Merakla beklenen PS5 VRR güncellemesi birkaç gün önce yayına girdi ve sonunda PlayStation 5 kullanıcılarının HDMI Değişken Yenileme Hızı özellikli ekranlarından PS5 oyunlarıyla yararlanmasına izin verdi.

YouTuber El Analista De Bits PS5 VRR’nin pratikte nasıl çalıştığını test etmek için hemen yola çıkın. Görünüşe bakılırsa, değişken yenileme hızı, kilitlenmemiş kare hızıyla belirli oyunlarda önemli FPS artışları sağlıyor.

Ratchet & Clank: Rift Apart, DMC5, RE Village, Spider-Man Remastered ve Miles Morales için PS5 VRR Güncellemeleri Şimdi Yayında

Örneğin, Insomniac’ın Marvel’s Spider-Man Remastered oyunu RT Performans Moduna ayarlandığında 96 FPS’ye çıkıyor (dinamik 1440P çözünürlükte işleniyor). 4K çözünürlükte çalışan Sadakat Modu ayrıca kilitli 30FPS’den kilitsiz 50-59FPS’ye önemli bir artış sağlar ve bu da oyun sırasında kaçınılmaz olarak çok daha yumuşak hissettirir.

Devam filmi Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Performans Modunda (dinamik 2160P) veya RT Performans Modunda (dinamik 1440P) kilitlenmemiş kare hızıyla 70 FPS’ye kadar ulaşan daha mütevazı bir artış gösteriyor. Bu muhtemelen, PS5’i orijinal olarak PlayStation 4 için tasarlanan Spider-Man’den daha fazla vergilendiren oyunun artan detayından kaynaklanıyor.

Öte yandan, PlayStation 5’e özel Ratchet & Clank: Rift Apart, PS5 VRR güncellemesiyle muazzam bir gelişme aldı ve RT Performans Modunda kare hızı açıldığında 110 FPS’ye ulaştı. Sadakat Modu ayrıca saniyede karede önemli bir artış elde eder ve daha önce kilitli 30 FPS’den 60 FPS’ye yaklaşır, ancak ortalama olarak 50 FPS civarında gezinir. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’in aksine, Ratchet & Clank: Rift Apart bir açık dünya oyunu değil, bu yüzden muhtemelen PS5 VRR etkinleştirilmeden masada daha fazla performans bıraktı.

El Analista De Bits, değişken yenileme hızı etkinleştirildiğinde kekemelik ve giriş gecikmesinin azaldığını söylese de, Resident Evil Village nedense hala saniyede 60 kare hızında kilitli durumda.

Devil May Cry V Special Edition ise PS5 VRR için harika bir vitrin örneği. RT Grafik Modu (dinamik 1440P’de işlenir) 80 FPS’ye (daha düşük bir ortalamayla da olsa) çıkarken, RT Performans Modu (1080P’de işlenir) bazı durumlarda 120 FPS’ye kadar çıkabilir.

PS5 Değişken Yenileme Hızı Desteği Sonunda Bu Hafta Geldi, Uyumlu Oyunlar Açıklandı

PS5 VRR, Fortnite ve Cyberpunk 2077 gibi şu anda desteklenmeyen oyunlarda sistem genelinde etkinleştirilebilir. HDTVTest’ten Vincent Teoh tarafından gösterildiği gibi, her iki oyun da saniyede 60 kareye kilitlenir ve bu da değişken yenileme hızının doğal faydalarını kaçınılmaz olarak sınırlar. Umarım Epic ve CD Projekt RED, oyuncuların gelecek yamalarla kare hızının kilidini açmasına izin verebilir.

Son olarak Vincent Teoh, PlayStation 5’in HDMI 2.1 bant genişliğinin hala 32 Gbps ile sınırlı olduğunu da doğruladı. Bu nedenle, PS5’in renk kroma çözünürlüğünü RGB 4:4:4’ten YCbCr4:2:2’ye düşürmesi gerekecek. Kullanıcılar, siyah seviyesi uyumsuzluğunu ve solgun renkleri önlemek için ekranlarını Otomatik veya Yüksek yerine Sınırlı olarak ayarladıklarından emin olmalıdır.genel-17