New York, Staten Island’daki LDJ5 tesisindeki Amazon işçileri, Amazon İşçi Sendikası ile örgütlenmeye karşı 618 oyla 380 evet oyu verdi. Tesisin toplamda yaklaşık 1.600 çalışanı var ve geçen hafta seçime başladı.

LDJ5’te seçime giden uzun bir yol oldu. Ekim 2021’de ALU, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na (veya NLRB’ye), sıralama merkezi de dahil olmak üzere dört Staten Island tesisinde bir seçim düzenlemesi için dilekçe verdi. Ancak sendika, yeterli ilgiyi gösterdiğinden emin olmak için dilekçesini yalnızca JFK8 tesisini içerecek şekilde yeniden doldurdu. Şubat ayında ALU, Mart ayında onaylanan LDJ5 için bir seçim yapılması için yeni bir dilekçe verdi. ALU, JFK8 tesisindeki işçilerin sendikalaşma lehinde 2,654’e karşı 2,131 oy kullandığı bir sonraki ay tarihi bir zafer kazandı.

Üç depo, Amazon’un JFK8, LDJ5 ve diğer tesislerini barındırıyor

LDJ5’i sendikalaştırma mücadelesi muhtemelen burada bitmeyecek. Bessemer, Alabama’daki başka bir Amazon tesisinde, Perakende, Toptan Satış ve Büyük Mağazalar Birliği, Amazon’un müdahale ettiğini iddia ederek (oyları denetleyen) NLRB’ye (oyları denetleyen) başarılı bir şekilde lobi yaptı. Yeniden yapılanmada sayılan oylar sendika için bir kaybın sinyalini verirken, çok sayıda çekişmeli oylama henüz hiçbir şeyin kesinleşmediği anlamına geliyor. RWDSU, Amazon’u ikinci Bessemer oylamasına müdahale etmekle suçlayan bir şikayette bulundu.

ALU, bu kaybın ardından ne yapmayı planladığını belirtmedi. Seçim sonuçları tersine çevrilmediği sürece, JFK8’deki işçiler için Amazon ile bir sözleşme müzakere etmesi gerekiyor. Bu süreç aylar alabilir ve muhtemelen tesisin işgücünden destek gerektirecektir.

Gelişmekte…genel-2