Microsoft, oyun çabalarıyla ilgili en son güncellemeyle birlikte 2022 mali yılı için üçüncü çeyrek kazançlarını açıkladı. Yıllık gelir, dönem boyunca şirket genelinde %20 artarak 51,7 milyar dolara ulaştı. Xbox geliri de bu çeyrekte Xbox konsolu satışları, Xbox Game Pass ve diğer oyun hizmetlerindeki büyümeye bağlı olarak %6 arttı.

En son 3. çeyrek rakamları, Microsoft’un piyasaya çıktıktan sonraki bir yıl boyunca hala yüksek talep ve arz kısıtlamaları ile en yeni Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarını tüketicilere sunmaya yönelik devam eden çabalarını yansıtıyor. Kullanılabilirlik, özellikle daha uygun fiyatlı Xbox Series S için sürekli olarak iyileşirken, donanım geliri bu çeyrekte %14 arttı. NPD’ye göre Mart 2022’de dolar satışlarında ABD’yi geride bıraktıktan sonra, geçen yıl bu sefer donanım gelirinde %232’lik bir artışın ardından konsolların ivmesini koruduğunu gösteriyor.

Xbox içeriği ve hizmetleri de %4 arttı ve Microsoft, Xbox Game Pass hizmetini ve şirket içi birinci taraf oyunlarını başarılar arasında sıraladı. Geçen tatilde Xbox Game Studios tarafından yayınlanan Halo Infinite ve Forza Horizon 5 gibi oyunların lansmanını takip ederek, aboneliklerini konsollarda ve PC’lerde artırmaya yardımcı oluyor. Gelirin, önceki mali yıla ait birkaç isimsiz üçüncü taraf unvan tarafından dengelendiği bildirildi.

Haber, Microsoft’un Xbox Game Pass dahil olmak üzere Xbox içeriğini ve hizmetlerini yeni platformlara odaklanarak büyütmeye yatırım yapmaya devam etmesiyle geliyor. Hizmet artık daha fazla platform desteğiyle bulut akışı yoluyla konsollara, PC’lere ve mobil cihazlara dokunuyor. Activision Blizzard’ın 68,7 milyar dolara endüstriyi sarsan planlı satın alma işlemi de devam ediyor ve oyun platformunu ve hizmetlerini destekleme taahhüdünü gösteriyor.genel-20