Alphabet’in Google’ı, insanların ev adreslerini, telefon numaralarını ve e-posta hesaplarını içeren arama sonuçlarını kaldırma isteklerini, kişisel mahremiyet ve bilgiye erişim arasındaki duruşundaki son değişiklikle karşılamaya başladı.

Dünyanın en çok kullanılan internet arama aracı dedim Çarşamba günü, kaldırma politikalarının küresel olarak genişletilmesinin, kullanıcılardan gelen artan talebi ve iletişim bilgilerine kolay erişimin oluşturduğu tehditle ilgili gelişen normları takip ettiğini söyledi.

Google arama küresel politika sorumlusu Michelle Chang özel bir röportajda, “Araştırma, kullanıcıların hassas olarak değerlendirdiği daha fazla miktarda kişisel olarak tanımlanabilir bilgi olduğunu söyledi.” Dedi. “Çevrimiçi bu içeriğe müsamaha gösterme konusunda giderek daha isteksizler.”

Şimdiye kadar Google, yalnızca bir tür tehdidin yanı sıra iletişim bilgilerini paylaşan web sayfalarını kaldırma isteklerini veya kaldırma için gerekli ödemeyi kabul ediyordu. Ayrıca banka hesabı ve kredi kartı numaralarına ve tıbbi kayıtlara giden bağlantıları da çıkardı.

Son yıllarda her yıl on binlerce talep aldı ve bunların yaklaşık yüzde 13’ünü onayladı. Chang, onay oranının, gizli oturum açma kimlik bilgilerine bağlantıların kaldırılmasına da izin veren genişletilmiş kurallar kapsamında artmasını beklediğini söyledi.

Daha eski Google politikaları, istenmeyen pornografiye ve Avrupa’da “yanlış, yetersiz, alakasız veya aşırı” kişisel bilgilere yönlendiren sonuçların yayından kaldırılması talebinde bulunulmasına olanak tanır. Geçen yıl Google, reşit olmayanların fotoğraflarının kaldırılmasına izin vermeye başladı.

Chang, iletişim bilgileri politikası kapsamındaki talepleri değerlendirirken, Google’ın kamu yararına verilerin kullanılabilirliğini korumayı hedefleyeceğini söyledi. Ayrıca, “hükümet veya resmi kaynakların sitelerinde kamuya açık kayıtların bir parçası olarak görünen” bilgileri de kaldırmayacaktır.

Şirket, talepleri genellikle birkaç gün içinde işleme koyduğunu söyledi.

Google’ın düşürdüğü web sayfalarına diğer arama motorları aracılığıyla veya doğrudan erişilebilir ve Chang, kullanıcıların “sorunun kökenini” ele almak için yayıncılarla iletişime geçmelerinin teşvik edildiğini söyledi.
genel-8