Castlevania bugün tartışıldığında – bu noktada serideki herhangi bir yeni oyundan çok uzak – genellikle aynı birkaç retro oyunu duyuyoruz. Orijinal oyun, diğer aksiyon platformlarının yolunu açtı. Gecenin Senfonisi, Game Boy Advance ve DS’deki uzun bir dizi harika oyun da dahil olmak üzere onlarca yıllık doğrusal olmayan aksiyon RPG’lerini etkiledi.

Bununla birlikte, bu sohbetlerde nadiren tartışılan bir başka oyun olan Castlevania: Lords of Shadow, serinin geçmişinden, Castlevania’dan çok Zelda ve God of War’dan ayrılan köklü bir ayrılıktı. Serinin geleneklerinden ayrılması, yalnızca büyük bükülmesini daha da beklenmedik hale getirmeye yardımcı oldu – ve sonu o kadar kötüydü ki, Lords of Shadow 2’yi daha fazla hayal kırıklığına uğrattı.

Castlevania için spoiler: Lords of Shadow serisi takip edilecek!

Castlevania gölgelerin efendileri

Castlevania: Lords of Shadow, serinin piyasaya sürüldüğünde zaten uzun süredir devam eden mirası nedeniyle çalışıyor, buna rağmen değil. Soyadı herhangi bir Castlevania hayranı tarafından tanınan yeni bir karakter olan Gabriel Belmont’un başrolde olduğu Lords of Shadow, uzun oyun süresinin çoğunu Castlevania’ya pek de benzemeyen bir hikayeye odaklanarak geçiriyor. Gabriel’in karısı Marie öldü ve Gabriel, görünüşe göre dirilişiyle sonuçlanacak bir görevi tamamlamaya kararlı. God of War gibi büyük bir ilham kaynağı da dahil olmak üzere herhangi bir sayıda aksiyon-macera oyununda yersiz olmayacak bir hikaye. Ancak buradaki hile, geliştirici MercurySteam’in uzun süredir hayranların oyun oynarken biraz hüsrana uğramasını istemesidir. Elbette Gabriel’in bir kırbacı vardı ama ürkütücü yarasalar neredeydi? Ölüm neredeydi? Ve tabii ki Drakula neredeydi?

Bu oyuncuların, bu soruların tam olarak yanıtlanması için bir kredi sonrası ara sahneye sadık kalmaları gerekecekti. Oyunun çoğunda Gabriel’e yardım eden Patrick Stewart tarafından seslendirilen büyülü bir adam olan Zobek, her ne kadar hayalet bir korkudan ziyade yumuşak sesli bir anlatıcı olarak görünse de, baştan beri Ölüm’dü. Ve Drakula da aslında oyundaydı… bir nevi. Acı çeken Gabriel, oyunun olaylarının bir sonucu olarak modern günü yaşayan ve adını benimseyen Drakula oldu. Ama karısı hâlâ ölüyken, ölümsüz Belmont’un sonsuz yaşam yerine sonsuz dinlenmeye özlem duymasıyla vampir gücü bir lanete dönüşmüştü. Zobek, Şeytan’ın yardımcılarının onu diriltmesine engel olacaksa Gabriel’e bu lüksü teklif etti.

Müthiş küçük bir sır yığını

Castlevania: Lords of Shadow - Mirror of Fate HD
Castlevania: Lords of Shadow – Mirror of Fate HD

Castlevania: Lords of Shadow ve 3DS devamı Castlevania: Lords of Shadow – Mirror of Fate (evet, kötü bir isim), mevcut karakterlerle ilgili olarak bile Castlevania irfanının mevcut beklentileri üzerinde oynuyor. Orijinal canon’da ve Netflix animasyon dizisinde, bir vampir avcısı ve Castlevania III kahramanı olan Trevor Belmont ve Drakula’nın oğlu Alucard ayrı insanlardır. Sıklıkla birlikteler ve ara sıra birbirleriyle savaşıyorlar. Burada durum böyle değil – Mirror of Fate’in ters kronolojik hikayesi aracılığıyla, Trevor’ın babası olan Drakula tarafından öldürüldükten sonra Alucard olduğunu öğreniyoruz. Drakula bunu ancak Trevor son nefesini verirken fark etti ve oğlu Drakula’yı yok etmek için kişisel bir görevde bir vampir olarak uyandı. Bu, Alucard’ın önceki versiyonuyla aynı çizgide hissederken beklentilerimizi alt üst eden bir bükülme ve genç vampirin görevine daha fazla duygusal ağırlık ve anlam katıyor.

Bu oyunların ikisi de inanılmaz bir final için zemin hazırlıyordu – Drakula’nın gerçek Şeytan’la savaştığını, ölümsüzlüğünü iyileştirdiğini ve karanlığın prensinden aşık olan cesur savaşçıya geri dönerek kendini kurtardığını bilerek öleceği bir oyun için. bir zamanlar ailesiydi. Sonunda, ortak bir düşmanla savaşmak için Alucard ile bir araya gelecekti; baba ve oğul, kişisel iblislerini fethederken, gerçek bir orduyu katletecekti.

Devam filmi çekmek için ne korkunç bir gece

Castlevania: Lords of Shadow 2Castlevania: Lords of Shadow 2
Castlevania: Lords of Shadow 2

O oyunu hiç almamamız çok yazık çünkü Castlevania: Lords of Shadow 2’nin hikayesi berbat. Hayır, eğlenceli bir vampir tarzında değil, o kadar kafa karıştırıcı bir şekilde ki, tamamen farklı insanlar yazmış gibi görünüyordu. Karakterlerin motivasyonları bir oyundan diğerine tamamen değişiyor gibi görünüyor, özellikle de tüm oyunun en kötü patron dövüşlerinden birinde beklenmedik bir şekilde savaşmanız gereken bir karakter olan Patrick Stewart’ın Zobek’i ile ilgili olarak. Adil olmak gerekirse, özellikle daha karmaşık ve gösterişli dövüşlerde ve ilk oyundaki sabit kameranın yerine serbest dönen bir kamerada başka yerlerde iyileştirmeler yapıldı. Ancak, dövüşünüz harika olsa bile, savaşmak için bir neden olması gerekir ve Lords of Shadow 2 bu nedenin ne olduğunu bilmiyor gibi görünüyor.

Oyunları farklı kişiler mi yazdı? Kısmen. Yönetmen ve MercurySteam stüdyo başkanı Enric Alvarez, ilk oyunda yapımcı Dave Cox ile birlikte dört yazardan biriydi. Alvarez’in yazarlık katkıları Lords of Shadow 2’de daha fazla olmuş gibi görünüyor, kredilerde “yazılan ve yönetilen”. Bu arada Cox, Lords of Shadow 2’de yazar olarak listelenmedi, ancak Mirror of Fate’te yazarlık kredisi aldı. Sebep ne olursa olsun, Lords of Shadow 2’nin tüm kurulum için ne kadar az saygı duyduğu ve önceki oyunlardan duygusal anlar kazandığı dikkat çekici.

Orijinal Gabriel-Dracula’nın ortaya çıkardığı kadar kazanılmış hissettirmeyen başka bir “sapma” olması dışında, iyi bir neden olmadan onları atmak için çok istekli görünüyordu. Kaderini yerine getirmek ve sonunda dinlenmek yerine, Drakula Kader Aynasını yok etmeyi ve kendi kaderini oluşturmayı seçer. Bağlam dışında, seriyi bitirmek için harika bir yol gibi görünüyor, ancak bu, kelimenin tam anlamıyla yüzlerce yıldır ölmek isteyen bir adam. Bükümler, izleyiciler fark etmeden tohumlar ekildiğinde işe yarar. Tamamen rastgele seçilmiş gibi göründüğü için Lords of Shadow 2’deki gibi çalışmıyorlar.

Castlevania: Lords of Shadow 2, oyunun en trajik karakterlerinden birinin kişisel hikayesine inanılmaz ve buruk bir son olmalıydı. Bunun yerine, kendinden önce gelenleri lekeledi, her bir bükülmeye daha az anlam verdi ve bizi Gabriel Belmont’un tüm hikayesinin bir zaman kaybı olup olmadığını merak etmeye bıraktı. Piyasaya sürüldükten sekiz yıldan fazla bir süre sonra hala oyun hakkında düşünmemin tek nedeni, çok daha fazlasına sahip olabileceği ve olması gerektiğidir. MercurySteam, oyuncuların gerçekten sevdiği klasik bir oyun serisini yeniden başlatarak düşünülemez olanı yapmıştı, ancak Lords of Shadow 2’yi geliştirirken o oyunda verdiği her kararı ikinci kez tahmin ediyor gibiydi. mulligan ve tekrar deneyin, ilk Lords of Shadow 2 hiç var olmamış gibi davranmaya hazırım. İyi, bunun dışında.

GameSpot, perakende tekliflerinden komisyon alabilir.oyun-1