Webb Teleskobu'nun odaklanmış yıldızlardan oluşan alet takımından alınan görüntüler, aynaların tamamen hizalandığını gösteriyor.

Webb Teleskobu’nun odaklanmış yıldızlardan oluşan alet takımından alınan görüntüler, aynaların tamamen hizalandığını gösteriyor.
resim: NASA/STScI

Webb Uzay Teleskobu, tamamen operasyonel olmaya bir adım daha yaklaştı: Artık, evrenimiz hakkında veri toplamak için dört araçtan oluşan paketini tam olarak hizalıyor ve kalibre ediyor. NASA, yeni kilometre taşını duyurdu. dünkü blog yazısı.

NASA, Kanada Uzay Ajansı ve Avrupa Uzay Ajansı arasındaki bir işbirliği olan Webb, insanlığın kozmosun sırlarını çözme konusundaki en yeni girişimidir. Teleskobun amacı hakkında veri toplamaktır. potansiyel olarak yaşanabilir ötegezegenleraltın rengini kullanarak uzak yıldızları ve yeni doğan galaksileri kızılötesinde gözlemlemenin yanı sıra petek dizisi. Şimdi o hizalamanın yedinci ve son aşaması Aralık 2021’de piyasaya sürüldükten sonra resmi olarak tamamlandı ve bunu kanıtlamak için dört enstrümanının her birinden harika fotoğraflar var.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde Webb optik teleskop eleman yöneticisi Lee Feinberg, “Başarılı bir şekilde hizalanmış bir teleskoptan alınan bu olağanüstü test görüntüleri, evreni keşfetmek için cesur bir bilimsel vizyon olduğunda, ülkeler ve kıtalar arasındaki insanların neler başarabileceğini gösteriyor” dedi. NASA blog yazısı.

Aynalar tamamen hizalandığından, teleskop başarılı bir şekilde dört aletine evrenin uzak noktalarından gelen ışığı sağlıyor. görüntü yakalama yıldız kümesi. Enstrümanlar NIRCam, genç yıldızları görüntülemek ve galaksiler oluşturmak için bir yakın-kızılötesi kamera; en NIRSpecuzak kaynaklardan gelen ışığı incelemek için güçlü bir spektrograf; MIRIorta-kızılötesi dalga boylarında çalışan bir kamera ve spektrograf; ve FGI/NIRISSteleskobun hassas bir şekilde nişan almasını ve ötegezegenleri incelemesini sağlar.

Webb şimdi, bu inanılmaz derecede hassas enstrümanların tam ölçekli çalışmaya hazır olduklarından emin olmak için farklı konfigürasyonlarda test edileceği enstrüman devreye alma sürecine geçiyor. Bu sürecin bir parçası olarak teleskop, gökyüzünün termal olarak kararlı olduğundan emin olmak için gökyüzünün farklı yerlerine işaret edecek. Enstrümanın devreye alınması yaklaşık iki ay sürecek ve bilim görevinin resmi başlangıcı nihayet bu yaz başlayacak.genel-7