Alfabe birim Google Pazartesi günü çağırdı AvrupaAB antitröst düzenleyicileri tarafından üç yıl önce çevrimiçi arama reklamcılığında rakipleri engellediği için verilen 1,49 milyar avroluk (1.6 milyar dolar) cezayı reddeden ikinci en yüksek mahkeme.

Dava, toplam 8,25 milyar avroyla sonuçlanan üç davadan biri. Avrupa Birliği Dünyanın en popüler internet arama motoruna antitröst cezaları.

bu Avrupa Komisyonu 2019 kararında, Google’ın arama reklamları sağlayan AdSense platformu dışındaki aracıları kullanan web sitelerini durdurmak için hakimiyetini kötüye kullandığını söyledi. Komisyon, yasadışı uygulamaların 2006’dan 2016’ya kadar gerçekleştiğini söyledi.

Google daha sonra Lüksemburg merkezli AB bulgusuna meydan okudu Genel Mahkeme. Şirket, Pazartesi gününden itibaren üç günlük bir duruşmada davasını açıklayacak.

Google bir mahkeme belgesinde, AB rekabet uygulayıcısının Google’ın hakimiyetine ilişkin değerlendirmesinin ve Komisyonun arama ağı reklamları ile arama dışı reklamların rekabet etmemesine ilişkin kararının yanlış olduğunu söyledi.

Ayrıca, şirketin münhasırlığı, premium yerleşimi ve minimum Google reklamları hükümlerinin kötüye kullanım olduğunu söylediği için Komisyon’a itiraz etti.

Google, geçen yıl, daha küçük Avrupalı ​​rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek için kendi fiyat karşılaştırmalı alışveriş hizmetini kullanma konusundaki 2.42 milyar avroluk antitröst kararına karşı mahkemede verdiği mücadeleyi kaybettiğinde bir aksilik yaşadı.

AdSense vakası T-334/19’dur.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9