6 Mayıs 2018 tarihli bir sunumda bir Facebook çalışanı “Sıralama İyi mi?” Diye sordu.

“Muhtemelen. Soruyu sormak bile Facebook’ta biraz küfür gibi geliyor”, aynı çalışan aşağıda daha küçük bir metinle yanıtladı. “Pek çok deney ve ürün lansmanı, sıralamanın değerini gösteriyor. [sic] değer genellikle bir inanç maddesi olarak alınır.”

“Sıralama”, dünyanın en büyük sosyal ağının, Facebook’un amiral gemisi ürünü olan Haber Kaynağı’nda kullanıcıların gördüğü içeriğe nasıl öncelik verdiğini ifade eder. Kullanıcıların Facebook’u ilk açtıklarında gördükleri gönderilerin listesi bir zamanlar basit bir kronolojik sıradaydı; şimdi şirket tarafından tasarlanan algoritmalar, gönderileri kendilerine atanan değere göre düzenliyor. Çalışan, Facebook’ta artık Meta olarak bilinen merkezi bir sorunun kalbine odaklandı: Algoritma tasarımcılarının sağlıklı olmadığını bildiği teşvik edici davranışlarla kârı ve büyümeyi en üst düzeye çıkarmak nasıl dengelenir. Şirketin sıralama algoritmaları, kullanıcıların Facebook’ta ne kadar zaman harcadıklarını artırdı, ancak çalışanlar, slayt gösterisine göre daha kötü arkadaşlıkları beslediğini buldu. Peki sıralama iyi mi? Başka bir şekilde söyledi: Sıralama sonuçlarına değer mi?

Sunum bir parçasıdır Facebook Kağıtları, dünyanın en güçlü sosyal medya şirketinde benzeri görülmemiş bir görünüm sunan bir belge hazinesi. Kayıtlar ilk olarak geçen yıl Kongre’ye sunuldu. Frances Haugen, bir Facebook ürün müdürü iken muhbir oldu ve daha sonra Gizmodo’dakiler de dahil olmak üzere yüzlerce gazeteci tarafından ele geçirildi. Haugen, Ekim 2021’de Kongre’den önce Facebook’un zararları hakkında ifade verdi.

Bugün, Facebook Belgelerini hazırlama çabasının bir parçası olarak halka açık, Gizmodo, toplamda 37 dosyadan oluşan ikinci bir belge grubunu yayınlıyor. İlk damlamızda paylaştık 28 dosya 2020 seçimleri ve ABD Capitol’e 6 Ocak saldırısıyla ilgili. sadece bir birkaç sayfa hiç olmuştu halka gösterildi önceki. Gizmodo’nun sahip olduğu ortak belgeleri gözden geçirmek, yeniden düzenlemek ve yayınlamak için bir grup bağımsız uzmanla. Bu komite, çalışmalarımızı tavsiye etmeye ve izlemeye hizmet eder ve kamu yararına mümkün olan en fazla sayıda belgenin sorumlu bir şekilde ifşa edilmesini kolaylaştırır. Bu materyallere açık erişimin değerine inanıyoruz. Toplu hedefimiz, Meta’nın seks ticareti, dezenformasyon ve seçmen manipülasyonu gibi hassas konuları ele aldığı belirli yöntemlerin ifşa edilmesinden kaynaklanabilecek olası zararları en aza indirmektir.

Bugünkü grup, Meta’nın kullanıcıları tarafından gönderilen içeriği nasıl sıralamayı seçtiğine dair fikir veriyor. Çok az insanın anladığı bir sistem, şirketin nasıl çözüleceğine dair ipuçları konusunda yetersiz göründüğü bir sorun. Bu belgeleri son iki yılın en önemli siyasi olaylarıyla ilgili belgelerin devamı olarak seçmek, bunların Facebook’un dünya üzerindeki etkilerini anlama konusundaki alakalarını ne kadar önemsediğimizi gösteriyor.

Bu belgeler, Facebook’un uygulamasındaki her kaydırma ve tıklamaya duygusal değer atamak için yıllarca süren girişimlerine filtrelenmemiş, parçalanmış bir bakış sunuyor. Platformda en sık görülen bilgi türleri üzerinde büyük etkisi olan bu süreç, sıralama olarak bilinir. Facebook’un temel özelliklerinden birinin temelini oluşturur: Haber Kaynağı (veya şirketin şimdi tercih ettiği şekliyle sadece “Feed”).

Birkaç önemli belge, Facebook’un Ocak 2018’de tanıttığı bir terim olan “anlamlı sosyal etkileşimler” olarak adlandırdığı şeyle ilgilidir. Bu ölçüm, CEO Mark Zuckerberg olarak açıkladı o zamanlar, viral haber ve videoların sonsuz bir çevrimiçi akışı yerine “kişisel bağlantılara” öncelik verilmesine yardımcı olması gerekiyordu. Kendi ifadesiyle, bu “büyük değişiklik”, kullanıcının “mutluluğunu ve sağlığını” ilk sıraya koyma çabası olarak çerçevelendi – Facebook’un, Akışlarına kişisel bağlantı hissini çevirerek kullanıcıları Facebook’u daha sık kontrol etmeye teşvik etme yolu. .

Anlamlı bir sosyal etkileşimi ne oluşturur? Meta’nın ifadesi kasıtlı olarak anlaşılmaz görünüyor: Eski bir arkadaşla soğuk bir bira paylaşmak ya da aynı çatı altında tüm aile ile yemek yemek olabilir. Facebook için bu bir matematik problemi; Bir bilgisayarı, en iyi niyetli çevrimiçi davranışlara bir dereceye kadar değer atamak için eğitmenin bir yolu Bir etiketörneğin, rastgele bir tuhafın gönderisinde.

Zuckerberg yalanladı Kongre öncesi Facebook’un her zaman hedefinde, “insanların yayınlarına bakarak geçirdiği süreyi artırmak” olmuştur. Bu onun işi hakkında bildiğimiz her şeye ters düşen bir iddia ve kendi üst düzey yardımcısının sözleri. Aslında, Meta’nın finansal açıklamaları yıllardır uyardı Aşağıdakilerin yatırımcıları: “Mevcut kullanıcıları elde tutamazsak veya yeni kullanıcılar ekleyemezsek veya kullanıcılarımız ürünlerimizle etkileşim düzeylerini düşürürse, gelirimiz, finansal sonuçlarımız ve işimiz önemli ölçüde zarar görebilir.(Vurgu bizim.) Şubat ayında Facebook, aktif kullanıcı sayısının ilk kez düştüğüne dair haberler üzerine borsa değerinde yüz milyarlarca değer kaybetti. Şirket, yeni kullanıcılar edinmek ve mevcut kullanıcıların sosyal ağda geçirdikleri zamanı artırmak için her türlü motivasyona sahiptir.

Sıralama konusunda, aşağıdaki belgeler, Facebook’un büyüme ve kullanıcı sağlığı arasındaki çelişkinin göstergesi olan bir çalışanın girişini içermektedir. Çalışan, sıralamayı destekleyen kanıtların “kapsamlı ve neredeyse evrensel” olduğunu yazdı. İnsanlar sıralı yayınları kronolojik olanlardan daha çok sever. Çalışana göre, Feed’in sıralamasının devre dışı bırakıldığı her yerde “kullanım ve katılım hemen düşer”. Artan kullanım olsa da bir bedeli var. Kullanıcının genel deneyiminin kalitesi düşer. Çalışan, değiştirilmiş beslemelerin “tüketimi” -Facebook’u kullanarak harcanan zaman için dahili Facebook kodu- yadsınamaz bir şekilde artırmasına rağmen, “kişisel paylaşımı” caydırmak için “arkadaşlık” dinamiklerini de değiştirdiğini iddia etmeye devam ediyor.

Çalışan, “Sıralama algoritması ne kadar iyi olursa, ‘kötü’ arkadaşlıkların maliyeti o kadar düşük olur” diye yazıyor ve ortak ilgi alanlarına sahip olmayan kullanıcıların birbirlerinin gönderilerini çok sık görme ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çekiyor. “Arkadaşlığın maliyetini sıfıra yakın bir şekilde azaltarak, sıralama, arkadaşlığın anlamını ‘Seni önemsiyorum’dan ‘Bir gün paylaştığın bir şeyi umursayabilir’ olarak değiştirir.”

Başka bir deyişle, sıralama daha az kişinin paylaşımını teşvik eder. anlamlı gönderiler, sunuma göre “arkadaşların maliyetsiz birikimi nedeniyle kötü içeriğin daha da yayılmasına” izin veriyor. Ancak, Facebook’ta bu duygu evrensel değil: Yorumlardaki çalışanlar aynı fikirde değil.

Bu belgelerin bize gösterdiği şey, Facebook’un kendi içinde kullanıcılar için “anlamlı” veya “zamanlarına değer” olduğunu düşündüğü şeyler üzerinde el sıkışmasına rağmen, çalışanların sıralamayı asla elde edilemeyecek kadar karmaşık, çok anlaşılmaz olarak görmeleridir. iş doğru yapıldı. Ayrıca bunun Facebook’un geleceğinin bağlı olduğu bir sistem olduğunu biliyorlar.


Sıralamayla İlgili Açıklayıcılar

Bir çalışanın, hem Facebook kullanıcıları hem de genel olarak dünya için yayınların “amacı” hakkında şiirsel bir şekilde büyüdüğü bir belge.

Şiirselliği pekiştiren bir başka belge. Spoiler: cevap “bazen, bazı insanlar için” dır.

Sıralamayla İlgili Platform ve Ürün Güncellemeleri

Sri Lanka ve Etiyopya gibi yüksek riskli ülkelerde “iltihaplı içeriği ve yanlış bilgiyi” azaltmayı amaçlayan yeni bir sıralama deneyini açıklayan bir belge.

“Sivil” veya siyasi içerikle ilgili yeni bir sıralama deneyini açıklayan ve “kullanıcının zamanına değer” daha fazla içeriği artırmayı amaçlayan bir belge.

Sıralamayla İlgili Öneriler

Bu belge, insanların yayınlarındaki içeriğin “üreticileri” ve “tüketicileri” hakkında dahili olarak düşünmek için yeni, biraz ezoterik bir yol önermektedir.

Feed’lerde “İndirgemeleri” Tartışılan Makaleler

Şirketin, indirgemelerin genel etkinliğini ölçmenin nispeten yeni yollarından bazıları hakkında 2020’den bir açıklayıcı.

Kısmen mevcut sistemin URL’lere bağlı olması nedeniyle, belirli indirgemelerin olması gerektiği kadar doğru olmadığını belirten 2021’den bir dahili işaret.

İndirgemeler hakkında daha şeffaf olmak için potansiyel stratejileri açıklayan bir belge.

İnsanların yayınlarındaki indirgemelerle ilgili şeffaflığın neden bu indirgemelerin ne kadar “meşru” veya “haklı” olduğunu kullanıcıların anlamasını sağlamadığını açıklayan bir belge.

Şirketin Küresel Güney’deki içerik indirgemeleri konusunda ne kadar “şeffaf” olması gerektiğini açıklayan dahili bir duyuru. Cevap “pek değil!”

Kısıtlamalar, “shadowbans” ve orantısız bir şekilde Filistin’i tartışan içeriğe isabet eden indirgemelerle ilgili dahili bir bayrak.

Bir çalışanın, platformda “sessiz kalmanın” ve “söz sahibi olmanın” ne anlama geldiğini sıralama açısından tartıştığı bir belge.

Şirketin, insanların gönderilerindeki “trol benzeri” yorumları düşürmeyi test ettiği bir deneyin sonuçları.

İnsanların zamanına değen içerikle (dahili metrikler aracılığıyla) indirgenen içerik arasındaki ödünleşimleri açıklayan bir belge.

2020’nin ikinci yarısından itibaren şirketin sayısız indirgeme deneyinin bir zaman çizelgesi.

Siyasi sağlıkla ilgili içerikte yaklaşan bir sıralama değişikliğini açıklayan 2020 belgesi.

İndirgeme alanında şirketin mevcut çalışmalarının iç denetimi.

İnsanların indirgemelerden kaynaklanabilecek “ikincil zararı” nasıl ölçmesi ve en aza indirmesi gerektiğini açıklayan bir belge.

Kötü oyuncuları kötü, indirgemeye değer içerik yayınlamaktan caydırabilecek, indirgeme için olası fikirler.

“Anlamlı Sosyal Etkileşimleri” (MSI) Tartışılan Makaleler

“MSI” hakkında her şeyi açıklayan bir dizi not. Birinci ve üçüncü kısımlar Meta hakkında hassas bilgiler içerdiğinden, bunlar atlanmıştır.

“Anlamlı sosyal etkileşimlerin” ne olduğunu ve şirketin bunları nasıl ölçtüğünü açıklamak için dahili bir “faydalı bağlantılar” listesi.

“Anlamlılığın” posta posta temelinde nasıl tanımlandığının bazı temellerini açıklayan kısa bir özet.

Şirket, 2018’in ortalarında dahili MSI metriğini değiştirdikten sonra, özellikle kullanıcının genel yanıtına bakarak gerçekleştirilen dahili bir deneyi açıklayan iki belge.

MSI’ın küçük ve büyük sayfalar için nasıl ölçüldüğüne dair genel bir bakış.

“Spam içerikli” gönderi davranışlarının şirketin “anlamlı sosyal etkileşimler” tanımına ne kadar katkıda bulunduğunu sorgulayan bir not.

Şirketin “etkileşim tuzağı” (tıklama tuzağı olarak da bilinir), “zorbalık” ve spam içerikli yorum davranışlarının MSI metriğine katkıda bulunmasını nasıl durdurmayı planladığını açıklayan bir not.

“Kızgın” tepkilerin sıralama ve indirgemeler üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik dahili bir test.

Daha “anlamlı” veya “faydalı” gönderiler ve yorumlar yakalamak amacıyla MSI’ın ölçülme biçiminde yapılacak değişiklikleri bildiren 2020 notları.

Şirketin yorumlardaki “çıkartmaları” nasıl ölçtüğünü yeniden düşünmesi ve belki de onları daha az “anlamlı” hale getirmesi gerekip gerekmediğini soran dahili bir açık forum.

“Yeniden paylaşmanın” MSI cinsinden hesaplanmasıyla ilgili bir deneyin sonuçlarını ayrıntılandıran bir not.

Çeşitli Kağıtlar

Facebook’taki kişilerin belirli bir gönderinin sıralamasını anlamasına yardımcı olan dahili bir aracın kaybından yakınan bir çalışan.

Bir çalışanın Facebook’un sıralama algoritmaları geliştirmedeki “sorumluluğunu” tartıştığı bir gönderi.genel-7