Bir binanın yan tarafında bir jeotermal ısı pompası sisteminin harici fan kutusu.

Bu alçakgönüllü gri kutu, Dünya’nın çekirdeğinin gücünden faydalanıyor!
Fotoğraf: Silas Stein/resim-alliance/dpa/AP Images (AP)

Kehanet gerçekleşiyor. bu an burada. Isı pompaları, en azından Washington Eyaletinde devralıyor.

Washington şu anda ülkede geleneksel fırınlar ve su ısıtıcıları yerine enerji tasarruflu (ve muhtemelen fosil yakıtsız) elektrikli ısı pompalarını zorunlu kılan ilk eyalet oldu. Kurallar, dört veya daha fazla katlı yeni ticari ve çok aileli konut binalarında geçerlidir.

Cuma günü, Washington Eyalet Bina Yasası Konseyi, ticari bina enerji yasasına eyalet çapında yeni bir güncelleme lehinde 11’e 3 oy verdi. bu mevzuat özeti 330’dan fazla sayfayı kapsar ve birçok yeni binada hava ve su ısıtma ve soğutma sistemlerinin elektrikli “ısı pompaları” (pompalar hem ısıtıp hem soğuttuğu için bir tür yanlış adlandırma) kullanmasına ilişkin yeni gereksinimler de dahil olmak üzere birçok farklı hüküm içerir.

“Geçen Cuma günü ABD’deki en enerji verimli bina kodlarından birini geçtik” diye yazdı. Kjell Anderson, Bina Kodu Konseyi üyesi ve Seattle’da sürdürülebilir bir tasarım mimarı, Gizmodo’ya bir e-posta gönderdi. Kod, karbondan arındırma oluşturmak için bir kazançtır ve Washington’un bir araya gelmesine yardımcı olabilir devlet hedefi bina enerjisini azaltmak %70’e kadar tüketim 2031 yılına kadar 2006 seviyeleri. Değişiklik Temmuz 2023’te yürürlüğe girecek.

“İklim eylemine ihtiyacımız var ve bu [was] Bunu yapmak için bir fırsat,” diye ekledi Anderson, Gizmodo ile yaptığı telefon görüşmesine.

Yeni kurallar bazılarını etkili bir şekilde yasaklıyor genellikle doğal gaz (büyük ölçüde metan) yakan fırınlar aracılığıyla çalışan standart HVAC sistemleri ve çoğu durumda elektrik direnci kullanan (döşeme tahtası ısıtıcıları gibi) daha az verimli ısıtma sistemleri. Birkaç istisna, ek ısıtma ve dünyanın en soğuk bölgelerindeki bazı ek ısıtma sistemleri içindir. belirtmek, bildirmek. Ayrıca, güncellenen koda göre, yeni ticari ve büyük konut binalarındaki sıcak suyun %50’sinin ısı pompaları ile ısıtılması gerekiyor.

Isı pompası nedir?

Isı pompaları, bir alanı soğutmak veya ısıtmak için (bağlam ve mevsime bağlı olarak) çalışır. sıcaklık gradyanları boyunca hareket eden hava. Bir binanın içi ile dışarıdaki hava, bir su kütlesi veya yer altı arasında ısı alışverişi yaparlar.

Örneğin, yerin altındaki 50 derecelik tutarlı sıcaklıklara dayanan jeotermal ısı pompalarında, soğutucu akışkan, tek bir dikey kuyunun derinliklerinde veya daha sığ döngülerden oluşan bir sistem boyunca bir dizi borulardan pompalanır. Bir elektrikli kompresör, zemin ile borulu soğutucu akışkan arasındaki ısıyı aktarır ve fanlar, yeni ısıtılmış veya soğutulmuş havayı bir binanın içinde hareket ettirir. Aynı genel kurulum, suyu ısıtmak için kullanılabilir.

Anderson, telefonla, jeotermal ısı pompası veya hava veya su kaynaklı ısı pompası olsun, hepsinin fırın veya elektrikli rezistanslı ısıtıcılardan 2-4 kat daha verimli olduğunu söyledi.

Biden Yönetimi kurdu birkaç federal program alımı artırmak ısı pompası sistemleri ve ilgili politikalar diğer eyaletlerde denenmiştir. Örneğin New York eyaleti, bir sübvansiyon programı birkaç yıldır ve denedi ve başarısız oldu binaya gaz yasağı koymak. Ve geçen yıl, California geçti teşvik edici kodlar Golden State hariç tüm yeni konut binalarında ve bazı işyerlerinde tamamen elektrikli (yani gazlı ocaksız) inşaat kısa durdu her şeyiyle bir gereklilik.

Isı pompaları neden daha iyi?

metan yakan cihazlar kötü senin sağlığın için ve çevre. Fosil yakıt kullanan binaların ısıtılması ve soğutulması hesapları büyük bir miktar için karbon emisyonları. A 2020 BM analizi Binaların (inşaat dahil) küresel olarak enerji ile ilgili karbondioksit emisyonlarının %38’ini oluşturduğunu tespit etti. Ve 2019 raporu Çevresel kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Rocky Mountain Enstitüsü’nden, ABD’deki tüm karbon emisyonlarının yaklaşık %10’unun binalarda ısıtma ve yemek pişirmeden kaynaklandığı sonucuna vardı. Tek başına ısı pompalarına geçiş %3 doğrayabilir ABD karbon bütçesinden kaynaklanan emisyonların

Yine de birçok durumda, elektrikli ısı pompaları hala fosil yakıt tüketimine güveniyor. Bunun nedeni, ısı pompası kompresörlerine ve fanlarına güç sağlayan elektriğin genellikle yanan yağ, bobin ve metan gazına bağlı bir elektrik şebekesinden gelmesidir. Ama Washington en temizlerinden birine sahip ve en yeşil enerji şebekeleri ülkede koşuyor büyük ölçüde hidroelektrik devletin birçok barajından. Barajlar kendi sorunlarıancak Washington için bunlar, yeni zorunlu kılınan ısı pompalarını çalıştıran gücün çoğunun fosil yakıt kaynaklarından gelmeyeceği anlamına geliyor.

Elektrikli ısı pompalarına doğru yeni gerekli geçiş, 2050 yılına kadar tahmini 8,1 milyon ton karbon emisyonunu önleyebilir (yaklaşık 1,6 milyon araba bir yıllığına yoldan çıkarıldı), bir Rocky Mountain Enstitüsü analizi. Ayrıca, Anderson telefonda, devletin zorunlu kıldığı %70 enerji azaltma hedeflerinin “binalarda ısı pompaları olmadan başarılması imkansız olacağını” söyledi.

için benzer gereksinimler Konut inşaatları Washington’da şu anda kamu yorumu için hazır ve bir konsey oyu yılın sonlarında.

Güncelleme 26.04.2022, 16:51 ET: Bu gönderi, Kjell Anderson ile yapılan bir telefon görüşmesinden gelen ek yorum ve farklı ısı pompası türleri hakkında açıklayıcı bilgiler ile güncellendi.genel-7