Plastik torbalar genellikle LDPE'den yapılır.

Plastik torbalar genellikle LDPE’den yapılır.
Fotoğraf: Matt Rourke (AP)

bir not: biz şimdi buradaki sıralamada bir tür sahipsiz topraklara girmek. Geriye kalan plastik türlerinin çoğu teknik olarak geri dönüştürülebilir olsa da, uygulamada ciddi sorunlarla karşılaşıyorlar.

Çin, bu tür plastiklerin çoğunu alırdı (sadece %9’u aslında geri dönüştürülmüşgeri kalanı yakıldı, çöplüklere gömüldü veya sadece çevreye atıldı) ve 2018 yasağı birçok belediye geri dönüşüm tesisini malzemeyle dolup taştı. Bu şeylerin çoğunu geri dönüştürmek inanılmaz derecede pahalı, yani bunun için gerçekten bir pazar yok, aynı zamanda ortalama bir insan için de çok zor. bu öğelerin nasıl düzgün bir şekilde elden çıkarılacağını bulmak için – ve sonuç olarak, işler genellikle sadece atıldı. Dahası, son on yılda yaşanan kırılma patlamasının da yardımıyla daha ucuz fosil yakıtların akışı da birçok plastik müşterisi haline geldi. bakire plastiğe dön Geri dönüştürülmüş malzeme satın almak yerine.

Her neyse, düşük yoğunluklu polietilen veya LDPE (içinde 4 ile işaretlenmiştir) oklar), hafif ve esnek özelliklerine göre sınıflandırılır. Plastik streç film genellikle LDPE’den yapılır. diğer öğeler ve malzemeler, çöp poşetleri, ekmek poşetleri ve balonlu naylon gibi; LDPE’nin daha sıkı bir versiyonu çamaşır sepetleri, sıkma şişeleri ve plastik kapaklar yapmak için kullanılabilir.

LDPE’nin nasıl geri dönüştürüleceğini bulmak, yine nerede yaşadığınıza bağlıdır. Bazı şehir geri dönüşüm programları daha sert şeyleri alacak, beğenmek bazı şişeler, bu listedeki diğer türlerden biraz daha geri dönüştürülebilir hale getiriyor. Ancak çoğu yerde çanta gibi daha yumuşak plastikler kabul edilmez. Bunların özel bir geri dönüştürücüye bırakılması gerekecek.genel-7