NASA, gökyüzünde casusluk yapmak için aylık göksel muamelelerle geri döndü. Öyleyse doğrudan dalalım.

Merkür

2 Mayıs’tan itibaren uzay ajansı, ince bir hilal ay eşliğinde Merkür’e bir göz atmak için gün batımından yaklaşık 45 dakika sonra batıya bakmayı tavsiye ediyor.

Ayın güneyine bakın ve Merkür kadar parlak olan parlak kırmızı dev yıldız Aldebaran’ı da görebilmelisiniz.

NASA, akşamın erken saatlerinden ağustos ayına kadar bir gezegeni çıplak gözle görmenin tek fırsatının bu olacağını belirtiyor, bu yüzden bu mükemmel şansı kaçırmadığınızdan emin olun.

Ayın sonuna doğru, Jüpiter ve Mars’ı şafak öncesi gökyüzünde giderek daha yakın hale geldikçe görebileceksiniz. NASA, aylık güncellemesinde, “Sabah buluşmaları, 28’i ile 30’u arasında izleyebileceğiniz yakın bir kavuşumla sona eriyor, burada neredeyse dolunay kadar ayrılacaklar” diyor ve “inanılmaz görünmesi gerektiğini” ekliyor. Jüpiter’in en büyük uydularını da görebileceğiniz dürbünle.”

ay Tutulması

NASA

Mayıs ayının ortasına doğru bakıldığında, Amerika, Avrupa ve Afrika’daki insanlar, hava izin verdiği sürece bir ay tutulmasının keyfini çıkarabilecekler.

Tutulmanın görünür kısmı 15 Mayıs’ta ABD ET’de saat 22:30 civarında başlayacak. Bütünlük yaklaşık bir saat sonra başlayacak ve bir buçuk saat boyunca devam edecek.

“Doğu ABD’dekiler, tutulmanın ufkun çok üzerinde ay ile başladığını görecekler. NASA, Orta ABD için, ay gökyüzünde nispeten alçaktayken, tutulma hava karardıktan yaklaşık bir buçuk saat sonra başlıyor” dedi. “ABD’nin Batı Sahili’nde, ay bütünlük başlarken veya devam ederken yükselir, bu nedenle oradan bakıyorsanız güneydoğuya doğru net bir görüş bulmak isteyeceksiniz.”

Bütünlük sırasında, ay loş, kırmızımsı bir renk tonu sunacak. Güneş tutulmalarından farklı olarak, ay tutulmalarına çıplak gözle, dürbün veya teleskop kullanarak doğrudan bakmak güvenlidir.

Koma yıldız kümesi

Gece gökyüzünde Koma yıldız kümesi.
NASA

Dürbün ve teleskoplardan bahsetmişken, bunlardan herhangi birine sahipseniz, bu ay Koma yıldız kümesini görmek için harika bir fırsat sunuyor.

NASA tarafından “gevşek, açık yıldız kümesi” olarak tanımlanan Koma, yaklaşık 300 ışıkyılı uzaklıkta ve gökyüzünün yaklaşık üç parmak genişliğinde 40 veya 50 yıldızdan oluşuyor.

Koma, Toros’taki Hyades kümesinden sonra Dünya’ya en yakın ikinci açık yıldız kümesidir ve en parlak yıldızları belirgin bir Y şekli oluşturur.

Kümeyi görüntülemek için güneye doğru Aslan takımyıldızına bakın. Yerini bulmakta sorun yaşıyorsanız, çoğu göksel özellikleri tespit etmeyi süper kolaylaştıran artırılmış gerçeklik işlevi sunan birçok mükemmel astronomi uygulamasından birini kullanmanızı öneririz.


genel-19