Topuklarında sıcak en son üç aylık akıllı telefon pazarı raporları, Ocak – Mart 2022 zaman dilimi için küresel tablet satış rakamları da artık çıktı ve bunlar… biraz çelişkili.

Bunun nedeni, iki farklı araştırma firmasının en yeni verilerini hemen hemen aynı anda yayınlamaya karar vermiş olmaları, aynı şirketleri ilk dört sıraya yerleştirerek, birkaç temel unsur üzerinde hemfikir olmama ve hatta kesinlikle aynı fikirde olmamalarıdır.

Her şeyden önce, Apple’ın bu yılın ilk çeyreğinde 15,8 milyon iPad sattığı tahmin ediliyor. Strateji Analitiğiancak aynı rakam “sadece” 12.1 milyon adede düşüyor IDC’nin görüşüne göre. Her iki durumda da, elbette, Cupertino tabanlı teknoloji devi, dünyanın en büyük tablet satıcıları arasında (yine) en üst sıralarda yer aldı ve ilginç bir şekilde, her iki firma da iPad üreticilerinin 2021’in ilk çeyreği ile aynı dönem arasında satışlarda benzer bir dalış yaptığına inanıyor. 2022.

Sonra tekrar, Strateji Analitiği iddiaları Apple’ın sevkiyat puanları, geçen yılın son üç ayına göre gerçekten iyileşti; bu, büyük ölçüde 2022’nin başında o kadar da kötü olmayan tedarik kısıtlamalarından kaynaklanan oldukça sıra dışı olurdu.

Toplam tablet satışlarının 2021’in ilk çeyreği ile 2022’nin ilk çeyreği arasında düşmesiyle, pazar liderinin yüzde 5 veya 6 oranında düştüğünü görmek tam olarak şaşırtıcı değil, ancak en az bir şirket daha aynı zaman diliminde rakamlarını artırmayı başardı.

Strategy Analytics’e göre, bu şirket Lenovo’nun arkasında beşinci sırada yer alan Microsoft, IDC ise gümüş ve bronz madalya sahibi Samsung ve Amazon’un endüstrinin en büyük yetiştiricileri olduğunu düşünüyor. İlginç bir şekilde, IDC, Lenovo’nun yıldan yıla büyük düşüşünün, iki araştırma firmasının (neredeyse) mektuba kabul edebileceği birkaç şeyden biri olmasıyla, Microsoft yerine Huawei’yi beşinci sırada yer alıyor.

Diğer bir şey ise, koronavirüs pandemisinin ilk aşamalarında büyük ve çoğunlukla beklenmedik bir artış elde ettikten sonra piyasanın acı çekmesi. Verilmiş, satış rakamları endüstrinin “pandemi öncesi seviyelerinden” daha yüksek olmaya devam ediyor ve giderek daha fazla büyük marka var. Xiaomi, Nokia, Honor ve Oppo, iyi özelliklere sahip düşük maliyetli Android tabletlere yönelirken veya dikkatlerini artırırken, son kanama nispeten yakında durabilir.

Bu arada, Android tabletler eskisi kadar iyi performans göstermiyorlar ve tüm zamanların en düşük pazar payı olan yaklaşık yüzde 50’ye düşüyorlar ki bu da… yakın gelecekte geri dönmesi muhtemel.telefon-1