Fransız şarkıcı, oyuncu ve diskotek girişimcisi Regine hayatını kaybetti. 92 yaşındaydı.

Torunu Daphne Rotcajg, Pazar günü Agence France-Presse’e Regine’nin ölümünü doğruladı. Çıkışın İngilizce’ye çevrilen tweet’i, Regine’in “gece hayatı dünyasına uzun süre diskolar, Fransa ve yurtdışında hükmettiğini” paylaştı. Daha fazla ayrıntı verilmedi.

Regine, 1929’da Belçika’da Polonyalı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Regina Zylberberg’de doğdu.

AFP yerel haber ajansına göre, Regine ilk gece kulübünü 1950’lerde Paris’in Latin Mahallesi’nde açtı.

1970’lerde “Gecenin Kraliçesi” olarak tanınan Regine, Los Angeles, Miami, New York ve Rio de Janeiro’da diskotek mekanları işletiyordu. Girişimci saltanatı sırasında bir noktada 22 gece hayatı mekanı vardı.

Bir aktris olarak, Regine’in film çalışmaları arasında Anatole Litvak’ın Gece Yarısına Beş MilClaude Zidi’nin Yeni Ortağım, Herbert Ross’un Yüzde Yedi Çözüm, Claude Lelouch’un Robert ve Robert ve Claude Berri’nin Benimle evlen! Benimle evlen!

Müzik dizisinde aslında olduğu gibi bir şarkıcıyı canlandırdı. Die Drescheibe. Regine, TV filminden bir dizi projenin müziklerini yaptı Chut, Chut, Marceau talk show serisi De quoi j’me mele!

Regine’e Övgüler, onu Twitter’da “efsanevi bir Fransız Diva” olarak adlandıran İngiliz müzisyen Boy George’dan bir tweet içeriyordu.

sinema-2