Hindistan’ın şu anda 100 tek boynuzlu atı var. Bengaluru merkezli neobank Open Pazartesi günü yeni bir fonlama turuyla gıpta edilen kulübe girdiğini söyledi.

Beş yaşındaki girişim, D Serisi fonunun boyutunu açıklamadı, ancak konuya aşina bir kaynak 50 milyon dolar olduğunu söyledi. İkili, Open’ın 1 milyar dolar değerindeki yeni turun Mumbai merkezli yatırım şirketi IIFL tarafından yönetildiğini söyledi. Mevcut destekçiler Tiger Global, Temasek ve 3one4 Capital de Open’ın C Serisi fonunu 500 milyon $ değerleme ile açıklamasından sadece yedi ay sonra gelen tura katıldı. Open, bugüne kadar yaklaşık 187 milyon dolar topladı.

Açık küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra işletmelere de müşterilerin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet vermek için bankanın neredeyse tüm özelliklerini ek araçlarla birlikte sunan bir neobank işletmektedir. Hindistan’daki milyonlarca küçük ve orta ölçekli işletme, birden fazla banka hesabını sürdürmek, günlük harcamalarının muhasebesini yapmak ve çalışanlara yapılan ödemeleri dağıtmakla mücadele ediyor.

Hindistan’da bir düzineden fazla üst düzey bankayla ortaklığı olan girişimin 2,3 milyondan fazla işletme tarafından kullanıldığı belirtildi. Açık süreçler, her yıl 30 milyar doların üzerinde işlem değerinde.

Son yıllarda, başlangıç, neobanking teknoloji yığınını beyaz etiketli bir lisans düzenlemesinde bankalara sağlamak ve daha sonra kendi müşterilerine satmak için tekliflerini genişletti.

Girişim, tekliflerini daha da genişletmek için önümüzdeki aylarda gelir temelli finansman Flo, Settl sunan erken ödeme kartı ve işletme sermayesi kredisi Capital olmak üzere üç yeni ürünü piyasaya sürmeyi planladığını söyledi. Şirket, önümüzdeki 12 ay içinde yeni ürünleriyle 1 milyar dolarlık kredi vermeyi hedeflediğini söyledi.

D serisi turumuz için IIFL ve mevcut yatırımcılar Tiger Global, Temasek ve 3one4 Capital ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz. Platformumuzda KOBİ’lere gelir bazlı finansman, erken ödeme, işletme sermayesi kredisi ve işletme kredi kartları gibi yenilikçi ürünler sunmaya hazırlanırken, IIFL ile özellikle kredi defterinden yararlanma konusunda çok fazla sinerji görüyoruz” dedi. Open’ın kurucu ortağı ve CEO’su, yaptığı açıklamada.

Neobankların temel teklifleri. Veri: RBI, Jefferies. Resim kredisi: Jefferies

Open’ın son yıllarda büyümesi ve diğer birçok girişimin bu kategoride genişlemesine ve bu kategoride yenilik yapmasına yol açması, bankalar ve fintech’ler arasındaki ilişkiyi önemli ölçüde değiştirdi. Fintech kurucuları TechCrunch’a sadece birkaç yıl önce Hindistan’daki çoğu bankanın neobankalara şüpheyle yaklaştığını ve herhangi birini bir ortaklığa ikna etmenin çok zor olduğunu söyledi.

“Neobanks, Y kuşağı ve KOBİ’ler için bankacılık veya banka benzeri hizmetleri dijitalleştiren platformlar olarak öne çıkıyor. Jefferies’teki analistler geçen yıl bir raporda, dünyanın en büyük 4 neobankası 100 milyar dolar değerinde ve Hintli fintech’ler Open, RazorpayX, Fi ve Jupiter gibi şeylerle bir başlangıç ​​yaptı” diye yazdı.

“Aslında, birçok Hintli fintech, 3-5 yıl içinde şimdi 1-2 platformdan neobanka genişlemeyi planlıyor. Yerleşik bankalar/NBFC’ler onlarla ortaklık yapmaktadır. Para kazanma biraz zaman aldı ”diye eklediler.

Bugünkü duyuru, dünyadaki tek boynuzlu atların onda birine ev sahipliği yapan Hint ekosistemi için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Hindistan’ın 2012’de adtech girişimi InMobi’de 1 milyar dolar veya daha yüksek değere sahip bir girişim olan ilk tek boynuzlu atını, girişimlerin nadir olduğu ve finansman bulmanın zor olduğu on yıldan fazla bir süre önceydi. Giderek artan sayıda girişimcinin kendilerine ait bir şey inşa etme inancını bulması ile son on yılda işler çarpıcı biçimde değişti. Geçen yıldan bu yana 60’tan fazla Hintli girişim tek boynuzlu at kulübüne girdi.genel-24