Elma olası bir ağır para cezası ile karşı karşıya kalabilir ve mobil ödeme sistemini rakiplerine açmak zorunda kalabilir. AB antitröst düzenleyiciler, iPhone üreticisini rakiplerinin mobil cüzdanlar için kullanılan teknolojisine erişimini kısıtlamakla suçladı.

Bu, AB düzenleyicilerinin geçen yıl şirketi Spotify’dan gelen bir şikayetin ardından müzik akışı pazarında rekabeti bozmakla suçlamasının ardından Apple’a karşı ikinci AB suçlaması oldu.

bu Avrupa Komisyonu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Apple’a itiraz beyanı olarak bilinen ve şirketin iOS cihazlarındaki mobil cüzdan pazarlarındaki hakim durumunu nasıl kötüye kullandığını detaylandıran bir suçlama belgesi gönderdiğini söyledi.

Komisyon, Apple’ın rekabet karşıtı uygulamalarının Apple Pay’in piyasaya sürüldüğü 2015 yılına dayandığını söyledi.

AB antitröst şefi, “Apple’ın, Apple’ın cihazlarında rakip mobil cüzdan çözümleri geliştirmek için gerekli olan temel teknolojiye üçüncü tarafların erişimini kısıtladığına dair göstergelerimiz var.” margrethe vestager bir açıklamada söyledi.

“İtiraz açıklamamızda, Apple’ın kendi çözümü Apple Pay’in yararına rekabeti kısıtlamış olabileceğini önceden tespit ettik” dedi.

AB cezaları nadiren üst sınıra ulaşsa da, küresel cirosunun %10’una kadar veya geçen yıl gelirine bağlı olarak 36,6 milyar dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilen Apple, Komisyon ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Apple Pay, Avrupalı ​​tüketicilere ödeme yapmak için sunulan birçok seçenekten yalnızca biri ve gizlilik ve güvenlik için endüstri lideri standartları belirlerken NFC’ye eşit erişim sağladı” dedi.

Apple’ın Frankfurt’ta işlem gören hisseleri haberler üzerine düştü ve 1216 GMT’de %0.7 düştü.

Apple Pay, Avrupa’da 2.500’den fazla banka ve 250’den fazla fintech ve meydan okuyucu banka tarafından kullanılmaktadır. NFC çipi, dokun ve git ödemelerini etkinleştirir iPhone’lar ve iPad’ler.

Vestager, şirketin güvenlik argümanını reddetti.

Bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar yaptığımız soruşturma, bu kadar yüksek bir güvenlik riskine işaret edecek herhangi bir kanıt ortaya çıkarmadı. Aksine, dosyamızdaki kanıtlar Apple’ın davranışının güvenlik endişeleriyle haklı çıkarılamayacağını gösteriyor” dedi.

Apple, davasını savunmak için kapalı bir duruşma talep edebilir ve ayrıca Komisyon bir yıl veya daha fazla sürebilecek bir karar vermeden önce yazılı bir yanıt gönderebilir.

AB, Apple’ı kapalı ekosistemini açmaya veya küresel cirosunun %10’u kadar para cezasıyla karşı karşıya kalmaya zorlayacak olan Dijital Piyasalar Yasası adlı yeni teknoloji kurallarını gelecek yıl uygulamaya koyacak.

Komisyonun itiraz beyanını Apple’a gönderme kararı, geçen yıl Ekim ayında bir Reuters haberini doğruladı.

(Foo Yun Chee tarafından Rapor; Philip Blenkinsop ve Jane Merriman tarafından düzenleme)

FacebookheyecanLinkedin
genel-9