acast, dünyanın en büyük bağımsız podcast platformu, podcast’in gelişimini değerlendirmek için düzenli olarak barometresini açıklıyor. 28 Nisan 2022’de marka, keşfettiğimiz bir infografik yayınladı. Fransa’daki podcast yaratıcılarının ve yaratıcılarının robot portresi.

Podcast’lerin %64’ü erkekler tarafından barındırılıyor

Erkekler ve kadınlar arasındaki dağılım, ele alınan konular, yaş grupları… Bu yeni barometre bize Fransa’daki farklı podcast yayıncıları profilleri hakkında birçok bilgi veriyor. Özellikle, yaygın inanışın aksine, podcast’lere kadınlardan daha fazla erkeğin ev sahipliği yaptığını keşfediyoruz. Fransa’da en çok dinlenen 100 içeriğe göre, %64’ü erkekler tarafından tutuluyor%30’u kadınlar tarafından ve %6’sı da karışık podcast’lerdir.

aynı kategoride

seğirme logosu

Baskın bir konumda, Twitch yakında daha fazla reklam yayınlayabilir

Fransız podcast’inin ekosistemini daha iyi anlamak için kapsanan konuların ayrıntılarına girmek ilginçtir. Örneğin, kadınların belirli bir çekiciliği olduğunu anlıyoruz. toplum, kültür ve komedi konuları için, erkekler haber, politika, teknoloji ve sporla ilgili konularda podcast’lere ev sahipliği yapmayı tercih ediyor. Acast barometresi, çocuklar için oluşturulan içeriğin erkekler kadar kadınlar tarafından da yönetildiğini ortaya koyuyor.

Tasarımcıların %77’si 26 ila 39 yaşları arasında

İnfografik ayrıca podcast yayıncılarının tipolojileri hakkında da bilgi sağlar: Erkeklerin %42,5’ine kıyasla kadınların %48,5’i bir podcast stüdyosunun parçasıdır. Öte yandan, medya gruplarında ikincisi iki kat daha fazladır (kadınlar için %6,5’e karşı %12). Yaratıcı kadınlar arasında, %77’si 26-39 yaş arası. Yaşlandıkça, eğilim daha fazla tersine döner. Aynı yaş grubundaki kadınların yalnızca %16’sına kıyasla, 40 ila 55 yaş arasındaki erkekler podcast yayıncılarının yarısını temsil ediyor.

Barometre, podcast’leri dinlemek için en çok kullanılan uygulamaların sıralamasını gösterir. Apple Podcast, %45,1 ile oldukça ileride. Arkasında ise %22,6 ile Spotify ve %7 dinleme oranı ile Deezer’ı görüyoruz. Acast, her ay dinlenen bölüm sayısında hafif bir düşüşe dikkat çekiyor. Her ay dinleyici başına ortalama 7,6 bölüm dinlenerek yalnızca Apple Podcast iyi gidiyor: ilerleme kaydeden tek platform. Son olarak, mükemmel bir 2021 yılının ardından, 2022’nin başında en çok B2B şirketlerinin podcast’lere yatırım yaptığını görüyoruz. Bunları teknoloji ve perakende şirketleri izliyor. Tam infografik burada:

Podcast yaratıcılarının profili hakkında bilgi grafiği: Acastgenel-16