Apple, rakiplerini Apple Pay mobil ödeme sisteminden dışladığı için Avrupa Birliği tarafından antitröst suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. AB, Apple’ın iOS’ta mobil cüzdanlardaki hakim konumunu kötüye kullandığı ön görüşüyle ​​Apple’a resmi bir “İtiraz Beyanı” gönderdi.

“Komisyon, Apple’ın mobil cüzdan uygulama geliştiricilerinin cihazlarındaki gerekli donanım ve yazılıma (‘NFC girişi’) erişmesini kendi çözümü olan Apple Pay’in yararına engelleme kararına itiraz ediyor.” kararı okur. “Bugünün İtiraz Beyanı, yalnızca mağazalardaki ödemeler için üçüncü taraf mobil cüzdan geliştiricileri tarafından NFC girdisine erişimle ilgili sorunu ele alıyor.”

Bu, Apple aleyhindeki antitröst işlemlerinin yalnızca ilk, resmi aşamasıdır ve şirket, Komisyonun itiraz listesine yanıt verme şansına sahip olacaktır. AB, bir İtiraz Beyanının gönderilmesinin “soruşturmanın sonucuna peşin hüküm vermediğini” not eder.

Bugünkü karar, geçen yıl şirketin rakip müzik akışı hizmetlerini haksız yere cezalandırdığı yönündeki suçlamaları takip ediyor. AB, Apple’ın küresel gelirinin (36 milyar $) yüzde 10’una kadar para cezası verme ve şirketin iş uygulamalarında zorunlu değişiklikler yapma yetkisine sahiptir. Ancak pratikte, Apple’ın suçlamalara muhtemel itirazına karşı verilen herhangi bir para cezası çok daha küçük olacaktır.

Komisyonun Apple aleyhindeki ön görüşü, AB’nin Big Tech’in gücünü dizginleme girişimlerinde öncülük ettiğini bir kez daha gösteriyor. Geçtiğimiz haftalarda blok, dijital devlerin olumsuz etkilerine karşı koymayı amaçlayan iki büyük yasama eylemini onayladı. Bunlar, şirketleri platformlarındaki zararlı içeriği daha sıkı kontrol etmeye zorlayan Dijital Hizmetler Yasası’dır (DSA); ve küçük şirketlerin en büyük şirketlerle rekabet etmesine olanak tanıyan iş oyun alanını düzleştirmeyi amaçlayan Dijital Piyasalar Yasası (DMA).

Apple, özellikle şirketin App Store (Apple’ın önemli bir gelir elde ettiği) üzerindeki hakimiyetini gevşetenler olmak üzere, AB tarafından özetlenen bir dizi hükümlere itiraz etti.genel-2