Minecraft’ı hemen hemen her yerde oynayabilirsiniz – PC, konsollar ve mobil cihazların tümü Mojang’ın görünüşte ölümsüz oyununu çalıştırır. Ancak gerçek şu ki, bir düzine platformda olmasına rağmen, gerçekten sadece iki versiyon var: Bedrock ve Java. Minecraft’a girmek istiyorsanız, insanların bu iki versiyon hakkında konuştuğunu göreceksiniz, ancak fark nedir ve hangisi en iyisidir?

Java vs. Bedrock: Neden iki versiyon var?

Minecraft 2010’ların başında popüler olmaya başladığında, yalnızca bir platform ve bir sürüm vardı. Minecraft Java’da oluşturuldu ve Windows ve Linux’ta oynandı. Bu arada Bedrock, hayatına mobil cihazlarda iyi çalışması amaçlanan bir sürüm olan Minecraft Pocket Edition olarak başladı, ancak sonunda Bedrock Edition’ın temelini oluşturacaktı.

Bedrock Sürümü birkaç nedenden dolayı var. Birincisi, Java’nın tonlarca güvenlik açığına sahip olmasıdır; Aralık 2021 gibi yakın bir tarihte Minecraft’ın Java sürümünü etkileyen büyük bir güvenlik açığı, Log4j güvenlik açığı kullanıcıların sadece oyunun sohbet kutusuna metin girerek bir Minecraft sunucusunda kod yürütmesine izin verdi. Oyununuzu var olan her konsola koyuyorsanız, muhtemelen hepsini yanlışlıkla hacklenebilir hale getirmek istemezsiniz – konsol modcularının buna bayılacağı kadar.

Java ayrıca Minecraft gibi 3D oyunlar için çok iyi optimize edilmemiştir ve piyasaya sürüldüğü Xbox 360 ve PlayStation 3’ü içeren ilk konsollarda iyi çalışmaz. Bu güvenlik sorununu çözer ve Microsoft’un oyunu modern oyun konsolu donanımı için daha iyi optimize etmesine olanak tanır.

Java ile Bedrock arasındaki fark nedir?

Altyazı Sağlanmadı

Minecraft’ın Java ve Bedrock sürümleri arasında küçük mekanik farklar da dahil olmak üzere bir takım farklılıklar vardır – Java’da Minecraft daha fazla savaş hamlesine sahiptir ve bazı çetelerin ve öğelerin farklı değişkenleri vardır – ancak Microsoft son yıllarda bunu sağlamak için çaba sarf etmiştir. Minecraft’ın Bedrock ve Java Sürümleri birbirinden uzaklaşmak yerine giderek birbirine yaklaşıyor.

Hangi sürümü istediğiniz biraz ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır.

Bir konsolda veya mobil cihazda (Xbox, PlayStation, Switch veya Android/iOS cihazı) oynuyorsanız Bedrock oynuyor olacaksınız. Bir Linux cihazında oynayan az sayıdaki ve gururlu kişiden biriyseniz, Java oynuyor olacaksınız. Bu nedenle, bu oyuncuların ne istediklerini zaten bildiklerini varsayacağız ve geri kalanımızın Windows 10 ve 11 bilgisayarlarda oynamaya odaklanacağız.

Diğer platformlarda arkadaşlarınızla oynamak istiyorsanız Bedrock ve Realms ile gidin.

Altyazı SağlanmadıAltyazı Sağlanmadı

Yani tüm arkadaşlarınız Minecraft oynuyor, ancak bazıları PC’de, bazıları Xbox’ta ve hatta bazıları mobil cihazlarında oynuyor. Çapraz oyun için birkaç seçenek var. Minecraft Bedrock ile, tek oturumlu çok oyunculu bir oyun için istediğiniz zaman onlarla bağlantı kurabilirsiniz – arkadaşınızın oyununa katılabilirsiniz, ancak yalnızca onlar da oynarken – ana kullanıcının cihazında depolanır. Ancak resmi bir Minecraft Realm kullanıyorsanız, Microsoft tarafından küçük bir aylık ücret karşılığında sağlanan her zaman çevrimiçi, her zaman erişilebilir bir sunucunuz olabilir. Bedrock Sürümü’nde davet ettiğiniz herkes (Xbox One, Series S ve Series X, Nintendo Switch, PlayStation 4 ve 5, Android, iOS ve Windows 10 ve 11’deki oyuncuları içerir) bir Realm’e katılabilir ve her zaman bina alabilir isterler.

Ek bir not olarak, kendi sunucunuzu oluşturmayı veya daha esnek sunucu seçenekleriyle başka bir sağlayıcıya ödeme yapmayı planlıyorsanız, yalnızca sunucularla çalışan diğer sürümleri elde etmek için PC’ye bağlı kalmanız veya riskli hack’lerle şansınızı denemeniz gerekir. Windows cihazları, Bedrock Edition’daki özel sunuculara bağlanmayı destekler.

Modlama ile çok derine inmek istiyorsanız Java Sürümü oynayın.

Bir oyunu kurulduğu gibi bırakacak biri değilsiniz. Kendin yapmak istiyorsun. Bu, yalnızca görünümler ve doku paketleri değil, yeni oyun mekaniği, gölgelendirici paketleri ve daha fazlasını tanıtan toplam revizyon modları anlamına gelir. Bu size benziyorsa, Java Sürümü oynamak isteyeceksiniz.

Daha eski bir bilgisayarınız varsa Bedrock Edition oynayın.

Bilgisayarınız ne kadar eskiyse, ona oyunlarda o kadar fazla boşluk bırakmanız gerekir. Minecraft yeni bir şey değil, ancak Bedrock, Java’nın genel olarak zayıf optimizasyonu nedeniyle eski sistemlerde daha iyi çalışma eğilimindedir. Elbette, Java büyük olasılıkla iyi çalışacaktır – ancak Bedrock Sürümü size biraz daha fazla hareket alanı sağlayacaktır. Genel olarak konuşursak, en istikrarlı performansı istiyorsanız, Minecraft topluluğundaki genel fikir birliği, PC’nizin patates veya en son teknoloji olarak nitelendirilmesine bakılmaksızın Bedrock’un Java üzerinde daha sorunsuz, daha kararlı bir deneyim sunduğu gibi görünüyor.

Resmi olarak desteklenen ışın izleme istiyorsanız, Bedrock Edition’ı oynayın.

Altyazı SağlanmadıAltyazı Sağlanmadı

En gelişmiş grafik efektlerini istiyorsanız ve resmi olarak desteklenen çeşitlilikte olmasını tercih ediyorsanız, Minecraft Bedrock Edition, Nvidia’nın ışın izleme ve yükseltme özellikleriyle tam entegrasyon sunar. Işın izleme, oyunun görünüşünü tamamen değiştiren her türlü ışık efektinin keyfini çıkarmanızı sağlarken, Nvidia’nın DLSS yükseltmesi, daha düşük bir çözünürlükte oynayarak ve ardından AI/derin öğrenmeyi kullanarak oyunun olduğu gibi görünmesini sağlayarak oyunun sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. bu yerel çözünürlükte çalışıyor. Minecraft Java Edition, oyunun görünümünü değiştirebilecek gölgelendirici paketleri ve diğer modlar sunar, ancak resmi desteğin bulunduğu yer Bedrock’tur. Şu anda, bir tür Nvidia RTX kartı çalıştırıyor olmalısınız – ne kadar yeni olursa o kadar iyi.

Önce deneysel sürümleri görmek istiyorsanız Java Sürümü’nü oynayın.

Bedrock Sürümü Microsoft ve Mojang için lider platform olsa da, Java Sürümü hala aktif geliştirme aşamasındadır ve büyük olasılıkla değişikliklere daha toleranslı daha küçük bir oyuncu tabanına (yalnızca PC’de) sahip olması nedeniyle, Java genellikle yaklaşan ve önce deneysel özellikler. Tüm bu yeni şeyleri resmi Bedrock geliştirme şubesine yapmadan önce görmek istiyorsanız, Java sürümüne göz atın.

GameSpot, perakende tekliflerinden komisyon alabilir.oyun-1