İsveçli oyun şirketi Embracer Group, İsveçli girişimci Lars Vingefors tarafından kurulan “hiç duymadığınız en büyük oyun yayıncısı”. Şirket, son birkaç yılda bir dizi satın alma gerçekleştirdi; en önemlileri 525 milyon dolarlık Sabre Interactive ve 1.3 milyar dolarlık Gearbox Software satın alımıydı.

Embracer Group, Crystal Dynamics, Eidos-Montreal ve Square Enix Montreal’i 300 milyon $ karşılığında satın almak için büyük bir anlaşma imzaladı. Anlaşma “Tomb Raider, Deus Ex, Thief, Legacy of Kain ve Square Enix Holdings’in kataloğundan 50’den fazla oyun dahil bir fikri mülkiyet kataloğu” içeriyor. Anlaşma düzenleyici onayına tabidir.

Şirket, bu stüdyoların dünya çapında sekiz lokasyonda yaklaşık 1.100 çalışanı temsil ettiğini kaydetti. Anlaşma tamamlandığında Embracer’ın 14.000 çalışanı, 10.000 oyun geliştiricisi ve 124 şirket içi stüdyosu olacak. 30’u AAA olan 230’dan fazla oyun geliştirilmektedir.Anlaşmanın bir parçası olarak Eidos Montreal, Deus Ex’i canlandırmayı ve resmi olarak duyurulmuş olan yeni Unreal Engine 5 teknolojisini kullanmayı planlıyor. Ayrıca Deus Ex’in konsol versiyonlarının satışlarının 12 milyon adedi aştığı da açıklandı.

Geçen ay Crystal Dynamics, Unreal Engine 5’e dayalı yeni bir Tomb Raider oyunu geliştirdiğini ve “özgünlüğün sınırlarını zorlamayı” planladığını duyurdu. Stüdyo ayrıca diğer oyunların yanı sıra Marvel’s Avengers’ı da geliştirdi. Eidos Montreal, Thief 4, Deus Ex Human Revolution, Shadow of the Tomb Raider ve daha fazlasını yarattı ve “orijinal IP’ler de dahil olmak üzere birçok AAA projesi üzerinde çalışıyor.”

Embracer Group ayrıca Saints Row, Goat Simulator, Dead Island, Metro, TimeSplitters, Borderlands, Darksiders, MX vs ATV, Kingdoms of Amalur, Satisfactory, Wreckfest, Insurgency ve World War Z’nin haklarına da sahiptir.genel-22