Mayıs’a Ne Kadar? Alacakaranlık ve şafak gezegenleri, ay tutulması ve Koma yıldız kümesi.

2 Mayıs’ta hilal ve parlak yıldız Aldebaran’ın eşlik ettiği Merkür’ün batı gökyüzünde alçaldığını gösteren gökyüzü haritası. Kredi: NASA/JPL-Caltech

May, birkaç harika gezegen tespit fırsatıyla başlar ve biter. 2 Mayıs’ta, gün batımından yaklaşık 45 dakika sonra batıya bakın ve ince bir hilal ile birlikte ufuktan yaklaşık 10 derece uzaktaki Merkür’ü bulun. Ay’ın hemen güneyinde, kabaca Merkür ile aynı parlaklığa sahip olması gereken parlak kırmızı dev yıldız Aldebaran var. (Bu arada, Ağustos’a kadar akşamın erken saatlerinde çıplak gözle bir gezegeni tespit etmek için tek şans bu.)

Jüpiter ve Mars Son Derece Yakın Görünecek

28-30 Mayıs tarihlerinde Jüpiter ve Mars’ın sabah gökyüzünde nasıl son derece yakın görüneceğini gösteren gökyüzü grafiği. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Daha sonra Mayıs ayının son haftasında her sabah şu şekilde izleyebilirsiniz: Jüpiter ve Mars şafak öncesi gökyüzünde giderek daha da yakınlaşın. Sabah buluşmaları, 28’i ile 30’u arasında izleyebileceğiniz yakın bir kavuşumla sona erecek ve burada birbirlerinden ancak dolunay kadar ayrılacaklar. Jüpiter’in en büyük uydularını da görebileceğiniz dürbünle inanılmaz görünmelidir.

Batı Yarımküre’deki gökyüzü gözlemcileri, Mayıs ortasındaki tam ay tutulmasını dört gözle bekleyebilirler. Etkinlik Amerika, Avrupa ve Afrika’da – temelde Ay’ın o sırada ufkun üzerinde olduğu her yerde – görülebilecek.

Tutulma Görünürlük Haritası Mayıs 2022 Tam Ay Tutulması

15-16 Mayıs 2022 tam ay tutulması için tutulma görünürlük haritası. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Tutulmanın görünür kısmı, 15 Mayıs’ta ABD Doğu saatiyle 22:30 civarında başlıyor ve tam tutulma bir saat sonra başlıyor ve yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Doğu ABD’dekiler, tutulmanın ufkun çok üzerinde Ay ile başladığını görecekler. Orta ABD için tutulma, Ay gökyüzünde nispeten alçaktayken, hava karardıktan yaklaşık bir buçuk saat sonra başlıyor. ABD’nin batı kıyısında, Ay bütünlük başlarken veya devam ederken yükselir, bu nedenle oradan bakıyorsanız güneydoğuya doğru net bir görüş bulmak isteyeceksiniz.

Şimdi, ay tutulmaları doğrudan gözlerinizle, dürbünle veya teleskopla bakılması güvenli olanlardır (güneş tutulmalarından farklı olarak).

Ay, bütünlük döneminde soluk, kırmızımsı bir renk alır. Ay o sırada Dünya’nın gölgesine tamamen dalmış olsa da, güneş ışığının kırmızı dalga boyları Dünya atmosferinden süzülür ve Ay’ın yüzeyine düşer. Bunu düşünmenin bir yolu, tam bir ay tutulmasının bize o anda gezegende meydana gelen tüm gün doğumu ve gün batımının bir projeksiyonunu göstermesidir.

Bu nedenle, bu tutulma için yerel ayrıntılarınızı kontrol edin ve NASA bu bağlantıda.

Nihayet Mayıs ayında, dürbün için gerçekten güzel bir hedef: Koma yıldız kümesi. Bu gevşek, açık yıldız kümesi, gökyüzünün yaklaşık üç parmak genişliğinde bir bölgesine yayılmış 40 veya 50 yıldız görüntüler. Kümedeki en parlak yıldızlar, burada görüldüğü gibi belirgin bir Y şekli oluşturur.

Mayıs'ta Koma Yıldız Kümesi

Mayıs ayında Koma yıldız kümesinin nerede bulunacağını gösteren gökyüzü grafiği. Küme yaklaşık 6° genişliğindedir ve güneyde yüksekte bulunan aslan takımyıldızı Aslan’ın arka bölümünün yaklaşık 15° doğusunda yer almaktadır. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Koma yıldız kümesi yaklaşık 300 ışıkyılı uzaklıkta yer alır ve bu da onu Toros’taki Hyades kümesinden sonra Dünya’ya en yakın ikinci açık küme yapar.

Koma yıldız kümesini bulmak için güneye doğru Aslan takımyıldızını arayın. Büyük Ayı’dan kuzeye doğru başlamak ve sonunda sizi her zaman Aslan’a yönlendiren iki “işaretçi yıldızı” kullanmak en kolayı olabilir. Aslan’ı tanımladığınızda, Koma yıldız kümesi, aslanın arka tarafını temsil eden yıldız üçgeninin yaklaşık 15 derece doğusundadır. Işıkla kirlenmiş kentsel gökyüzü altında bile dürbünle bulmak nispeten kolaydır – açık olduğu sürece.

Bu yüzden, Mayıs ayında gece gökyüzünde keşfettiğiniz Koma yıldız kümesini ve diğer harikaları bulmak için gökyüzünün açık olmasını diliyoruz.uzay-2