Apple’ın AirTag’lerinin karanlık yüzü tekrar ortaya çıktı ve olay bu kez Disney World’de gerçekleşti. Buna göre FOX üyesi WOFL Orlando’da Jennifer Gaston ve kızı Madison, yakın zamanda bir akşam Madison’ın iPhone’unda korkunç bir bildirim aldığında Magic Kingdom’dan ayrılan son ziyaretçiler arasındaydı. Bildirimde “AirTag Sizinle Taşınırken Bulundu” yazıyordu.

Rogue AirTag Disney World’de bir aileyi korkutuyor

Jennifer Gaston, “Korktuk, kafamız karıştı, incindik ve korktuk” dedi. Ve işleri daha da korkunç hale getirmek için, o akşam parktan ayrılan son Disney World konuklarından biri olarak, monoraydan çıktıktan sonra neredeyse boş bir otoparkta yürüyorlardı. Anne, AirTag’in ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığı için “bilgisiz” olduğunu itiraf etti. Ancak 17 yaşındaki kızı bunu biliyordu ve iPhone ekranına dokunarak anne ve kızının parkta dört saat boyunca izlendiğini ortaya çıkardı.

Tramvayda arabalarına geri dönerken yaptıkları kuşkusuz sinir bozucu bir yolculuktu. Gastonlar kıyafetlerini silkeledikten sonra araçlarına atladılar, polisleri aradılar ve söyledikleri otele doğru yola koyuldular. Otelde, Madison’ın iPhone’u AirTag’in hâlâ Disney’deki park yerinde olduğunu gösterdi. Jennifer, “O (Madison) onu yenilerken AirTag’in hala park yerimizde olduğunu gösterdi, bu yüzden bir şekilde çılgınca kıyafetlerimizi silkeleyip çantalarımızdan her şeyi atarken düştü,” dedi Jennifer.

Gaston, “Bu hikaye çok farklı bir şekilde sona erebilirdi.” Dedi. “Aldığımız sonuca sahip olduğumuz için Tanrı’ya şükrediyorum, ancak bunun nedeni o (Madison) azimli ve ne yapması gerektiğinin farkında olması.”
Bu ayın başlarında size söylemiştik Anakart, AirTag’leri içeren 150 polis raporunu analiz etmişti son sekiz aylık bir süre içinde dosyalanmıştır. Dosyalanan raporların yarısından azı bir nesnenin çalınması veya çalınmasıyla ilgiliyken, geri kalan vakalar AirTag kullanan kadınların taciz edilmesi veya takip edilmesiyle ilgiliydi. 50 vakada kadınlar, Madison Gaston’ın aldığına benzer bir bildirim aldıktan sonra polisi aradı.

Vakaların çoğunda, kurbanlar arabalarında haydut AirTag’leri buldular veya bip sesini duydular. Çoğu durumda, AirTag’i yerleştiren kişinin, izlenen kişinin eski bir ortağı veya eski erkek arkadaşı olduğu da keşfedildi.

Size ait olmayan bir AirTag tarafından izlenirken iPhone’unuzun size bir bildirim göndereceğinden emin olmak için Bluetooth’u etkinleştirin ve “Find My” uygulamasının kurulu olduğundan emin olun. Sonra, git Ayarlar > Mahremiyet ve Konum Servislerinin “Açık” olduğundan emin olun ve üzerine dokunun. Bu sizi bir uygulama listesine götürecektir.

Apple’ın Android telefonlar için Tracker Detect uygulaması Google Play Store’dan edinilebilir

Listenin sonuna gidin ve Sistem Hizmetleri’ne dokunun. Görüntülenen sonraki sayfada, iPhone’umu Bul ve Önemli Konumların her ikisinin de açık olduğundan emin olun. Find My uygulamasını açın ve “Ben”e ve İzleme Bildirimlerini Özelleştir’e dokunun. Bildirimlere İzin Ver’in etkinleştirildiğinden emin olun. Elbette, bu bir acı ama Gaston’ların bize gösterdiği gibi, bunu kurmak hayatınızı kurtarabileceğinden uğraşmaya değer.

Şimdi, diyelim ki bir Android telefonunuz var? Dır-dir iOS yerine Android kullanan insanları umursamayacak kadar duygusuz Apple mı? Hayır, değil.
Apple adında bir uygulama geliştirdi Google Play Store’da bulunabilen Tracker Detect. Apple’ın uygulama açıklamasına göre, “Tracker Detect, sahibinden ayrı olan ve Apple’ın Find My ağıyla uyumlu olan öğe izleyicileri arar. Bu öğe izleyiciler, AirTag ve diğer şirketlere ait uyumlu cihazları içerir. Birinin AirTag kullandığını düşünüyorsanız veya konumunuzu izlemek için başka bir cihaz, onu bulmaya çalışmak için tarayabilirsiniz.”

Tracker Detect ile ilgili, Android kullanıcılarının bilmesi gereken küçük bir sorun var. Uygulamanın çalışması için açık olması gerekir.telefon-1