Kredi bilgileri: NASA

Erken kalkanlar, bu hafta sonu güneş sistemimizdeki dört gezegenin gökyüzünde hizalandığı ve Venüs ile Jüpiter arasında “romantik” bir görüntüyle sonuçlanan göksel bir şölen içindeler.

Pazar sabahı erken saatlerde Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter, Dünya’dan görülebilecek ve düz bir çizgide görünecek ve gökyüzü gözlemcilerine “bir fiyatına iki gezegen olayı” görmeleri için ender bir fırsat sunacak.

Gökyüzündeki en parlak iki gezegen olan Venüs ve gaz devi Jüpiter, o kadar yakınlaşacak ki, neredeyse çarpışacak ya da “öpüşüyor” gibi görünecekler.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) astrofizikçi Dr. Brad Tucker, “Venüs ve Jüpiter son birkaç haftadır birbirlerine daha da yaklaşıyorlar, bu nedenle aralarındaki bu romantik kıvılcım bir süredir oluşuyor” dedi.

“1 Mayıs AEST Pazar sabahı, o kadar yakın görünecekler ki, tek bir nesne gibi görünecekler veya öpüşüyormuş gibi görünecekler. Jüpiter ve Satürn’ün 2020’nin sonunda yaptıklarına benzer şekilde.

“Venüs ve Jüpiter birkaç yılda bir birbirine yakınlaşsa da, bu sefer karışımda oldukça nadir görülen, yan taraftaki ürkütücü komşu gibi uzaktan izleyen Mars ve Satürn de var.”

Gösteriyi izlemek için özel bir ekipmana gerek yok, sadece sihri görmek için gözlerinizi gökyüzüne çevirin.

Venüs ve Jüpiter, kalpleri göklerle yarıştıracak "öpücük"

Kredi bilgileri: Dr. Brad Tucker

Dr. Tucker, “Yaklaşık 4:30’dan gün doğumuna kadar doğuya bakın ve Venüs ve Jüpiter’in tek bir gezegen olarak göründüğünü görebileceksiniz” dedi.

“Teleskopunuz, bir çift dürbününüz veya iyi bir kameranız varsa, o zaman daha da iyi bir görüş elde edersiniz.”


Bir gezegen beşlisi gökyüzünde dans ediyor


Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından sağlanmaktadır

Alıntı: Venüs ve Jüpiter, kalpleri göksel ‘öpücük’ ile yarıştıracak (2022, 29 Nisan) 29 Nisan 2022’de https://phys.org/news/2022-04-venus-jupiter-hearts-celestial.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1