Google, Google Arama’nın kaldırma isteklerini bir kişinin telefon numarası, e-posta adresi veya fiziksel adresi gibi diğer kişisel olarak tanımlanabilir iletişim bilgilerini içerecek şekilde genişletti. Artık internet kullanıcıları, doxxing içeriği gibi diğer hassas bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılmasını talep edebilir ( bir kişinin iletişim bilgileri kötü niyetle paylaşıldığında) veya finansal dolandırıcılık için kullanılabilecek banka hesap numaraları veya kredi kartı bilgileri gibi bilgiler.

Amerikan devi tarafından uygulamaya konulan yeni genişletilmiş politika kapsamında kullanıcılar, gizli giriş bilgileri gibi kimlik hırsızlığı riski oluşturabilecek diğer bilgilerin de arama sonuçlarında göründüğünde silinmesini talep edebiliyor.

“Kişisel iletişim bilgilerinin çevrimiçi olarak bulunması şok edici olabilir – ve bu tür bilgiler, istenmeyen doğrudan temas ve hatta fiziksel zarar dahil olmak üzere zararlı şekillerde kullanılabilir. İnternet kullanıcıları, bu tür bilgileri aramadan kaldırmak istediklerini söylediler. Google Arama’nın küresel politika yöneticisi Michelle Chang bir gönderide yazdı.

Yeni bir politikanın meyveleri

Michelle Chang, bir Google Arama kaldırma isteği gönderildiğinde, Google’ın web sayfasının tüm içeriğini değerlendirdiğini açıklıyor. Bu değerlendirmenin ardından Google, sağlanan URL’yi tüm arama sorgularından kaldırabilir, sorgunun bir kişinin adını veya takma adlar gibi sağlanan diğer tanımlayıcıları içerdiği arama sonuçlarını kaldırabilir. Michelle Chang, “Örneğin haber makalelerinde genel olarak yararlı olan diğer bilgilerin kullanılabilirliğini sınırlamadığımızdan emin olmak için web sayfasındaki tüm içeriği değerlendireceğiz” diyor.

“İçeriğin devlet sitelerinde mi yoksa resmi kaynaklardaki kamu arşivlerinin bir parçası olup olmadığını da değerlendireceğiz. Bu gibi durumlarda silme yapmayacağız”, lidere güvence veriyor.

Ancak Google, içeriği Google Arama’dan kaldırmanın onu internetten kaldırmadığı konusunda uyardı ve tamamen kaldırmak isteyen kişilerin doğrudan barındırma sitesiyle iletişime geçmesini tavsiye etti. Bu son güncelleme, Google’ın geçtiğimiz Ekim ayında, reşit olmayanların veya onların ebeveynleri veya vasilerinin, resimlerinin Google arama sonuçlarından kaldırılmasını talep etmesine izin veren yeni bir politikanın lansmanını takip ediyor.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15