Sabahın erken saatlerinde SpaceX, bu sefer yedinci mürettebatlı yörünge görevini başlatmaya hazırlanıyor. Uluslararası Uzay İstasyonuna üç NASA astronotu ve bir İtalyan astronotu göndermek. Lansmanları, SpaceX’in NASA’ya periyodik olarak astronotları yörüngedeki laboratuvara ve laboratuvardan uçurma taahhüdünün bir parçası olan ISS’de altı aylık bir konaklamanın başlangıcını başlatacak.

Crew-4 olarak adlandırılan görev, SpaceX’in NASA için ISS’ye yaptığı dördüncü operasyonel insan uzay uçuşu görevidir. Şirket, özel olarak yapılmış uzay aracını mürettebatı düşük Dünya yörüngesine taşımak için kullanma girişimi olan Ajansın Ticari Mürettebat Programının bir parçası olarak uzay istasyonuna NASA astronotlarını uçuruyor. SpaceX, ilk ekibini 2020’de şirketin Crew Dragon uzay aracıyla ISS’ye gönderdi ve o zamandan beri takip eden ekipli misyonlarla istikrarlı bir ritme giriyor.

Bu uçuşta iki kıdemli el ilanı var: NASA astronotu Kjell Lindgren ve her ikisi de Uluslararası Uzay İstasyonunu daha önce ziyaret etmiş olan Avrupa Uzay Ajansı’ndan İtalyan astronot Samantha Cristoforetti. Bu gezi için, ikisi de 2017’de astronot olarak seçilen NASA astronotları Jessica Watkins ve Bob Hines de dahil olmak üzere iki çaylak el ilanı onlara katılacak. Watkins, ilk olacak ve uçuşuyla da tarih yazacak. Siyah kadın uzay istasyonunda uzun süreli bir ekip üyesi olarak yaşayacak.

Watkins, uçuşuyla ilgili olarak “Bu kesinlikle hem ajansımız hem de ülke için önemli bir dönüm noktası” dedi. “Ve bence bu, benden önce gelen Siyah kadın astronotların mirasına ve ayrıca önümüzdeki heyecan verici geleceğe gerçekten bir övgü. Ve bu mirasın ileriye doğru küçük bir parçası olmaktan onur duyuyorum.”

Soldan sağa: Jessica Watkins, Kjell Lindgren, Samantha Cristoforetti, Bob Hines
Resim: NASA

Crew-4, SpaceX’in geri getirilmesinden iki günden kısa bir süre sonra gerçekleşiyor bir diğeri uzay istasyonundan dört kişilik mürettebat, ancak bu mürettebat herhangi bir hükümet el ilanı içermedi. 8 Nisan’da SpaceX, uzay istasyonuna bir dizi insanlı uzay uçuşu görevi başlatmak üzere SpaceX ile sözleşme imzalamış olan ticari havacılık şirketi Axiom Space için bir Crew Dragon üzerinde ISS’ye dört özel astronot gönderdi. Axiom yolcularının çoğu, Crew Dragon’daki koltukları için rapor edilen 55 milyon dolar ödeyerek, istasyondayken deneyler yapmayı kabul etti ve Axiom’un gelecekte insanları özel uzay istasyonlarına fırlatmak için protokoller geliştirmesine yardımcı oldu.

Axiom astronotlarının, ISS’yi sekiz günlük bir ziyaretten sonra Dünya’ya geri dönmeleri gerekiyordu, ancak Florida çevresindeki kötü hava koşulları nedeniyle eve dönüşleri bir hafta ertelendi. Axiom uçuşu uzadıkça, ajans sıçrama ile fırlatma arasında hazırlanmak için yaklaşık iki gün istediği için NASA, Crew-4’ün fırlatılışını ertelemek zorunda kaldı. Sonunda, Axiom ekibi Pazartesi öğleden sonra eve gelebildi ve Crew-4’ün Çarşamba sabahı fırlatılmasının önünü açtı.

Crew-4 uzay istasyonuna vardığında, halihazırda ISS’de yaşayan üç Rus kozmonot, üç NASA astronotu ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan bir Alman astronotuna katılacaklar. NASA astronotları ve ESA astronotu, kendilerine ait bir SpaceX Mürettebat Ejderhası ile eve dönmeden önce gelen mürettebatın ISS’ye aşina olmasına yardımcı olacak. Bunlar, Kasım ayında uzay istasyonuna başlatılan ve şimdi sona ermek üzere olan NASA ve SpaceX’in Crew-3 misyonunun bir parçası.

Crew-4, şirketin NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasından SpaceX’in Falcon 9 roketinin tepesinde 03:52 ET’de fırlatılacak. NASA, Çarşamba sabahı ET gece yarısından başlayarak fırlatma kapsamı sağlamayı planlıyor.genel-2