Alfabe birimi Google Pazartesi günü, Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesini, çevrimiçi arama reklamcılığındaki rakipleri engellediği için AB antitröst düzenleyicileri tarafından üç yıl önce uygulanan 1,49 milyar Euro (1.6 milyar $) (kabaca 11,986 rupi) cezasını reddetmeye çağırdı.

Dava, dünyanın en popüler internet arama motorunda Avrupa Birliği antitröst cezalarında toplam 8.25 milyar Euro (kabaca 66.375 rupi) ile sonuçlanan üç davadan biri.

Avrupa Komisyonu 2019 kararında, Google’ın arama reklamları sağlayan AdSense platformu dışındaki aracıları kullanan web sitelerini durdurmak için hakimiyetini kötüye kullandığını söyledi. Komisyon, yasadışı uygulamaların 2006’dan 2016’ya kadar gerçekleştiğini söyledi.

Google daha sonra Lüksemburg merkezli Genel Mahkemede AB kararına itiraz etti. Şirket, Pazartesi gününden itibaren üç günlük bir duruşmada davasını açıklayacak.

Google bir mahkeme belgesinde, AB rekabet uygulayıcısının Google’ın hakimiyetine ilişkin değerlendirmesinin ve Komisyonun arama ağı reklamları ile arama dışı reklamların rekabet etmemesine ilişkin kararının yanlış olduğunu söyledi.

Ayrıca, şirketin münhasırlığı, premium yerleşimi ve minimum Google reklamları hükümlerinin kötüye kullanım olduğunu söylediği için Komisyon’a itiraz etti.

Google, geçen yıl, daha küçük Avrupalı ​​rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek için kendi fiyat karşılaştırmalı alışveriş hizmetini kullanması nedeniyle 2.42 milyar Euro’luk (kabaca 19.466 rupi) antitröst kararına karşı mahkemede verdiği mücadeleyi kaybettiğinde bir aksilik yaşadı.

© Thomson Reuters 2022
genel-8