Amazon Kindle E-Okuyucuları Artık Amazon'dan Satın Almadığınız E-Kitapları Yüklemeyi Kolaylaştıracak başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: Andrew Liszewski – Gizmodo

EPUB e-kitap dosyalarını e-okuyucunun özel dosya formatına dönüştürme sürecini kolaylaştırmak için Amazon Kindle ile birlikte ortaya çıkan tüm uygulamalara ve web sitelerine potansiyel bir darbe olarak, “2022’nin sonlarında” başlayacak Kindle Kişisel Belgeler Hizmeti sonunda EPUB dosyalarını destekleyinkullanıcıların içeriklerine kaynak sağlayabilecekleri yerleri genişletiyor.

Amazon Kindle’ın orijinal AZW e-kitap dosya formatı, ilk olarak 2000 yılında çok çeşitli PDA’lar ve eski mobil cihazlar için piyasaya sürülen Mobipocket adlı bir e-okuyucu uygulaması için oluşturulan MOBI formatına dayanıyordu. Yıllar içinde KF8/AZW3 formatına ve şimdi de tümü Kindle’a ait olan KFX formatına dönüşmüştür. Yalnızca Kindle e-okuyucularına ve uygulamalarına güvenen ve yalnızca Amazon’dan e-kitap satın alanlar için, özellikle Amazon şu anda mevcut olan en geniş e-kitap seçeneklerinden birini ve bunu elde etmenin basit bir yolunu sunduğunda, tescilli bir dosya biçimi sorun değildir. dosyaları cihazlarına yükler.

Ancak piyasada Kindle’ın sunduğundan daha iyi özellikler sunan sayısız e-okuyucu var. renkli E Mürekkep ekranları dahil, ve bunların tümü, dünyanın en popüler biçimi olan EPUB e-kitap dosya biçimini (diğerlerinin yanı sıra) destekler. Aynı zamanda Amazon’un bugüne kadar desteklemeyi reddettiği bir formattır. Bu, tipik olarak, bir e-kitap okuyucu satın almak isteyen birinin, Amazon Kindle ekosistemine tamamen bağlı kalması veya birçok alternatiften birini seçip tercihine bağlı kalması gerektiği anlamına geliyordu, çünkü satın aldıkları veya indirdikleri e-kitap dosyaları çapraz değildi. -uyumlu.

Bu hala çoğunlukla böyle, ancak bir Amazon web sitesinde yakın zamanda güncellenen yardım sayfası Kindle e-okuyucularına dosya ve belge gönderme sürecini kolaylaştıran Kindle Kişisel Belgeler Hizmeti için yakında bir geçici çözüm bulunacaktır. 2022’nin sonlarından itibaren kullanıcılar, EPUB dosyalarını cihazlarına e-postayla gönderebilecek veya EPUB e-kitaplarını Amazon e-okuyucularına almak için Kindle’a Gönder uygulamalarından birini kullanabilecek. Kindle hala EPUB dosyalarını yerel olarak yükleyemiyor, bu nedenle e-okuyucuyu bir bilgisayara bağlamak ve EPUB dosyalarını manuel olarak kopyalamak hala bir seçenek değil, ancak Kindle’a Gönder hizmeti EPUB’ları Kindle dostu KF8/AZW3 dosyalarına dönüştürecektir. Bu mükemmel bir çözüm değil, ancak yine de bir Kindle cihazını seçmek isteyen bir EPUB dosyası dağında oturan kullanıcılar için hoş bir konaklama yeri.

Yardım sayfası ayrıca Amazon’un Kindle’a Gönder hizmeti aracılığıyla daha eski MOBI dosyalarını gönderme desteğini bırakmayı planladığını da belirtiyor. Sayfada “2022’nin sonlarından itibaren Kindle’a Gönder’i kullanarak MOBI (.AZW, .MOBI) dosyalarını kitaplığınıza artık gönderemeyeceksiniz” diyor. “Bu değişiklik, Kindle kitaplığınızda bulunan hiçbir MOBI dosyasını etkilemeyecek. MOBI daha eski bir dosya formatıdır ve belgeler için en yeni Kindle özelliklerini desteklemeyecektir.” Amazon’un neden eski MOBI dosyalarını KF8/AZW3’lere basitçe yukarı dönüştürmediği bilinmiyor, ancak eski bir e-kitap dosyası koleksiyonunu bırakmayı reddedenler için her zaman Calibre gibi ücretsiz uygulamalar İstediğiniz herhangi bir e-kitap formatı arasında dönüştürmek için.genel-7