Avrupa Komisyonu, paylaşılan iOS cihazlarda Apple Pay’e odaklanan bir antitröst davasının ön bulguları. Antitröst müfettişlerine göre, rakipler diğer mobil cüzdanlar geliştirmek ve Apple Pay ile adil bir şekilde rekabet etmek için iPhone’da NFC özellikli temassız ödeme sağlayamadığı için Apple hakim konumunu kötüye kullandı.

Komisyon, NFC’nin temassız ödemeler için standart bir teknoloji olduğunu ve herkese açılması gerektiğini söylüyor. Üçüncü taraf geliştiriciler, NFC etiketlerini okumak ve yazmak için API’lerden yararlanabilirken Apple Pay rakipleri oluşturmak için uygulamalarında NFC antenini kullanamazlar.

“Mobil ödemeler, dijital ekonomimizde hızla büyüyen bir rol oynuyor. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, tüketicilerin rekabetçi ve yenilikçi bir ödeme ortamından faydalanmasının Avrupa Ödeme pazarlarının entegrasyonu için önemli olduğunu söyledi.

“Apple’ın, Apple cihazlarında rakip mobil cüzdan çözümleri geliştirmek için gerekli olan temel teknolojiye üçüncü taraf erişimini kısıtladığına dair göstergelerimiz var. İtiraz Bildirimimizde, ön olarak, Apple’ın kendi çözümü Apple Pay’in yararına rekabeti kısıtlamış olabileceğini tespit ettik. Onaylanırsa, böyle bir davranış rekabet kurallarımıza göre yasa dışı olur” dedi.

Brüksel düzenleyicilerine göre asıl sorun, NFC’nin neredeyse tüm ödeme terminallerinde mevcut olması, ancak yalnızca Apple Pay’in NFC aracılığıyla ödeme terminalleriyle kablosuz olarak iletişim kurabilmesi. Apple Pay’in neden pazar payı kazandığını açıklayabilecek standart, güvenli ve sorunsuz bir ödeme yöntemidir.

Bugünkü itiraz beyanı, Türkiye’de resmen açılan bir soruşturmanın sonucudur. Haziran 2020. O sırada Komisyon, Apple Pay’e bir bütün olarak bakacağını duyurdu. Apple Pay, çevrimiçi ve uygulamada ödeme yapmak için de kullanılabilir. Ancak Komisyon şimdi tek sorunun NFC ödemelerindeki kısıtlama olduğunu söylüyor.

“Apple Pay, Avrupalı ​​tüketicilere ödeme yapmak için sunulan birçok seçenekten yalnızca biridir ve gizlilik ve güvenlik için endüstri lideri standartları belirlerken NFC’ye eşit erişim sağlamıştır.” Apple Reuters’e anlattı Bir açıklamada.

Ve bu doğru. PayPal ve Starbucks gibi diğer şirketler, iPhone’daki mobil ödemeler için QR kodlarına güvendi. Genellikle insanlar telefonlarında bir QR kodu gösterir ve mağaza çalışanları bu kodu tarar.

WeChat Pay ve AliPay gibi bazı mobil cüzdanlar, QR kodlarının kullanımıyla bile başarılı oldu. Ancak Apple Pay ile ödeme yapmak son müşteriler için daha sorunsuz kaldığından, bu zorlu bir mücadele oldu.

Bu yılın başlarında Apple, yeni bir dokun ve öde özelliği sunmayı planladığını bile duyurdu. Herhangi bir iPhone’u temassız bir ödeme terminaline dönüştürürdü. Elbette, Android telefonları ve Google Pay’i destekleyecektir. Ancak iPhone kullanıcıları yalnızca Apple Pay ile ödeme yapabilecekti.

İtiraz açıklamalarının ardından Apple artık suçlamalara yanıt verme imkanına sahip oldu. Şirket yazılı cevaplar gönderebilir veya sözlü bir duruşma talep edebilir. Komisyon, Apple’ın antitröst kurallarını ihlal ettiği sonucuna varırsa, Apple ağır bir para cezası ile karşı karşıya kalır.genel-24