Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

NASA’nın Webb’i Tam Odaklanmış, Enstrüman Devreye Alma için Hazır

hizalanması[{” attribute=””>NASA’s James Webb Space Telescope is now complete. After a full review, the observatory has been confirmed to be capable of capturing sharp, well-focused images with each of its four powerful onboard science instruments. Upon completing the seventh and final stage of telescope alignment, the team held a set of key decision meetings and unanimously agreed that Webb is ready to move forward into its next and final series of preparations, known as science instrument commissioning. This process will take about two months before scientific operations begin in the summer.

Webb Space Telescope Image Sharpness Test

Webb Space Telescope Image Sharpness Test. Credit: NASA/STScI

The alignment of the telescope across all of Webb’s instruments can be seen in a series of images that captures the observatory’s full field of view.

“These remarkable test images from a successfully aligned telescope demonstrate what people across countries and continents can achieve when there is a bold scientific vision to explore the universe,” said Lee Feinberg, Webb optical telescope element manager at NASA’s Goddard Space Flight Center.


Webb Teleskobu Hizalama Aşamasını Tamamladı. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Teleskopun optik performansı, mühendislik ekibinin en iyimser tahminlerinden daha iyi olmaya devam ediyor. Webb’in aynaları artık uzaydan toplanan tamamen odaklanmış ışığı her bir enstrümana yönlendiriyor ve her enstrüman, kendilerine iletilen ışıkla görüntüleri başarıyla yakalıyor. Tüm enstrümanlara iletilen görüntü kalitesi “kırınımla sınırlıdır”, yani görülebilen ayrıntı inceliği, teleskopun boyutu göz önüne alındığında fiziksel olarak mümkün olduğu kadar iyidir. Bu noktadan sonra aynalarda yapılacak tek değişiklik çok küçük olacak, birincil ayna segmentlerinde periyodik ayarlamalar yapılacak.

Webb dalga cephesi algılama ve kontrol bilimcisi Ball Aerospace Scott Acton, “Teleskop hizalamasının tamamlanması ve bir ömür boyu sürecek çabanın yarısıyla, James Webb Uzay Teleskobu misyonundaki rolüm sona erdi” dedi. “Bu görüntüler evreni görme biçimimi derinden değiştirdi. Bir yaratılış senfonisi ile çevriliyiz; her yerde galaksiler var! Umarım dünyadaki herkes onları görebilir.”

Webb Teleskop Görüntü Keskinlik Testi

Her aletin görüş alanındaki keskin bir şekilde odaklanmış yıldızların mühendislik görüntüleri, teleskopun tamamen hizalanmış ve odakta olduğunu göstermektedir. Bu test için Webb, Samanyolu’nun küçük bir uydu gökadası olan Büyük Macellan Bulutu’nun bir bölümünü işaret etti ve tüm gözlemevinin sensörlerinde yüz binlerce yıldızdan oluşan yoğun bir alan sağladı. Burada gösterilen görüntülerin boyutları ve konumları, Webb’in her bir aletinin teleskopun odak düzlemindeki göreli düzenini gösterir, her biri gökyüzünün birbirine göre hafifçe kaymış bir bölümünü işaret eder. Webb’in üç görüntüleme aracı NIRCam (görüntüler burada 2 mikron dalga boyunda gösterilmektedir), NIRISS (burada 1.5 mikronda görüntü gösterilmektedir) ve MIRI (7.7 mikronda gösterilmektedir, yıldızlararası bulutlardan ve yıldız ışığının emisyonunu ortaya çıkaran daha uzun bir dalga boyu). NIRSpec, görüntüleyiciden ziyade bir spektrograftır, ancak kalibrasyonlar ve hedef edinimi için burada gösterilen 1.1 mikron görüntü gibi görüntüler alabilir. NIRSpec verilerinin bölümlerinde görünen karanlık bölgeler, spektrografa hangi ışığın gönderileceğini seçmek için açılabilen veya kapatılabilen birkaç yüz bin kontrol edilebilir kepenk içeren mikro deklanşör dizisinin yapılarından kaynaklanmaktadır. Son olarak, Webb’in Hassas Yönlendirme Sensörü, gözlemevini doğru ve hassas bir şekilde yönlendirmek için kılavuz yıldızları izler; iki sensörü genellikle bilimsel görüntüleme için kullanılmaz ancak burada gösterilenler gibi kalibrasyon görüntüleri alabilir. Bu görüntü verileri yalnızca görüntü netliğini değerlendirmek için değil, aynı zamanda Webb’in genel cihaz kalibrasyon sürecinin bir parçası olarak algılayıcılar arasındaki ince görüntü bozulmalarını ve hizalamaları hassas bir şekilde ölçmek ve kalibre etmek için de kullanılır. Kredi bilgileri: NASA/STScI

Şimdi, Webb ekibi dikkatini bilim araçlarının devreye alınmasına çevirecek. Her enstrüman benzersiz lensler, maskeler, filtreler ve elde etmek için tasarlandığı bilimi gerçekleştirmesine yardımcı olan özelleştirilmiş ekipmanlarla donatılmış son derece karmaşık bir dedektör setidir. Bu cihazların özel özellikleri, bilim için hazır olduklarını tam olarak doğrulamak için cihazın devreye alınması aşamasında çeşitli kombinasyonlarda yapılandırılacak ve çalıştırılacaktır. Teleskop hizalamasının resmi olarak sonuçlanmasıyla birlikte, her bir aletin devreye alınmasıyla ilgili kilit personel, Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsündeki Görev Operasyon Merkezine geldi ve teleskop hizalaması ile ilgili bazı personel görevlerini tamamladı.

Teleskop hizalaması tamamlanmış olsa da, bazı teleskop kalibrasyon faaliyetleri devam etmektedir: Bilimsel cihaz devreye almanın bir parçası olarak, teleskopa, gözlemevine isabet eden toplam güneş radyasyonu miktarının değişeceği gökyüzündeki farklı alanları işaret etmesi için komut verilecektir. hedefler. Ayrıca, iki günde bir devam eden bakım gözlemleri ayna hizalamasını izleyecek ve gerektiğinde aynaları hizalanmış konumlarında tutmak için düzeltmeler uygulayacaktır.uzay-2