Atlassian’ın giden CTO’su Sri Viswanath, şirketin tüm sistemlerinde bir “yumuşak silme” politikası uygulayacağını duyurdu. Bu, müşterilerinin birkaç bulut hizmetini yanlışlıkla devre dışı bırakan ve düzeltmesi yaklaşık iki hafta süren başka bir feci kesintiyi önlemek için şirketin atacağı adımlardan biri.

Atlassian, kesintiyi ilk olarak 5 Nisan’da kabul etti. Şirket, 18 Nisan’a kadar etkilenen tüm müşteriler için hizmetleri geri yüklemedi.

Şirket, kesintiyi, Viswanath’ın 775 müşteriyi temsil eden 883 sitenin derhal kaldırılmasıyla sonuçlandığını söylediği bir bakım komut dosyasına bağladı. Viswanath, kaldırılan sitelerin bazı müşteri iletişim bilgilerini de içerdiğini, yani müşterilerin normalde yaptıkları gibi destek biletleri dosyalayamayacaklarını ve Atlassian’ın etkilenen müşterilerle hemen iletişime geçemeyeceğini söyledi.

“Bir sitenin tamamının silinmesi yasaklanmalı”

Atlassian, gelecekte benzer durumlardan kaçınmak için bir takım adımlar attığını söyledi. Bu, müşteri verilerinin ve meta verilerin silinmesini önlemeyi içerir. Silinmesi gereken tüm yeni işlemler, yaklaşımı doğrulamak için önce Atlassian’ın kendi sitelerinde test edilecek ve bu doğrulama tamamlandıktan sonra müşteriler kademeli olarak aynı süreçten geçecek.

Viswanath yaptığı açıklamada, “Bütün bir siteyi silmek yasaklanmalı ve ‘yumuşak silme’, hatalardan kaçınmak için katmanlı korumalar gerektirmelidir.” Dedi. Blog yazısı.

Bir üretim ortamında harici komut dosyalarının veya sistemlerin müşteri verilerini silmesini önleyen bir “yazılımla silme” politikası uygulayacağız. “Yazılımla silme” politikamız, veri kurtarma işleminin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yeterli veriyi tutacaktır. Veriler, yalnızca bir saklama süresi sona erdikten sonra üretim ortamından silinecektir.”

Atlassian, verileri “yumuşak silme” amaçlı herhangi bir etkinliğin de test edilmiş bir geri alma planına sahip olması gerektiğini ekliyor.

Atlassian ayrıca, daha fazla müşteri için çok siteli ve çok ürünlü silme olayları için kurtarmanın otomatikleştirilebilmesi için olağanüstü durum kurtarma programını hızlandıracağını ve kurtarma süresini azaltmak için bu sürecin düzenli olarak test edilmesini ve güncellenmesini sağlayacağını söyledi.

Viswanath’a göre, Atlassian ayrıca büyük ölçekli olay yönetimi sürecini elden geçirecek ve simülasyon çalışmaları yürütecek, ayrıca geçerli bir site URL’si veya Atlassian ID’si olmayan müşterilerin yine de doğrudan Teknik Destek ile iletişime geçebilmesi için önemli kişilerin korunmasını iyileştirecek ve destek araçlarını yükseltecek.

Şirketin kurucu ortakları ve eş CEO’ları Scott Farquhar ve Mike Cannon-Brookes tarafından yazılan bir mektupta, eylemlerin amacı müşterilerinin güvenini yeniden kazanmaktır.

“Ürünlerimizin işiniz için gerekli olduğunu anlıyoruz ve bu sorumluluğu hafife almıyoruz. Sorumluluk bize ait. Dönem. Etkilenen müşterilerimiz için güveninizi yeniden kazanmak için çalışıyoruz” diye yazdılar.

Atlassian, Rusya / Ukrayna ihtilafından etkilendi

31 Mart’ta sona eren üçüncü çeyrek için şirket, 2021 mali yılının üçüncü çeyreğindeki yaklaşık 160 milyon dolarlık net gelire kıyasla 31 milyon dolarlık net zarar açıkladı. Bu arada gelir, yıllık %30 artışla 740,5 milyon dolara yükseldi.

Atlassian, üçüncü çeyreği, aktif abonelik veya bakım sözleşmesi bazında toplam 234.575 müşteri sayısıyla sonlandırdı ve çeyrek boyunca 8.054 net yeni müşteri ekledi.

Şirket, bu çeyrekte, ödeme ağlarına uygulanan yaptırımların ardından ödeme yapamayan Rusya merkezli müşteriler nedeniyle müşteri tabanının yaklaşık 1.800 azaldığını da sözlerine ekledi.

Sonuçlar sırasında şirket, Viswanath 2022 mali yılının sonunda şirketten ayrıldığında Rajeev Rajan’ı şirketin yeni CTO’su olarak atadı.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15