrıntılar da muhafaza edilmek ve kaydedilmek üzere listelenmiştir.

CERT-In, kararını ulusal güvenlik ve siber güvenlik gerekçeleriyle gerekçelendirdi.

Hint düşünce kuruluşu ‘The Dialogue’ Kurucu Direktörü Kazim Rizvi, Gadgets 360’a verdiği demeçte, hassas kullanıcı bilgilerini arayan bu kuralın, müşterilerin etkilenen hizmetlerden büyük ölçüde ayrılmasına yol açabileceğini söyledi.

Riavi, “Bu gereksinim kapsamında aranan müşteri bilgileri hassastır ve tüketicileri etkilenen VPN, kripto ve Bulut hizmetlerinden yararlanmaktan caydırabilir” dedi.

Birçok şirket, sistemlerini ve operasyonlarını güvence altına almak için VPN’leri kullanır ve VPN oyuncularına ek yük getirir. Derecesi bir avukat olan Rizvi’ye göre, bu yasa onları Hindistan’da faaliyet göstermekten caydırabilir ve böylece ülkedeki işletmelerin güvenliğini ve kullanıcıların gizliliğini etkileyebilir.

Kamu politikası girişimcisi, Hindistan hükümetine ülkedeki kripto, VPN ve Bulut oyuncularını “yüklemekten” kaçınmasını önerdi.

“CERT-In’in hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmayacak ve aynı zamanda Hindistan’daki ilgili sektörlerin büyümesini etkileyebilecek ek yükler koymaktan kaçınmamız zorunludur. Siber güvenlik hedeflerine ulaşmak için ek veri toplamanın gerekli olmayabileceğine inanıyoruz. Ayrıca, müşteriler için doğrulama için tüm hizmet sağlayıcıların, işletme maliyetlerini artıracak ek altyapı geliştirmesi gerekecek” dedi.

EasiFi şefi ayrıca, CERT-In kuralının etkilenen sektörlerin devam eden büyüme yörüngesine zarar verebileceğini tahmin etmesi için Rizvi’yi desteklemişti.

Hindistan hükümetine göre, bu talimatlar 60 gün sonra yürürlüğe girecek.

Kripto borsalarının yanı sıra, saklama cüzdanı sağlayıcıları da bu kuraldan etkilenecek sanal varlık sektörü oyuncuları listesine dahil edildi.

Hindistan, sanal dijital varlıkların işlemlerini izlenebilir kılmak için yeni kurallar getiriyor. Hükümet, kara para aklama ve terörün finansmanı için dijital varlıkların olası kötüye kullanımını engellemeyi amaçlıyor.

Dijital varlık işlemlerindeki vergi kuralları geçen ay Hindistan’da yayınlandı.

Günler sonra, araştırma firması Crebaco, vergi yasalarının yürürlüğe girmesinden bu yana Hindistan’daki kripto para birimi ticareti hacminin yüzde 70’e kadar düştüğünü bildirdi.

Ülke, endüstri ekosistemini oluşturan kripto oyuncularına herhangi bir vergi indirimi veya teşvik vermek istemiyor. Mart ayında endüstri uzmanları, Hindistan’ın sanal varlık endüstrisine yönelik kısıtlı yaklaşımı konusunda endişelerini dile getirmişti.
genel-8