Internet Explorer yakında boyun eğeceği için Microsoft, belirlenmiş halefi Edge’in çekiciliğini artırmaya çalışıyor. Bunu yapmak için Redmond firması özellikle tarayıcısının güvenlik teklifini “Edge Secure Network” adı verilen yeni bir özellikle zenginleştirmeyi hedefliyor. Bu yerleşik VPN hizmeti, özellik hakkında yakın zamanda keşfedilen bir Microsoft destek sayfasında belirtildiği gibi Cloudflare tarafından desteklenecektir.

Bu özellik merakla bekleniyor olsa da Edge Dev Channel test kullanıcıları için henüz mevcut değil ve ne zaman olacağına dair bir gösterge yok. Yeni Güvenli Ağ özelliği, kullanıcıların Microsoft hesaplarında oturum açmasını gerektirir ve kullanıcıların Microsoft hesaplarına bağlı olarak ayda 1 GB ücretsiz veri sağlar.

Edge Secure Network, güvenli bir bağlantı oluşturmak için Edge verilerini şifreli bir tünel üzerinden yönlendirerek kullanıcıların İnternet bağlantılarını şifreleyecek, “HTTP ile başlayan güvenli olmayan bir URL kullanırken bile” diyor Microsoft.

Karşılama özellikleri

Bu şifreleme ile kullanıcılar, paylaşılan genel Wi-Fi ağları üzerinden tarama verilerine erişen bilgisayar korsanlarına karşı ekstra bir koruma katmanı elde edecek. Cloudflare, her 25 saatte bir toplanan tüm teşhis ve destek verilerini kalıcı olarak siler.

Microsoft’un çevrimiçi destek sayfası, Edge Secure Network özelliğinin çevrimiçi izlemeyi önlemeye, kullanıcı konum gizliliğini korumaya yardımcı olabileceğini ve ücretsiz olarak sunulacağını söylüyor. Kullanıcılar, Microsoft hesaplarına giriş yaptıklarında her ay 1 GB ücretsiz veri alırlar. Güvenli ağı etkinleştirme talimatları, kullanılabilir olduğunda Edge destek sayfasındaki makalede bulunabilir.

Opera gibi diğer tarayıcı satıcılarının zaten yerleşik VPN hizmetleri vardır. Mozilla, kendi VPN’sini Firefox’a entegre etmese de, VPN’sini kullanıcılarına ayrı olarak sunmuştur.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15