Geçen yıl Houston’da düzenlenen ölümcül Astroworld müzik festivalinde nefes alamayan ve büyük bir kalabalıktan kaçmak için net bir yolu olmayan paniğe kapılmış konser müdavimlerinin deneyimleri, Cuma günü gösterime girecek bir belgeselde yer alıyor.

Ancak festivalin organizatörü rolü nedeniyle dava edilen Live Nation’ın avukatları, belgeselin tanıtımından endişe duyduklarını söylüyorlar. Concert Crush: Travis Scott Festival Trajedisi, “jüri havuzunu lekeleyebilir”. Davada bir konuşma yasağı çıkarıldı, ancak Live Nation’ın avukatları, trajedi ile ilgili davalar açan bir avukatın belgeselin ortak yapımcılığını da yaptığını söylüyor.

Filmin yönetmeni Charlie Minn, halka olanları göstermeye çalışan dengeli ve adil bir film yaptığına inandığını söyledi.

Minn, The Associated Press’e verdiği demeçte, “Benim işim, kurbanın bakış açısından en doğru, dürüst ve samimi belgeseli yapmak… Bir daha olmasını önlemek için bu hikayeleri bilmemiz gerekiyor” dedi.

Popüler rapçi Scott’ın yönettiği 5 Kasım konserinin ardından yaklaşık 500 dava açıldı. Kalabalıkların artması sırasında on kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı. Scott da dava ediliyor.

Austin, Dallas ve Houston dahil olmak üzere Teksas’ın 11 şehrinde açılan belgesel, kalabalıktan sağ kurtulan birkaç kişiyle yapılan röportajları içeriyor. Filmde ayrıca konsere gidenler tarafından çekilen ve insanların defalarca yardım çığlıklarının duyulduğu bir cep telefonu videosu da yer alıyor.

Frank Alvarez, “Arkadaşlara ve aileye ne gördüğümüzü ve gerçekte neler yaşadığımızı açıklamak zor ve bence (belgesel) birçok insana, eğer orada olmasaydınız, anlama fırsatı verecek,” dedi. konsere katıldı ama filmde görünmüyor.

Film, konsere gidenlerin neler yaşadığını ve trajediye neyin yol açtığını vurguluyor, dedi Minn, 2018’de Houston banliyösünde bir lisede yaşanan ölümcül silahlı saldırı ve ABD-Meksika sınırındaki şiddet olayları hakkında belgeseller de çekiyor.

Film, Scott’ın kayıplara yol açan koşulları önlemek için daha fazlasını yapabileceğini öne sürüyor, ancak Minn bunun “Travis Scott’a isabet eden bir parça” olmadığını söyledi. Ayrıca, Live Nation ve Houston polisi de dahil olmak üzere başkalarının güvenliği artırmak veya tehlikeye daha hızlı yanıt vermek için daha fazlasını yapıp yapamayacağını sorguladığını söyledi. Minn, Scott, Live Nation ve Houston polisinin belgesel için röportaj yapmayı reddettiğini söyledi. Houston polisi felaketi araştırıyor.

Bu ay yayınlanan bir raporda, Texas Gov. Greg Abbott tarafından oluşturulan bir görev gücü, bu tür etkinlikler için izinlerle ilgili sorunları ortaya çıkardı ve böyle bir gösteriyi durdurmak için “açıkça ana hatlarıyla belirtilen tetikleyiciler” çağrısında bulundu.

Live Nation’ın avukatları, bu ay davalardaki tüm ön yargılama meselelerini ele alan Bölge Yargıcı Kristen Hawkins’i belirtmek için bu ay bir mektupta endişelerini dile getirdiler.

Live Nation’ın iki avukatı Neal Manne ve Kevin Yankowsky, “Davacıların avukatlarının filme dahil olması ve film yapımcıları ile yapımcıların film için yaratmaya çalıştıkları tanıtım, jüri havuzunu lekeleme çabalarıyla ilgili önemli sorunları gündeme getiriyor” dedi. mektup.

Ancak avukatlar, Hawkins’ten belgeselle ilgili herhangi bir özel işlem yapmasını istemediler.

Manne ve Yankowsky, yorum isteyen e-postalara yanıt vermedi. Live Nation, olanlardan dolayı “kalbinin kırıldığını” söyledi, ancak sorumluluğu reddetti.

Scott’ın avukatları Perşembe günü bir e-postada belgeseli görüp görmediğini bilmediklerini ve herhangi bir sorunları olup olmadığı sorulduğunda Live Nation tarafından dile getirilen endişelere atıfta bulundular.

“Bay. Scott, memleketi Houston’daki hayırsever çalışmalarına ve ülke genelinde düşük gelirli renkli topluluklara odaklanmaya devam ediyor, her ikisi de uzun süredir devam eden çabalar” dedi.

Cleveland’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Cassandra Burke Robertson, yargıcın Birinci Değişiklik endişeleri nedeniyle, tıkaç emriyle bile belgeselle ilgili herhangi bir işlem yapması halinde şok olacağını söyledi.

“Burada neler olduğunu keşfetmeye ve gelecekte benzer trajedilerden kaçınmaya yönelik kamu yararının gerçekten büyük bir ilgi olduğunu düşünüyorum. Robertson, “Bu, belirli bir davanın belirli sonucunun çıkarlarından daha ağır basacaktır” dedi.

Belgeselde röportaj yapılan yaklaşık 1.500 konser ziyaretçisini temsil eden bir avukat olan Brent Coon, davanın mahkemeye çıkması durumunda filmin tarafsız bir jüri seçme yeteneğini etkileyeceğini düşünmediğini söyledi.

Coon, “Bu davadaki hiçbir avukatın alevleri değiştirecek kadar körükleyebileceğini sanmıyorum… halkın tüm bunlara ilişkin algısının ne olacağı” dedi.

Davaya dahil olmayan Robertson, filmin ortak yapımcılarından biri olan Rick Ramos’un dava açan konser müdavimlerini temsil ediyor olmasının bazı etik kaygılara yol açabileceğini söyledi. Ramos’un belgesele katılımından finansal olarak nasıl fayda sağladığı belli değildi.

Ramos Perşembe günü yorum yapmaktan kaçındı.

“Şahsen devam eden bir hukuk davası sırasında böyle bir şeye eş sponsorluk yapmam. Bunda yanlış bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu sadece yapmayacağım bir şey,” dedi Coon.

Minn, Ramos’un katılımıyla ilgili sorulan soruların geçerli olduğunu, ancak katılımını hiçbir zaman gizlemediğini söyledi.

Minn, “İnsanlar filmi izlemeli ve ne olduğuna göre yargılamalı” dedi.sinema-2